Newsletter

Dyskusja badaczy i praktyków pamięci - spotkanie z cyklu "Genealogies of Memory" w dniach 7-8 grudnia 2015

03.12.2015, 16:59aktualizacja: 03.12.2015, 16:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Memory and change - plakat nr 1
Memory and change - plakat nr 1
Jak przemiany społeczne wpływają na kształt i metodologię badań nad pamięcią? Czy badania mogą przyczyniać się do procesów zmian w społeczeństwie? Na te tematy dyskutować będą badacze i praktycy pamięci zebrani w Warszawie na zaproszenie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Organizowane od 2011 roku warsztaty, seminaria i konferencje "Genealogie Pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej" skupiają badaczy interdyscyplinarnych studiów nad pamięcią oraz umożliwiają szerszej publiczności zapoznanie się z badaniami nad upamiętnianiem przeszłości.

Już w najbliższy poniedziałek 7 grudnia w Centrum Konferencyjnym Zielna odbędzie się spotkanie autorów publikacji podsumowującej pierwsze lata "Genealogii Pamięci" pt. "Memory and Change in Europe. Eastern Perspectives". Spotkanie otworzą prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, ekspert do spraw polityki wschodniej oraz prof. Stefan Troebst - niemiecki historyk, slawista, znawca Europy Środkowo-Wschodniej.

12:05 - Pamięć i zmiana w Europie Środkowej i Wschodniej

Wystąpienia otwierajace:

- prof. Andrzej Nowak,

- prof. Stefan Troebst.

Uczestnicy dyskusji:

- prof. Kaja Kaźmierska,

- prof. Joanna Michlic,

- dr Tatiana Zhurzhenko.

15:00 - Badania nad pamięcią w Europie jako czynnik zmiany?

Uczestnicy dyskusji:

- dr Stephan Eisel,

- dr Reka Foldvaryne Kiss,

- dr Łukasz Kamiński,

- prof. Jan Rydel,

- dr Oldrich Tuma.

W ramach tegorocznego spotkania badacze wezmą także udział w zamkniętych warsztatach, które odbędą się 8 grudnia. Równolegle w dniach 8-9 grudnia 2015 odbędzie się doroczne spotkanie gremiów ESPS, w którym wezmą udział naukowcy, politycy i działacze społeczni z siedmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Szczegóły: www.genealogies.enrs.eu.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja i Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Albania, Austria i Czechy.

KONTAKT:

Jadwiga Olech-Kostka

tel. +48 22 891 25 00

e-mail: jadwiga.olech@enrs.eu

www.enrs.eu

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.12.2015, 16:59
Źródło informacji Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ