Newsletter

Nauka i technologie

Polski system sztucznej inteligencji dla osób niedowidzących nagrodzony

12.06.2019, 13:36aktualizacja: 12.06.2019, 13:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

K. Zapała/ZBP (1)
K. Zapała/ZBP (1)
Toucan Eye – innowacyjne urządzenie dedykowane osobom z dysfunkcją wzroku – otrzymało Nagrodę Związku Banków Polskich i Fundacji „Promyk Słońca”. Uroczyste wręczenie wyróżnienia nastąpiło 11 czerwca 2019 r. podczas XIV Kongresu Gospodarki Elektronicznej w Warszawie.

Nagroda Związku Banków Polskich i Fundacji „Promyk Słońca” przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w obszarze rozwoju nowych technologii, wspierających osoby niepełnosprawne. W tym roku już po raz trzeci Kapituła nagrody przyznała to honorowe wyróżnienie.

Rozwiązanie Toucan Eye zostało docenione za nowatorstwo, kontekst prospołeczny oraz wspieranie zasad dostępności. Produkt wpływa na poprawę jakości życia osób niedowidzących i umożliwia im udział w życiu społecznym, kulturalnym i zawodowym.

„Prace nad Toucan Eye rozpoczęliśmy na początku 2017 roku. Na potrzeby projektu zbudowaliśmy dedykowany zespół, składający się z programistów, inżynierów, mechaników i elektroników – mówi Radosław Zdunek, prezes Zarządu Toucan Systems. – Włożyliśmy dużo energii i serca w ten projekt, bo wierzymy, że jest to rozwiązanie, które realnie wspomoże osoby niedowidzące. Tym bardziej ogromnie cieszy nas fakt, że praca ta została dostrzeżona i doceniona przez niezależnych ekspertów. Nagroda Kapituły jest dla nas dużym osiągnięciem i wyróżnieniem” – dodaje.

Widzieć i rozumieć więcej

Toucan Eye to rewolucyjne urządzenie, wspomagające osoby z dysfunkcją wzroku w ich codziennym życiu. System umożliwia odczytywanie napisów znajdujących się w przestrzeni publicznej – pozwala dojrzeć w otoczeniu to, co dotychczas było dla nich niemożliwe do zidentyfikowania.

„Rozwiązanie składa się z bezprzewodowej słuchawki, wyposażonej w miniaturową kamerę oraz mieszczącego się w kieszeni minikomputera wielkości smartfona. To w nim dokonuje się cała magia – dochodzi do analizy obrazu z kamery, odczytania danych oraz przetworzenia ich na dźwięk, czyli precyzyjnych komunikatów głosowych, które docierają do użytkownika” – wyjaśnia inż. Krzysztof Bork-Ceszlak, szef zespołu programistów pracujących nad zaawansowanym algorytmem sztucznej inteligencji Toucan Eye.

Urządzenie znajduje się obecnie w końcowej fazie prac badawczo-rozwojowych. Jego premiera nastąpi pod koniec 2019 roku.

Pomysłodawcą i autorem urządzenia jest gdańska spółka technologiczna Toucan Systems (www.toucan-systems.pl). Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dofinansowanie zostało uzyskane w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka.

Wartość projektu: 5 283 852,75 zł

Wartość dofinansowania: 3 948 795,03 zł

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.06.2019, 13:36
Źródło informacji Toucan Systems
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii