Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak wyjaśnił prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz, koalicja będzie podejmować między innymi działania mające na celu zbliżenie środowisk naukowych i biznesowych w Polsce, a także poprawienie jakości dialogu międzysektorowego.
W trakcie spotkania inauguracyjnego, które odbyło się w czwartek w Warszawie, zwracano uwagę, że w Polsce nie lobbuje się za innowacjami, choć panuje ogólna zgoda co do potrzeby zwiększenia innowacyjności naszego kraju.
Dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski zauważył, że rozwój Polski za pośrednictwem skutecznych inwestycji w badania i prace rozwojowe, generujących wzrost gospodarczy oparty na nowych technologiach, służy rozwojowi cywilizacyjnemu i społecznemu.
Jak zaznaczył prof. Kurzydłowski, przełamanie barier, które blokują nas w dotarciu do grupy gospodarek zaawansowanych, wymaga wspólnego wysiłku w budowaniu dialogu pomiędzy instytucjami publicznymi, biznesem i organizacjami pozarządowymi.
Z kolei Paweł Bochniarz z firmy doradczej PwC uznał, że zwiększenie poziomu innowacyjności polskiej gospodarki jest zadaniem pokoleniowym, podobnym do tego z lat 80. i 90. Bochniarz ostrzegał przed popadaniem w zbytni optymizm związany z zalewem pieniędzy europejskich. "Jest ryzyko, że (…) damy się uśpić i zrezygnujemy z wysiłku na rzecz wzmocnienia polskiej gospodarki, uczynienia jej bardziej innowacyjnej" - ocenił.
Zdaniem głównego doradcy ekonomicznego PwC prof. Witolda Orłowskiego istnieje prosta zależność pomiędzy innowacyjnością, rozumianą jako wymyślanie nowych rozwiązań, a wysokością płac w gospodarce, szczególnie w przemyśle przetwórczym. W krajach o gospodarkach najbardziej innowacyjnych, jak skandynawskie, przeciętnie pensje są kilka razy wyższe niż w grupie państw będących w ogonie innowacyjności, gdzie o konkurencyjności decydują niskie koszty pracy. Do tej grupy zalicza się obecnie Polska. Natomiast przejście do grona krajów o gospodarkach innowacyjnych wymaga - według Orłowskiego - stworzenia ekosystemu, budowy klimatu uwielbienia dla sukcesu przedsiębiorców.
"Jeżeli chcemy zadowolić nasze ambicje i zostać krajem, gdzie ludzie zarabiają przeciętnie kilka razy więcej niż w Polsce, musimy tę gospodarkę zmienić" - podkreślił prof. Orłowski.
Według głównego doradcy ekonomicznego PwC innowacyjność to „pewien stan umysłu”. Jego zdaniem fenomen Doliny Krzemowej polega postrzeganiu innowatorów jako bohaterów, co jest zjawiskiem prawie niepowtarzalnym na świecie.
Pomysł stworzenia koalicji pojawił się rok temu w Gdańsku podczas konferencji „Innowacyjna Europa”. Założycielami koalicji są m.in.: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Intel, Konfederacja Lewiatan, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PwC, Startup Poland i Wardyński i Wspólnicy.
Bieżąca działalność Koalicji będzie opierać się na pracach grup roboczych. Operatorem Koalicji na rzecz Polskich Innowacji jest Fundacja Res Publica.
KONTAKT:
e-mail: innowacje@res.publica.pl
www.koalicjadlainnowacji.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.04.2015, 18:30 |
Źródło informacji | Koalicji na rzecz Polskich Innowacji |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE