Newsletter

Nauka i technologie

Piąta międzynarodowa konferencja z cyklu Genealogie Pamięci pt. "Regiony Pamięci II: Dyskurs i Wyobraźnia"

15.03.2016, 14:34aktualizacja: 15.03.2016, 14:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Regions of Memory II - plakat
Regions of Memory II - plakat
Konferencja odbędzie się w dniach 17-19 marca 2016 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Doświadczenie traumy i pamięć o masowej przemocy, wpływ migracji i podróży na kształtowanie regionów pamięci, post-sowiecki region pamięci - to tylko kilka wybranych tematów, o których rozmawiać będą uczestnicy międzynarodowej konferencji: "Regiony Pamięci II: Dyskurs i Wyobraźnia", organizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność w ramach cyklu "Genealogie Pamięci". Tegoroczna piąta edycja odwołuje się do zagadnień regionalnej strukturyzacji pamięci, których omawianie ESPS zainicjowała w 2012 roku. Tym razem uczestnicy przyjrzą się kształtowaniu pamięci w różnych odsłonach debaty publicznej, m.in. dyskursie cyfrowym, narracjach pisanych i sztukach wizualnych. Konferencja będzie okazją do porównania procesów zachodzących w Europie Środkowo-Wschodniej i innych regionach Europy, Bliskiego Wschodu, Azji, Afryki i Ameryki.

W dyskusji rozpoczynającej udział wezmą prof. Jeffrey Olick (University of Virginia), prof. Kate McGregor (University of Melbourne), prof. Jie-Hyun Lim (Sogang University), dr Aline Sierp (Maastricht University) i dr Joanna Wawrzyniak (Uniwersytet Warszawski). Wykłady otwierające wygłoszą prof. Ann Rigney (Utrecht University) i prof. Derek Sayer (University of Lancaster).

Wstęp jest wolny, tłumaczenie symultaniczne angielsko-polskie.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zainicjowała "Genealogie Pamięci" w roku 2011 w wyniku rosnącego zainteresowania pamięcią społeczną w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na świecie. Projekt ma na celu ułatwienie wymiany akademickiej wśród uczonych z Europy Środkowej i Wschodniej oraz promowanie badań nad pamięcią w międzynarodowej społeczności akademickiej.

Szczegóły: www.genealogies.enrs.eu.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja i Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Albania, Austria i Czechy.

Kontakt:

Jadwiga Olech-Kostka

tel. (+48-22) 891 25 00

e-mail: jadwiga.olech@enrs.eu

www.enrs.eu

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.03.2016, 14:34
Źródło informacji Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ