Newsletter

Nauka i technologie

Warszawa i Polska duszą się od smogu

13.03.2015, 10:59aktualizacja: 13.03.2015, 10:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej
Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej
Luty to pod względem jakości powietrza najgorszy miesiąc w Polsce. W tym roku jedynie przez 6 dni lutego w stolicy nie zostały przekroczone dzienne dawki zapylenia. Z powodu braku czytelnych i łatwo dostępnych bieżących informacji o jakości powietrza, Greenpeace wprowadził na Twitterze hasztag #UwagaSmog i codziennie publikuje informacje o poziomie zanieczyszczeń.

"Wdychanie pyłów szkodzi jak bierne palenie. Tyle że dymu papierosowego można uniknąć, a od szkodliwych produktów spalania węgla zawieszonych w powietrzu na warszawskiej ulicy ucieczki nie ma" - powiedział dr hab. Leszek Pazderski , chemik pracujący na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Greenpeace zwraca uwagę, że mówiąc o smogu, należy mówić o toksycznej mieszance wielu składników, w skład której wchodzą pyły, gazy i metale ciężkie. Pomijanie niektórych składników może prowadzić do błędnego zrzucania winy na jedno z kilku źródeł zanieczyszczeń. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w stolicy jest spalanie węgla i oleju opałowego w systemach grzewczych w gospodarstwach domowych, transport, przemysł oraz elektroenergetyka, przy czym znaczna część zanieczyszczeń trafia do miasta spoza Warszawy.

"Lekarze robią, co mogą, żeby leczyć choroby dróg oddechowych, jak astma czy rak płuc. Ale ten wysiłek nie będzie nigdy w pełni skuteczny i nie rozwiąże masowego problemu, jeśli nie zajmiemy się jedną z głównych przyczyn problemu, czyli zanieczyszczeniem powietrza. Bez walki o czyste powietrze wysiłek lekarzy będzie syzyfową pracą" - powiedziała dr hab. n. med. Renata Złotkowska, Śląski Uniwersytet Medyczny.

"Zimą poziom szkodliwych zanieczyszczeń znacznie przekracza normy w wielu Polskich miastach. Warszawa nie jest pod tym względem wyjątkiem. Niestety, trudno jest znaleźć dane dotyczące aktualnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, a te, które są dostępne, przedstawiane są w sposób niezrozumiały dla większości osób" - mówi Iwo Łoś, ekspert Greenpeace ds. energetyki węglowej.

Zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl/sets/72157651277774732/

KONTAKT:

Katarzyna Guzek

Rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska

tel. kom. +48 500 236 211

e-mail: katarzyna.guzek@greenpeace.org

-

Iwo Łoś

Ekspert Greenpeace ds. Energetyki węglowej

tel. kom. +48 513 172 537

e-mail: iwo.los@greenpeace.org

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.03.2015, 10:59
Źródło informacji Greenpeace Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii