Newsletter

Dyskusja badaczy i praktyków pamięci - spotkanie z cyklu "Genealogies of Memory" w dniach 7-8 grudnia 2015

03.12.2015, 16:59aktualizacja: 03.12.2015, 16:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Memory and change - plakat nr 1
Memory and change - plakat nr 1
Jak przemiany społeczne wpływają na kształt i metodologię badań nad pamięcią? Czy badania mogą przyczyniać się do procesów zmian w społeczeństwie? Na te tematy dyskutować będą badacze i praktycy pamięci zebrani w Warszawie na zaproszenie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Organizowane od 2011 roku warsztaty, seminaria i konferencje "Genealogie Pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej" skupiają badaczy interdyscyplinarnych studiów nad pamięcią oraz umożliwiają szerszej publiczności zapoznanie się z badaniami nad upamiętnianiem przeszłości.

Już w najbliższy poniedziałek 7 grudnia w Centrum Konferencyjnym Zielna odbędzie się spotkanie autorów publikacji podsumowującej pierwsze lata "Genealogii Pamięci" pt. "Memory and Change in Europe. Eastern Perspectives". Spotkanie otworzą prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, ekspert do spraw polityki wschodniej oraz prof. Stefan Troebst - niemiecki historyk, slawista, znawca Europy Środkowo-Wschodniej.

12:05 - Pamięć i zmiana w Europie Środkowej i Wschodniej

Wystąpienia otwierajace:

- prof. Andrzej Nowak,

- prof. Stefan Troebst.

Uczestnicy dyskusji:

- prof. Kaja Kaźmierska,

- prof. Joanna Michlic,

- dr Tatiana Zhurzhenko.

15:00 - Badania nad pamięcią w Europie jako czynnik zmiany?

Uczestnicy dyskusji:

- dr Stephan Eisel,

- dr Reka Foldvaryne Kiss,

- dr Łukasz Kamiński,

- prof. Jan Rydel,

- dr Oldrich Tuma.

W ramach tegorocznego spotkania badacze wezmą także udział w zamkniętych warsztatach, które odbędą się 8 grudnia. Równolegle w dniach 8-9 grudnia 2015 odbędzie się doroczne spotkanie gremiów ESPS, w którym wezmą udział naukowcy, politycy i działacze społeczni z siedmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Szczegóły: www.genealogies.enrs.eu.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja i Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Albania, Austria i Czechy.

KONTAKT:

Jadwiga Olech-Kostka

tel. +48 22 891 25 00

e-mail: jadwiga.olech@enrs.eu

www.enrs.eu

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.12.2015, 16:59
Źródło informacji Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ