Newsletter

Tchórzewski: biogazownie rolnicze szansą na restrukturyzację obszarów wiejskich (komunikat)

03.10.2016, 19:48aktualizacja: 03.10.2016, 19:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- ME informuje:

- Dzisiejsza uroczystość to kolejny milowy krok w kierunku rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce, w szczególności sektora biogazu rolniczego. Dzięki powstaniu tej biogazowni moc zainstalowana elektryczna wszystkich wytwórców biogazu rolniczego przekroczyła 100 MW – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas otwarcia biogazowni rolniczej w miejscowości Tończa, 3 października 2016 r.

Minister Tchórzewski zwrócił uwagę, że w 2015 r. sektor biogazu rolniczego wytworzył ponad 400 tys. m3 biogazu. – Liczymy, że w 2016 r., dzięki korzystnej dla wytwórców biogazu rolniczego zmianie regulacji ustawowych, nastąpi istotny wzrost ilości wytworzonego biogazu – dodał. Zauważył również, że zapisy nowej ustawy o OZE dają równe szanse na funkcjonowanie i konkurencję sektora biogazu rolniczego z innymi źródłami OZE, które funkcjonują w Polsce.

Zdaniem ministra Tchórzewskiego rozwój OZE przygotuje naszą gospodarkę i społeczeństwo do wyzwań nowej ery. – Energetyka w przyszłości będzie się w znaczącej mierze opierać na rozproszonej i lokalnej generacji wykorzystującej m.in. stabilne i sprawdzone źródła odnawialne. Zaliczają się do nich biogazownie rolnicze – powiedział. Zdaniem ministra umożliwi to efektywne gospodarowanie złożami paliw kopalnych, które ulegają wyczerpaniu. - Najważniejszymi oraz stabilnymi rodzajami OZE w Polsce są: biomasa, biogaz rolniczy, a także w najbliższych latach energetyka rozproszona, bazująca na modelu prosumenckim oraz na systemie klastrów energii – podkreślił szef resortu energii.

Minister Tchórzewski wspomniał o roli jaką mają do odegrania powstające klastry energii. - Klastry i funkcjonujące w ich ramach biogazownie rolnicze w przyszłości stanowić mogą dodatkową formułę prowadzenia przedsięwzięć gospodarczych na terenach wiejskich – podkreślił. Jego zdaniem biogazowanie rolnicze przyczyniają się do zapewnienia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawy lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenia konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki.

Szef resortu energii zwrócił również uwagę, że funkcjonowanie i rozwój sektora wytwarzania biogazu rolniczego w najbliższych latach pozwoli m.in.: na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz tworzenia tzw. lokalnych łańcuchów wartości dodanej m.in. przez aktywizację gospodarczą wsi oraz zwiększenie zatrudnienia wśród społeczności lokalnej oraz jednostek gospodarczych branży rolniczej i związanej z energetyką odnawialną.

W chwili obecnej realnie dostępny potencjał surowcowy produkcji biogazu, zawarty w produktach ubocznych rolnictwa i pozostałościach przemysłu rolno-spożywczego, wynosi około 1,7 mld m3 biogazu rocznie. - W Polsce zużywa się rocznie ok. 14 mld m3 gazu ziemnego. Szacowana ilość biogazu po oczyszczeniu mogłaby pokryć około 10 proc. zapotrzebowania kraju na gaz lub w całości zaspokoić potrzeby odbiorców z terenów wiejskich – podkreślił na zakończenie.

# # #

Inwestorem biogazowni rolniczej zlokalizowanej w miejscowości Tończa jest spółka PGB Energetyka 2 Sp. z o.o. należąca do Polskiej Grupy Biogazowej S.A. Grupa powołana została w 2008 r. z zamierzeniem przygotowania do realizacji i eksploatacji biogazowni rolniczych w różnych regionach kraju.

Wspomniana biogazownia budowana była z zaangażowaniem lokalnych firm instalacyjnych i budowalnych. Biogazownia służy wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji. Moc zainstalowana elektryczna wynosi 1MW. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej wynosi ponad 8000 MWh.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.10.2016, 19:48
Źródło informacji ME
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii