Newsletter

Nauka i technologie

"Ochrona i kształtowanie zasobów wodnych na terenach wiejskich" - konferencja organizowana w ramach projektu dofinansowanego przez NFOŚiGW

15.02.2017, 11:23aktualizacja: 15.02.2017, 11:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Czy zasoby wodne w Polsce i ich jakość są zadowalające? Jak globalne zmiany klimatyczne wpłyną na częstotliwość i gwałtowność powodzi i suszy? Jakie metody ochrony wód i sanitacji terenów wiejskich są najbardziej skuteczne i możliwe do zrealizowania? Czy projektowane zmiany prawa wodnego wprowadzą skuteczne i systemowe rozwiązania w zakresie ochrony i gospodarowania wodami? Jakie są obawy środowiska samorządowego związane z reformą? Okazją do dyskusji, m.in. na te tematy, będzie konferencja "Ochrona i kształtowanie zasobów wodnych na terenach wiejskich", organizowana w dniu 28 lutego 2017 r. przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA).

Polska jest krajem stosunkowo ubogim w zasoby wodne, które cechuje duża zmienność czasowa i terytorialna. Skutkuje to powodziami, podtopieniami i okresami suszy hydrologicznej. Ponadto, stan naszych rezerw wodnych oceniany jest jako umiarkowany (45%) lub słaby, albo zły (ponad 20%).

Rolnictwo, obok przemysłu, jest działem gospodarki najbardziej uzależnionym od dostępności wody. Jest także jedną z branż odpowiedzialnych za jakość zasobów wodnych. FDPA przeprowadziła badania wśród wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w Polsce. Na 2173 zaproszenia do wypełnienia ankiety, odpowiedziało ponad 500 gmin. Pomimo, iż prawie 82% respondentów wskazało, że w ich gminach funkcjonują centralne oczyszczalnie, to równocześnie w 86% gmin ich mieszkańcy korzystają z indywidualnych systemów oczyszczania ścieków. Zapewne stanowi to jedną z przyczyn, że aż 50-60% ogólnej ilości azotu i 30-40% ogólnej ilości fosforu odprowadzanych wodami z terenu Polski do Bałtyku jest pochodzenia rolniczego. Ma to znaczący wpływ nie tylko na jakość wód podziemnych, lecz przede wszystkim odpowiada za eutrofizację i degradację wód powierzchniowych. Widocznymi konsekwencjami gwałtownej eutrofizacji wód jest pogorszenie się jej właściwości organoleptycznych, masowe zakwity sinic, w tym również ich gatunków uwalniających do wód silne toksyny, groźne dla ludzi i zwierząt.

Postępujące zmiany klimatyczne i nałożone na Polskę zobowiązania międzynarodowe wymuszają pilną potrzebę ochrony istniejących zasobów wodnych. Podstawą działań ochronnych na szczeblu gminy winna być znajomość zarówno wielkości dostępnych zasobów wodnych, jak również aktualnego stanu ich jakości. Tymczasem badanie FDPA wskazuje, że w 63,12% gmin tego typu wiedza, podobnie jak świadomość konieczności ochrony i racjonalnego korzystania z wody, jest niedostateczna. Ponad 70% badanych wskazało, że w ostatnich 10 latach wystąpiły na ich terenie susze lub powodzie, a zaledwie 4,13% gmin posiada plan gospodarowania zasobami wodnymi.

Szczególnie ważnym podmiotem odpowiedzialnym za ochronę zasobów wodnych są samorządy terytorialne, które wymagają przygotowania do realizacji nałożonych na nich obowiązków i planowanych zmian prawa wodnego. Służy temu m.in. konferencja organizowana przez FDPA. Wydarzenie to będzie też okazją do promocji innowacyjnych działań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, zagospodarowania wód opadowych oraz metod dla ochrony wód i biotechnologii ekosystemowych.

Program konferencji

Rejestracja na konferencję:

Monika Banaś-Samartzi

tel. kom. +48 695 116 110

Materiał utworzony dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jej treść odpowiada wyłącznie Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.02.2017, 11:23
Źródło informacji FDPA - Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii