Newsletter

Nauka i technologie

Genealogie Pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej

27.10.2014, 18:28aktualizacja: 27.10.2014, 18:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Międzynarodowa konferencja pt. Genealogie Pamięci. Lata 1989-91 w perspektywie historii mówionej.
Międzynarodowa konferencja pt. Genealogie Pamięci. Lata 1989-91 w perspektywie historii mówionej.
Doświadczenia i pamięć transformacji. Lata 1989-91 w perspektywie historii mówionej. 6-8 listopada 2014 roku, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego.

Czwarta konferencja z cyklu "Genealogie Pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej", organizowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, poświęcona będzie pamięci o doświadczeniu transformacji w krajach postsocjalistycznych. Przez trzy dni kilkudziesięciu historyków, socjologów i antropologów z ponad dwudziestu krajów dyskutować będzie o tym, jak wydarzenia lat 1989-91 w Europie Środkowo-Wschodniej zostały zapamiętane i jak są dziś opowiadane, co jest upamiętniane, a co uległo zapomnieniu albo przemilczeniu - na poziomie indywidualnym i zbiorowym. Szczególnie uwzględniony zostanie kontekst wydarzeń w Polsce, Niemczech, Rosji, Czechach, krajach bałtyckich, w byłej Jugosławii, a także na Węgrzech czy Ukrainie.

Celem konferencji jest próba odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jakie oczekiwania wiązano z okresem 1989-91? Jak te oczekiwania były wyrażane, przekazywane i rekonstruowane? Które z nich udało się zrealizować? Kto i dlaczego czuje się rozczarowany?
  • Jak różne grupy społeczne, zawodowe, rozmaite środowiska i wspólnoty pamiętają i oceniają okres 1989-91, jego źródła, przebieg i konsekwencje?
  • Jak zmieniły się dominujące narracje o latach 1989-91 w polityce i kulturze w przestrzeni lokalnej, narodowej i międzynarodowej?
  • W jakim stopniu dominujące narracje o okresie 1989-91 ugruntowane są w indywidualnych wspomnieniach, a na ile to indywidualne wspomnienia ulegają odkształceniom pod wpływem dominujących narracji?

Konferencję otworzą James V. Werstch (Washington University in St. Louis) oraz Michael Bernhard (University of Florida) i Jan Kubik (Rutgers University). Dwa z konferencyjnych paneli poświęcone będą refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością historii mówionej w Europie Środkowej i Wschodniej. Uczestniczyć w nich będą uznani badacze reprezentujący zachodnio - i wschodnioeuropejską szkołę oral history, m.in. Lutz Niethammer (Imre Kertész Kolleg Jena), Alexander von Plato (Fern Universität Hagen) czy Irina Sherbakova (Memoriał). Sesje konferencyjne poświęcone m.in. związkom między pamięcią zbiorową a indywidualną, pamięci pokoleniowej, wspomnieniom zmian ekonomicznych czy dominującym narracjom o wydarzeniach historycznych, będą odbywać się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Program konferencji i informacje o wydarzeniu: www.genealogies.enrs.eu.

Główny organizator: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

Partnerzy: Imre Kertész Kolleg Jena, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Wolny Uniwersytet w Berlinie, Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka Karta, Federalny Instytut Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej.

"Genealogie Pamięci" to rozpoczęty w 2011 roku projekt Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, realizowany we współpracy ze środowiskami akademickimi. Jego celem jest badanie i popularyzowanie zagadnień związanych z pamięcią społeczną i sposobami pamiętania XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejszym elementem projektu jest coroczna międzynarodowa konferencja, w której udział biorą badacze z całego świata, debatujący nad metodologią i praktyką badań pamięci indywidualnej i zbiorowej.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja i Węgry oraz Rumunia. W gremiach doradczych zasiadają przedstawiciele Austrii, Czech i Łotwy. www.enrs.eu

KONTAKT:

Edyta Mietkowska

Koordynator PR

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

tel. (22) 891 25 52

tel. kom. +48 502 110 315

e-mail: edyta.mietkowska@enrs.eu

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.10.2014, 18:28
Źródło informacji Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii