Newsletter

Bezpiecznie Tu i Tam - nowy program edukacyjny Orange

06.05.2015, 18:57aktualizacja: 06.05.2015, 18:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Bezpiecznie Tu i Tam fot.1
Bezpiecznie Tu i Tam fot.1
W jaki sposób wprowadzać dziecko do Internetu? Jakie błędy popełniają rodzice w sieci i o czym powinni pamiętać? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach nowego programu edukacyjnego Orange Polska "Bezpiecznie Tu i Tam".

"Zapewnienie dostępu do Internetu to nie wszystko. Aby przełożyło się to na rozwój społeczny użytkownicy muszą wiedzieć, jak korzystać z sieci w twórczy sposób i jak radzić sobie z towarzyszącymi nowym technologiom zagrożeniami. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci. Dlatego Orange edukuje użytkowników sieci, aby bezpiecznie i świadomie korzystali z nowych mediów. Nasi wolontariusze przeszkolili już 34 tys. uczniów, prawie 10 razy tyle skorzystało ze specjalnych kursów e learningowych. Tym samym mamy realny wpływ na kształtowanie ich internetowych umiejętności" - powiedział podczas otwarcia debaty Konrad Ciesiołkiewicz, p.o. prezesa Fundacji Orange.

Z badań przeprowadzonych przez TNS dla Orange Polska i Fundacji Dzieci Niczyje wynika, że choć ponad 90% rodziców uważa, że są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w Internecie, to w praktyce wielu z nich nie radzi sobie z tym wyzwaniem. Najpopularniejszą metodą nadzoru rodzicielskiego jest sprawdzanie historii odwiedzanych stron na komputerze w domu (69% badanych), co oznacza, że o ewentualnych zagrożeniach dowiadują się już po fakcie.

Zdaniem Małgorzaty Ohme, psycholożki i ambasadorki programu Bezpiecznie Tu i Tam, rodzice chcący skutecznie chronić swoje dzieci w Internecie powinni jak najwcześniej określić zasady korzystania z sieci. "Zawsze warto jest wprowadzić pewne reguły. Na początek taką, że komputer, czy tablet, niezależnie, czy są to prezenty na komunię lub od babci, urządzenia te należą do rodziny i są użytkowane wspólnie. Chodzi np. o to, aby komputer znajdował się w publicznym miejscu, a rodzic miał prawo przeglądać, jakie strony odwiedza dziecko" - wyjaśniała Ohme.

Zdaniem Łukasza Wojtasika z Fundacji Dzieci Niczyje rodzice stosunkowo dobrze rozpoznają zagrożenia czyhające na dzieci w Internecie, ale nie zawsze idzie to w parze z ustalaniem zasad korzystania z Internetu. "Zdecydowana większość rodziców deklaruje, że rozmawia z dziećmi o zagrożeniach w sieci, ale jest duży rozdźwięk między deklaracjami rodziców, a odczuciami dzieci. Przykładowo aż 95% rodziców mówi, że uczestniczy z dziećmi w korzystaniu z Internetu, tymczasem jedynie 61% dzieci mówi, że tak faktycznie jest" - tłumaczył Wojtasik.

Jego zdaniem ważne jest, aby rodzice rozmawiali z dziećmi na ten temat tego, jak one korzystają z Internetu oraz „uczestniczyli w tym ich świecie”.

Zdaniem prof. Jacka Pyżalskiego, badacza edukacyjnych aspektów Internetu, rodzice nadmiernie koncentrują się na tym, aby ich dzieci unikały ryzykownych zachować w Internecie, zamiast edukować i zachęcać do kreatywnego korzystania z Internetu.

"Kiedy przyglądamy się temu jak dzieci i młodzi ludzie używają Internetu to mamy dwie skrajne grupy. Są młodzi, którzy angażują się w zachowania ryzykowne i niebezpieczne w sieci - ich jest bardzo mało, zaledwie kilka procent. Po drugiej stronie mamy, również niewielki odsetek młodych, którzy wykorzystują potencjał, jaki daje Internet do własnego rozwoju. Po środku mamy największą grupę tych, którzy wykorzystują Internet bardzo przeciętnie, głównie dla rozrywki. Rodzice i dorośli często zastanawiają się, co zrobić, żeby ta największa grupa nie weszła w ryzykowne zachowania w sieci, a zapominają o tym, żeby skoncentrować swoje działania na tym, aby stymulować pozytywne aktywności, żeby było więcej tych, którzy umieją Internet wykorzystać w sposób jak najlepszy dla ich rozwoju" - podkreślał prof. Pyżalski.

Bezpieczeństwo w internecie to jeden z najważniejszych obszarów zaangażowania społecznego Orange Polska. Aby skuteczniej pomóc rodzicom w ochronie dzieci przed sieciowymi zagrożeniami, powstał specjalny serwis Bezpiecznie Tu i Tam: www.orange.pl/bezpieczenstwo.

Portal skupia w jednym miejscu wszystkie informacje na temat działań Orange Polska i Fundacji Orange (w tym inicjatywy prowadzone we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje), na rzecz bezpieczeństwa w Internecie. Informacje pogrupowano w 3 modułach tematycznych: edukacja, bezpieczeństwo sieciowe oraz bezpieczne produkty i usługi. Na stronie można znaleźć pełne informacje na temat m.in. Bezpiecznego Startera, dzięki któremu dziecko bezpiecznie korzysta z Internetu przez telefon oraz ma stały kontakt z rodzicem nawet w przypadku braku środków na koncie; e-bezpieczeństwa czyli pakietów McAfee, do zabezpieczenia komputerów i sieci domowej czy geolokalizacji, która pomaga sprawdzić gdzie jest dziecko. Udostępniono też wszelkie materiały edukacyjne w formie do pobrania dla dzieci i dorosłych: broszury, poradniki, ulotki, publikacje, monografie czy scenariusze lekcji.

W ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam Fundacja Orange wspiera też oddolne inicjatywy i autorskie pomysły na edukację pozaszkolną. 6 maja startuje konkurs grantowy, skierowany do organizacji pozarządowych oraz placówek kultury i oświaty. Na wsparcie finansowe mogą liczyć autorzy pomysłów na projekty edukacyjne podnoszące bezpieczeństwo w sieci najmłodszych internautów. Wnioski można nadsyłać do 3 czerwca 2015 r., szczegółowe informacje o tym, jak ubiegać się o grant znajdują się na: www.fundacja.orange.pl .

Fundacja Orange przygotowuje także multimedialny, edukacyjny portal e-learningowy dla opiekunów, który w unikalny sposób pomoże rodzicom czy nauczycielom zrozumieć świat młodych internautów. Portal będzie poruszał tematykę m.in. aktualnych trendów i zjawisk internetowych, którymi żyją najmłodsi użytkownicy sieci, a także różnorodnych zagrożeń związanych z cyberprzemocą, ryzykownymi kontaktami online, czy ochroną wizerunku.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.05.2015, 18:57
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii