Newsletter

Nauka i technologie

Już 80 proc. specjalistów i specjalistek IT w Polsce korzysta w swojej pracy z ChatGPT. Co 10. firma zabrania używać sztucznej inteligencji. Nowe dane No Fluff Jobs

26.07.2023, 11:35aktualizacja: 26.07.2023, 11:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

No Fluff Jobs (1)
No Fluff Jobs (1)
Pracownicy i pracowniczki z branży IT chętnie wspierają się w codziennej pracy narzędziami wykorzystującymi sztuczną inteligencję - na co dzień robi to 94 proc. Ponad połowa firm pozwala na to wszystkim w zespołach IT, a 37 proc. wybranym osobom, w zależności od stanowiska. Ponad 70 proc. specjalistów i specjalistek IT zamierza edukować się w zakresie AI, a prawie 17 proc. planuje przekwalifikowanie się w tym kierunku.

Już 94 proc. polskich specjalistów i specjalistek IT o różnych poziomach doświadczenia wykorzystuje narzędzia AI w codziennej pracy, a 70,5 proc. badanych zamierza edukować się w obszarze używania ich na swoim stanowisku, w związku z rozwojem i upowszechnianiem się tej technologii - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez No Fluff Jobs, polski portal IT z ogłoszeniami o pracy. Natomiast 28,7 proc. obawia się, że w ciągu najbliższych kilku lat sztuczna inteligencja zastąpi ich w pracy. Do roli lub specjalizacji IT związanej z rozwijaniem sztucznej inteligencji planuje przekwalifikować się 16,7 proc. specjalistów i specjalistek IT.

W sumie 90 proc. firm pozwala pracownikom wspierać się w pracy AI

Na korzystanie z narzędzi AI w codziennej pracy wszystkim pracownikom i pracowniczkom IT pozwala już 53 proc. polskich firm, natomiast w 37 proc. takie zezwolenie zależy od zajmowanego stanowiska. Część firm podchodzi z dystansem do korzystania przez pracowników i pracowniczki z AI - co dziesiąta zakazuje zespołom IT korzystania ze sztucznej inteligencji. Jako główne powody tego postępowania wskazują obawy o wydajność tych narzędzi oraz przed tym, że wygenerują one kosztowne błędy.

„AI to technologia na topie, ale musimy pamiętać, że na ten top trafiła całkiem niedawno - komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. - O szerokim zastosowaniu mówimy od początku grudnia 2022, narzędzi przybywa w niesamowitym tempie, stąd nie można dziwić się tym pracodawcom, którzy są jeszcze sceptyczni. Tak czy inaczej, przyszłość jest nieubłagana. Koszt treningu AI spada o 70% rok do roku. Już teraz ponad połowa firm pozwala na używanie rozwiązań z tego obszaru przez wszystkich w dziale IT, a prędzej czy później większość organizacji zaadaptuje na własne potrzeby jakieś narzędzia AI i będą to narzędzia w liczbie mnogiej właśnie. Widać po tych firmach, które już z nich korzystają, że efektywność i szybkość działania wzrasta”.

Ponad 80 proc. specjalistów/specjalistek IT korzysta w pracy z ChatGPT

Zdecydowanie najpopularniejszym narzędziem w zespołach IT jest ChatGPT, czyli czatbot, którego na co dzień w swojej pracy używa aż 80,2 proc. badanych. Drugie miejsce zajął przeznaczony do wspierania pracy programistycznej GitHub Copilot, z którego korzysta 36,5 proc. badanych, a trzecie GPT-3/4 (26,7 proc. badanych), czyli duży model językowy, który, w przeciwieństwie do ChatGPT, nie jest „filtrowany” ani nastawiony na konwersacyjność.

„Firmy, które postawią na reskilling i upskilling załogi, mogą zbierać owoce pracy dużo szybciej niż te, które wciąż będą tkwić w starym podejściu - komentuje Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs. - Wystarczy popatrzeć na dane z GitHuba, które uświadamiają nam, że już dziś można pisać kod o połowę szybciej przy użyciu co-pilota. Ale chodzi nie tylko o programowanie, bo HR, marketing czy sprzedaż też mają szereg powtarzalnych zadań, które wkrótce będzie można zautomatyzować lub usprawnić, uwalniając czas pracowników i pracowniczek na inne czynności”.

Metodyka badania: Badania przeprowadzone w lipcu 2023 roku przez Fieldstat na zlecenie No Fluff Jobs. W pierwszym badaniu wzięło udział 600 specjalistów i specjalistek IT na różnym poziomie doświadczenia, pracujących w Polsce w branży IT lub działach IT w innych branżach. W drugim badaniu wzięło udział 100 przedstawicieli i przedstawicielek firm różnej wielkości z branży IT/ICT z Polski.

No Fluff Jobs - największy portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 6 krajach i 8 językach, który wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy. Po intensywnym rozwoju od 2014 roku firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski.

Więcej o No Fluff Jobs:

Źródło informacji: No Fluff Jobs

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.07.2023, 11:35
Źródło informacji No Fluff Jobs
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ