Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Niemiecka eurodeputowana, która przewodniczy parlamentarnej Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO), wydała oświadczenie w sprawie przedstawionej w czwartek przez Komisję Europejką propozycji uniwersalnej ładowarki.
„W ciągu ostatniej dekady Parlament Europejski naciskał na Komisję, aby przedstawiła wniosek dotyczący uniwersalnej ładowarki w celu rozwiązania problemu elektrośmieci, ułatwienia życia konsumentom i umożliwienia im dokonywania zrównoważonych wyborów” – zaznaczyła europosłanka.
„Musimy wreszcie pozbyć się bałaganu z kablami w naszych szufladach; mieliśmy dość posiadania w plecaku niewłaściwego kabla ładującego do urządzenia, które nosimy. Jednolite kable do ładowania pomogą konsumentom zaoszczędzić pieniądze i zasoby planety” – dodała.
Cavazzini zauważyła przy tym, że sprzęt elektryczny i elektroniczny nadal jest jednym z najszybciej rosnących strumieni odpadów w UE. Szczególnie ważne jest, zdaniem europosłanki, aby proponowane przepisy dotyczyły nie tylko smartfonów, ale także tabletów i innych urządzeń mobilnych, zgodnie z wytycznymi Parlamentu Europejskiego.
„Należy wziąć pod uwagę szybki rozwój technologiczny, zwłaszcza że Komisja zmarnowała już tyle czasu” – podkreśliła eurodeputowana.
Jak zaznaczyła, Parlament Europejski będzie teraz pracował nad tym wnioskiem ustawodawczym.
„Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić płynną współpracę z Komisją i Radą, aby osiągnąć porozumienie, które przyniesie korzyści zarówno europejskim konsumentom, jak i branży, mając u podstaw cele Europejskiego Zielonego Ładu” – zadeklarowała.
Parlament Europejski i jego Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) od lat nalegają na wspólne rozwiązanie w zakresie ładowarki, nieustannie apelując do Komisji o podjęcie działań w tym zakresie.
W 2014 r. Parlament zdecydowanie opowiedział się za wspólną ładowarką do wszystkich telefonów komórkowych podczas negocjacji dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych (RED). Od tego czasu w kilku innych inicjatywach europarlamentu, bezpośrednio lub pośrednio, wnioskowano o standaryzację ładowarek do telefonów komórkowych
Jedną z takich inicjatyw była rezolucja przyjęta 30 stycznia ub.r., wzywająca KE do wprowadzenia standardu dla wspólnej ładowarki „w trybie pilnym”. Dodatkowo w rezolucji z 10 lutego br. w sprawie nowego planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym europosłowie wezwali KE do pilnego wprowadzenia wspólnej ładowarki do smartfonów i podobnych urządzeń, aby zapewnić jak najlepsze znormalizowane, kompatybilne i interoperacyjne opcje ładowania.
kic/
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.09.2021, 12:48 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE
-
Dubai Future Forum 2024: A Vision of Tomorrow, from Brain Chips to Climate Solutions
- 21.11.2024, 12:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS
-
Image
GPB: chcemy, aby to polskie firmy napędzały morską transformację energetyczną PAP
„Dążymy do roli dostawcy kategorii Tier-1 w projektach morskiej energetyki wiatrowej, ale ambicje mamy znacznie większe. Wspólnie z ARP chcemy wspomóc odbudowę polskiego przemysłu na Pomorzu i uczynić z Gdańska, Gdyni i Szczecina przemysłowy hub dla projektów MEW. Grupa Przemysłowa Baltic ma tu do odegrania istotną rolę” - mówił Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic (GPB), podczas konferencji Offshore Wind Poland.- 21.11.2024, 10:31
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom