Newsletter

Jeszcze więcej możliwości zlecania zadań publicznych przez samorządy?

13.05.2015, 16:53aktualizacja: 13.05.2015, 16:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fotolia
Fotolia
8 kwietnia 2015 r. sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt Ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego. Projekt ten zostanie skierowany do dalszych prac parlamentarnych. Jest szansa, że przepisy zostaną uchwalone jeszcze w tej kadencji parlamentu.

"Zasadą przyjętego projektu jest, że nie ma rozwiązań, które nie uzyskiwały w trakcie prac, zgody i akceptacji strony rządowej, pozarządowej i Biura Legislacyjnego. Każda organizacja, która zgłosiła się, wyrażając gotowość do pracy w podkomisji, została przyjęta i mogła zaproponować jedną osobę reprezentującą daną instytucję. Nikomu nie odmówiono możliwości udziału w podkomisji" - mówił poseł Tadeusz Tomaszewski podczas posiedzenia Komisji.

Najważniejszą zmianą proponowaną w projekcie jest wprowadzenie zasad dla tzw. regrantingu. To nowy sposób zlecania zadań publicznych, w których występuje pośrednik - zwany w projekcie ustawy - operatorem. Koncepcja tego zlecania polega na tym, że samorząd przekazuje jednej organizacji większą pulę środków, a ta przekazuje te środki innym organizacjom. Dzięki temu operator ma możliwość zaproponować prostsze warunki uzyskania finansowania, a także wspierać mniejsze organizacje.

Takie konkursy już odbywają się w Polsce. M.in. w taki sposób funkcjonuje Priorytet I Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, skierowany na wsparcie małych inicjatyw społecznych. W podobny sposób w 2014 roku konkurs organizował stołeczny ratusz w ramach testowania Modelu Kontraktowania Usług Społecznych. Model regrantingu był również z powodzeniem testowany w ramach projektu "Od partnerstwa do kooperacji", jako jeden z typów zlecenia pod nazwą "Bon na aktywność - regranting" (www.zlecaniezadan.pl).

Autorzy noweli wprowadzają również delegację ustawową dla ministra ds. zabezpieczenia społecznego pozwalająca na wydanie rozporządzenia ws. uproszczonych wzorów oferty i sprawozdania na zadania zlecane w trybie nie konkursowym (art. 19a obecnej ustawy).

Zarówno organizacje, jak i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej liczą, że projektowany akt prawny uda się uchwalić w tej kadencji parlamentu. Umożliwiłoby to wprowadzenie zmian już w 2016 roku. Gdyby stało się inaczej prace nad nowelą trzeba zacząć od początku, a termin wejścia w życie nowych przepisów mógłby znacznie odsunąć się w czasie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.05.2015, 16:53
Źródło informacji Centrum Inicjatyw Obywatelskich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ