Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Doświadczenie traumy i pamięć o masowej przemocy, wpływ migracji i podróży na kształtowanie regionów pamięci, post-sowiecki region pamięci - to tylko kilka wybranych tematów, o których rozmawiać będą uczestnicy międzynarodowej konferencji: "Regiony Pamięci II: Dyskurs i Wyobraźnia", organizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność w ramach cyklu "Genealogie Pamięci". Tegoroczna piąta edycja odwołuje się do zagadnień regionalnej strukturyzacji pamięci, których omawianie ESPS zainicjowała w 2012 roku. Tym razem uczestnicy przyjrzą się kształtowaniu pamięci w różnych odsłonach debaty publicznej, m.in. dyskursie cyfrowym, narracjach pisanych i sztukach wizualnych. Konferencja będzie okazją do porównania procesów zachodzących w Europie Środkowo-Wschodniej i innych regionach Europy, Bliskiego Wschodu, Azji, Afryki i Ameryki.
W dyskusji rozpoczynającej udział wezmą prof. Jeffrey Olick (University of Virginia), prof. Kate McGregor (University of Melbourne), prof. Jie-Hyun Lim (Sogang University), dr Aline Sierp (Maastricht University) i dr Joanna Wawrzyniak (Uniwersytet Warszawski). Wykłady otwierające wygłoszą prof. Ann Rigney (Utrecht University) i prof. Derek Sayer (University of Lancaster).
Wstęp jest wolny, tłumaczenie symultaniczne angielsko-polskie.
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zainicjowała "Genealogie Pamięci" w roku 2011 w wyniku rosnącego zainteresowania pamięcią społeczną w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na świecie. Projekt ma na celu ułatwienie wymiany akademickiej wśród uczonych z Europy Środkowej i Wschodniej oraz promowanie badań nad pamięcią w międzynarodowej społeczności akademickiej.
Szczegóły: www.genealogies.enrs.eu.
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja i Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Albania, Austria i Czechy.
Kontakt:
Jadwiga Olech-Kostka
tel. (+48-22) 891 25 00
e-mail: jadwiga.olech@enrs.eu
www.enrs.eu
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.03.2016, 14:34 |
Źródło informacji | Europejska Sieć Pamięć i Solidarność |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
BingX otwiera Strefę Innowacyjnych Rozwiązań na rynku spot, aby maksymalnie wykorzystać potencjał rynku byka
- 22.11.2024, 09:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Niezwykłe zapisy obecności nosorożca włochatego w polskich zbiorach: badaczka UAM kontynuuje prace PAP
Nieznane dotąd dla nauki czaszki nosorożców włochatych czy okazy uznane za zaginione w Polsce zbadała prof. Kamilla Pawłowska z UAM, w ramach międzynarodowego projektu badawczego. W poszukiwaniu szczątków tego wymarłego gatunku prześledziła ponad sto miejsc w kraju.- 22.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE