Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Najlepsi naukowcy-popularyzatorzy nagrodzeni w ostatniej edycji konkursu INTER FNP!

29.06.2015, 15:54aktualizacja: 29.06.2015, 15:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Finaliści konkursu po ogłoszeniu wyników
Finaliści konkursu po ogłoszeniu wyników

27 czerwca 2015 r., w budynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, odbył się finał piątej i jednocześnie ostatniej edycji konkursu popularyzatorskiego INTER organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu SKILLS. Każdy z dziesięciu finalistów konkursu miał pięć minut na zaprezentowanie swojego interdyscyplinarnego projektu badawczego. Ich wystąpienia oceniała Kapituła konkursu: prof. Maciej Żylicz, prezes FNP (Przewodniczący Kapituły), dr Ilona Iłowiecka-Tańska, dr Monika Marcinkowska (laureatka czwartej edycji konkursu INTER), red. Krzysztof Michalski, red. Dorota Romanowska oraz red. Tomasz Rożek.

Finaliści mogli zdobyć nagrody w wysokości: 120 tys. złotych - I nagroda, 100 tys. złotych - II nagroda, oraz 80 tys. złotych - III nagroda (80% nagrody jest przeznaczone na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20% nagrody to indywidualne wsparcie dla laureata), przy czym Członkowie Kapituły mogli zadecydować o przyznaniu danej nagrody więcej niż jednej osobie. W trakcie obrad Kapituła konkursu zadecydowała o przyznaniu nagród w łącznej wysokości 560 000 złotych aż sześciu finalistom.

I nagrodę, w wysokości 120 tys. złotych, zdobyła Justyna Chałubińska-Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która zaprezentowała projekt pt. "1000 odcieni szarości - analiza tekstur w radioterapii raka płuca".

II nagrodę, w wysokości 100 tys. złotych, zdobyli:

  • Robert Mysłajek z Uniwersytetu Warszawskiego, który zaprezentował projekt pt. "Jak drapieżniki odgryzają się patogenom?",
  • Wanda Niemyska z Uniwersytetu Warszawskiego, która zaprezentowała projekt pt. "Matematyka mydlanych baniek i zaplątanych białek".

III nagrodę, w wysokości 80 tys. złotych, zdobyli:

  • Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który zaprezentował projekt pt. "Jak uchronić samolot przed skutkami uderzenia pioruna?",
  • Anna Zawistowska-Deniziak z Instytutu Parazytologii PAN w Warszawie, która zaprezentowała projekt pt. "One tam są - czyli jak wykryć cichego mordercę",
  • Igor Zubrycki z Politechniki Łódzkiej, który zaprezentował projekt pt. "Roboterapia, czyli roboty na usługach terapeutów".

W trakcie finału odbyło się również głosowanie publiczności, w którym nagrodą było 10 tys. złotych, przyznawanych przez FNP ze środków własnych. Po raz pierwszy w historii finałów konkursu INTER dwoje finalistów - Wanda Niemyska i Igor Zubrycki - otrzymało od zgromadzonej widowni taką samą ilość głosów. Przewodniczący Kapituły, prof. Maciej Żylicz, zadecydował o podwojeniu nagrody, przyznając każdemu ze zwycięzców głosowania publiczności po 10 tys. złotych!

Celem konkursu INTER FNP jest rozwój umiejętności młodych uczonych z zakresu popularyzacji nauki. W konkursie mogli wziąć udział: doktoranci z polskich jednostek naukowych, doktorzy (do 6 lat po doktoracie) oraz absolwenci studiów doktoranckich (do 12 miesięcy od uzyskania stopnia doktora).

W I etapie piątej edycji konkursu INTER wnioski na realizację interdyscyplinarnych projektów badawczych złożyło 25 naukowców. Jakość naukowa zgłoszonych projektów została następnie oceniona przez panel recenzencki, który wyłonił dziesięciu finalistów konkursu. Przed finałem młodzi badacze wzięli udział w szkoleniu z zakresu autoprezentacji i sztuki wystąpień publicznych, w trakcie którego szlifowali swoje popularyzatorskie umiejętności.

W pięciu edycjach konkursu INTER:

- wnioski na realizację interdyscyplinarnych projektów badawczych złożyło 235 młodych badaczy,

- eksperci wyłonili 72 finalistów,

- wyłonionych zostało 45 zwycięzców, którzy na realizację swoich projektów otrzymali łącznie prawie 4,5 mln złotych.

Patronat medialny nad finałem konkursu objęły: Nauka w Polsce PAP, Forum Akademickie oraz studentnews.pl.

Więcej informacji:

Marta Michalska-Bugajska

Specjalista ds. informacji i promocji

tel. kom,. +48 604 128 182

e-mail: bugajska@fnp.org.pl

Projekt SKILLS, realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w latach 2011-2015, jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego celem jest doskonalenie kwalifikacji naukowców w zakresie zarządzania projektami i zespołami badawczymi, rozwój umiejętności dotyczących komunikacji naukowej i kształtowanie postaw proinnowacyjnych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.06.2015, 15:54
Źródło informacji Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ