Pobierz materiał i Publikuj za darmo
PAS sprawdził, jak wygląda kontrola domowych pieców w 106 gminach w czterech województwach. Skupiono się na spalaniu odpadów – zakaz działa od 20 lat, był więc czas na wdrożenie procedur kontrolnych. Tak się nie stało. Najlepiej jest w gminach miejskich ze strażami miejskimi - przeprowadzono rocznie średnio 1100 kontroli, ujawniono 110 przypadków palenia śmieci i wystawiono 70 mandatów. W 20% gmin nie ma żadnych kontroli, a w 80% gmin (bez straży gminnych) system kontroli w praktyce nie istnieje
Kontrola pieców jest niezbędna do wdrażania uchwał antysmogowych – bez niej pozostaną one martwymi przepisami. Brak kontroli to wielki nieobecny rządowego Programu Czyste Powietrze i zagrażający jego skuteczności. Miarą sukcesu programu będzie poprawa jakości powietrza.
PAS pokazał przyczyny złej sytuacji: niewystarczająca liczba funkcjonariuszy Straży Miejskiej, długi czas reakcji; chaotyczne kontrole; brak sprzętu do badania uziarnienia węgla i wilgotności drewna; brak funduszy na badanie próbek popiołu i niechęć do wystawiania mandatów lub niska wysokość kary.
W gminach bez straży (80%) domy kontrolują urzędnicy, co jest rozwiązaniem dysfunkcyjnym. Nie mogą oni wystawiać mandatów, działają w godzinach pracy urzędów, w mniejszych gminach zmuszeni są do kontroli swoich znajomych. Bywa, że urzędnicy obawiają się o swoje bezpieczeństwo.
Najważniejszą rekomendowaną przez PAS zmianą jest odejście od kontroli prowadzonych przez urzędników gminy. Kontrole powinny być realizowane przez przeszkolone służby mundurowe.
PAS wystosował apel do premiera o włączenie tematu kontroli do Programu Czyste Powietrze, rozpoczęcie prac nad reformą systemu kontroli i powołanie w trybie pilnym grupy zadaniowej z przedstawicielami rządu, samorządu oraz strony społecznej.
KONTAKT:
Piotr Siergiej
tel. kom. +48 510 069 020
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.11.2018, 11:15 |
Źródło informacji | Polski Alarm Smogowy |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Nagroda główna dla HEUTHES w rankingu IT@BANK2024
- 22.11.2024, 11:09
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: HEUTHES sp. z o.o.