Newsletter

Zdrowie i styl życia

Spółka Philips i Uniwersytet Kalifornijski w Irvine nawiązują partnerstwo w celu opracowania standardów badań przesiewowych w kierunku raka piersi

05.03.2015, 13:00aktualizacja: 05.03.2015, 13:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Podjęty projekt badawczy umożliwi ocenę dokładności klinicznej technologii obrazowania spektralnego o niskiej dawce promieniowania przy pomiarach gęstości piersi. Technologia ta ma szansę zwiększyć wykrywalność nowotworów, dostarczając pacjentom skuteczniejszego narzędzia opieki zdrowotnej.

ANDOVER, Massachusetts, 5 marca 2015 r. /PRNewswire/ - Spółka Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA) ogłosiła dziś nawiązanie współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Irvine, mającej na celu zbadanie stopnia, w jakim spektralne obrazowanie piersi może poprawić jakość pomiarów gęstości piersi, wspomagając tym samym personel medyczny w dokładniejszej ocenie ryzyka zachorowania na raka piersi oraz monitorowaniu zmian zachodzących w czasie. W projekcie wykorzystana zostanie opracowana przez Philips technologia spektralnego obrazowania mammograficznego MicroDose SI. Stanowiąc odpowiedź na rosnące obawy związane z niską dokładnością diagnostyczną mammografii w przypadku piersi o dużej gęstości, technologia MicroDose SI łączy w sobie szereg opracowanych przez Philips rozwiązań w zakresie obrazowania diagnostycznego, mając na celu poprawę jakości obrazowania dostarczającego wiarygodnej diagnozy przy niskiej dawce promieniowania.

Logo - http://photos.prnewswire.com/prnh/20140122/NE50581LOGO

Badania wykazały, że duża gęstość piersi zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Mówiąc ściślej u kobiet, których piersi składają się w co najmniej 75% z gęstej tkanki, ryzyko rozwoju nowotworu jest od czterech do sześciu razy wyższe niż wśród kobiet posiadających piersi niezawierające takiej tkanki lub tylko niewielką jej ilość. Gęsta tkanka piersi może także utrudniać wykrycie nowotworu w badaniu mammograficznym. Możliwość dokładniejszego pomiaru gęstości piersi umożliwi zatem radiologom spersonalizowanie badań przesiewowych w kierunku raka piersi, a być może również pozwoli na zastosowanie tego rodzaju badań w procesie monitorowania choroby w trakcie leczenia.

Wraz z MicroDose SI, Philips wprowadził na rynek swoją pierwszą aplikację obrazowania spektralnego, wyposażoną w nową funkcję pn. Spectral Breast Density Measurement (spektralny pomiar gęstości piersi). Zamiast bezpośredniego oszacowywania gęstości, narzędzie to wykorzystuje technologię pomiaru czasu przelotu fotonów, która umożliwia jednoczesne zebranie danych spektralnych tkanki tłuszczowej i tkanki gruczołowej w ramach pojedynczego badania mammograficznego przy niskiej dawce promieniowania. Dzięki temu uzyskuje się obiektywny wolumetryczny pomiar gęstości piersi, stwarzający podstawy dla dokładnej oceny ryzyka i spersonalizowanego modelu opieki zdrowotnej.

"Podejmując przedmiotowe badanie, Uniwersytet Kalifornijski w Irvine i spółka Philips dążą do ustanowienia standardów w zakresie obiektywnych pomiarów gęstości piersi. Choć standardy tego rodzaju obecnie jeszcze nie istnieją, ich opracowanie będzie stawać się coraz bardziej istotne, w miarę dążenia do dalszej personalizacji badań przesiewowych w kierunku raka piersi i umożliwienia pacjentom bardziej aktywnego uczestnictwa w procesie opieki zdrowotnej - powiedział Gene Saragnese, dyrektor generalny ds. technologii obrazowania spółki Philips. - Zastosowanie opracowanej przez nas technologii MicroDose SI oraz współpraca z wiodącymi ekspertami w dziedzinie obrazowania medycznego z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine pozwoli nam określić, czy spektralne obrazowanie piersi może być źródłem bardziej wiarygodnej diagnozy przy zastosowaniu niskiej dawki promieniowania, ułatwiając tym samym pacjentom i personelowi medycznemu prowadzenie skuteczniejszej walki z nowotworami piersi".

Pierwszy etap badania skupi się na ocenie dokładności aplikacji spektralnego pomiaru gęstości piersi poprzez analizę 40 przypadków w ramach sekcji zwłok i porównania uzyskanych w ten sposób wyników z analizą chemiczną. Zakłada się, że ta część badania zostanie zrealizowana w okresie jednego roku lub dwóch lat.

"Jednym z głównych wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć jest brak standardów ilościowych, co znacznie utrudnia określenie dokładności pomiarów gęstości piersi - powiedział dr Sabee Molloi, profesor nauk radiologicznych Szkoły Medycznej przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine oraz główny badacz projektu. - Dzięki wykorzystaniu technologii obrazowania spektralnego Philips, podjęte badanie ułatwi nam ocenę jakości pomiarów gęstości piersi oraz ustanowienie standardów branżowych, co z kolei może przyczynić się do podniesienia jakości diagnozy i leczenia".

Dodatkowe informacje na temat innowacyjnych systemów obrazowania spółki, których celem jest ochrona zdrowia, począwszy od profilaktyki, badań przesiewowych i diagnostyki, aż po leczenie i opiekę domową, można uzyskać pod adresem: www.philips.com/healthcare oraz @PhilipsHealth.

Royal Philips

Royal Philips Electronics (NYSE: PHG, AEX: PHI) jest spółką o urozmaiconej ofercie, która stawia sobie za cel wspieranie zdrowia i dobrego samopoczucia oraz skupia się na poprawie jakości życia ludzi poprzez wprowadzanie znaczących innowacji w dziedzinach opieki zdrowotnej, elektroniki konsumenckiej i oświetlenia. W 2014 r. wpływy ze sprzedaży firmy Philips, której siedziba główna znajduje się w Holandii, sięgnęły 21,4 mld EUR. Firma zatrudnia ok. 105 tys. osób, oferując produkty i usługi w ponad 100 krajach. Philips jest liderem w zakresie opieki kardiologicznej, leczenia przypadków nagłych i domowej opieki zdrowotnej, jak również wydajnych energetycznie rozwiązań oświetleniowych i nowych zastosowań oświetlenia, a także akcesoriów i artykułów do golenia dla mężczyzn oraz artykułów do higieny jamy ustnej. Aktualności na temat firmy Philips publikowane są na stronie: www.philips.com/newscenter.

Źródło: Royal Philips

KONTAKT:

Kathy O'Reilly

Philips

tel. +1 978-659-2638

tel. kom. +1 978-221-8919

e-mail: kathy.oreilly@philips.com

Twitter: @kathyoreilly

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.03.2015, 13:00
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii