Newsletter

Kanadyjskie Biuro Patentowe zamierza przyznać patent firmie Merck na technologię CRISPR

24.10.2017, 16:31aktualizacja: 24.10.2017, 16:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Patent obejmuje pomyślną integrację zewnętrznej sekwencji DNA z chromosomem komórek eukariotycznych z zastosowaniem CRISPR.
<p>- Pierwszy patent dla Merck na technologię CRISPR w Ameryce Północnej.
<p>- Podobne patenty przyznały już Europejskie i Australijskie Biura Patentowe; powiązane patenty oczekują na podjęcie decyzji w innych jurysdykcjach.

DARMSTADT, Niemcy, 24 października 2017 r. /PRNewswire/ - Wiodąca w zakresie nauki i rozwiązań technologicznych firma Merck ogłosiła otrzymanie zawiadomienia o przyznaniu wniosku patentowego złożonego przez Merck w Kanadyjskim Biurze Patentowym w zakresie technologii CRISPR wykorzystywanej w metodzie integracji genetycznej w komórkach eukariotycznych.

Zdjęcie - http://mma.prnewswire.com/media/588309/Merck_Canadian_Patent_Office.jpg

„Nasz portfel patentów ciągle rośnie na całym świecie, obejmując ochroną rozwiązanie CRISPR, podczas gdy opracowujemy z całą społecznością naukową nowe sposoby leczenia chorób - skomentował Udit Batra zasiadający w zarządzie firmy Merck oraz główny dyrektor wykonawczy oddziału Life Science. - Decyzja Kanadyjskiego Biura Patentowego jest istotnym potwierdzeniem roli odgrywanej przez Merck w zakresie postępów na polu edycji genomu” - dodał dyrektor.

Firma Merck złożyła wnioski patentowe na metodę CRISPR także w USA, Brazylii, Chinach, Indiach, Izraelu, Japonii, Singapurze i Korei Południowej.

Nowy kanadyjski patent zatytułowany „Crispr-based genome modification and regulation" obejmuje integrację chromosomów, czyli przecinanie sekwencji chromosomów w komórkach eukariotycznych, na przykład roślinnych czy ssaków, a następnie wprowadzanie zewnętrznej sekwencji DNA lub DNA dawcy do komórek za pomocą CRISPS. Naukowcy będą w stanie podmieniać fragmenty objęte mutacją związaną z chorobą na zdrowe, funkcjonalne sekwencje. Metoda ta będzie szczególnie ważna w tworzeniu modeli chorób i przeprowadzaniu terapii genowej. Ponadto naukowcy będą mogli wykorzystywać metodę do wprowadzania genów trans do oznaczania endogennych białek w celu naocznego śledzenia procesów w komórkach.

Po formalnym przyznaniu kanadyjskiego patentu po raz pierwszy technologia integracji CRISPR firmy Merck zostanie objęta ochroną na terenie Ameryki Północnej, tym samym rozbudowując portfel patentów firmy. Australijskie Biuro Patentowe przyznało firmie Merck pierwszy patent na technologię CRISPR w czerwcu 2017 r., natomiast europejski patent został przyznany we wrześniu 2017 r.

Technologia edycji genomu CRISPS, która umożliwia dokładną modyfikację chromosomów w żywych komórkach przyczynia się do powstania opcji leczenia najpoważniejszych chorób na świecie. Zastosowania technologii CRISPS będą różnorakie, od identyfikacji genów powiązanych z rakiem i występowaniem rzadkich chorób po odwracanie mutacji prowadzących do utraty wzroku.

Mając na koncie 12 lat doświadczenia na polu edycji genomu, firma Merck jako pierwsze przedsiębiorstwo zaoferowała niestandardowe molekuły w edycji genomu (introny w grupie II prowadzone przez RNA TargeTron™ i nukleotydy palców cynkowych CompoZr™), tym samym przyspieszając rozpowszechnianie technik wśród badaczy na całym świecie. Merck jako pierwsza firma rozpoczęła produkcję bibliotek CRISPR obejmujących cały genom ludzki, przyspieszając opracowywanie leków przez umożliwienie naukowcom dogłębniejszego badania przyczyn występowania chorób.

W maju 2017 r. firma Merck ogłosiła opracowanie alternatywnej metody edycji genomu CRISPS o nazwie proxy-CRISPS. W przeciwieństwie do innych rozwiązań technika proxy-CRISPS firmy Merck może dotrzeć do wcześniej niedostępnych lokalizacji, przez co rozwiązanie CRISPS staje się bardziej wydajne, elastyczne i dokładne oraz udostępnia więcej opcji eksperymentalnych naukowcom. Firma Merck złożyła szereg wniosków patentowych dotyczących technologii proxy-CRISPR, które kontynuują ciąg wniosków w zakresie CRISPR złożonych przez firmę od roku 2012.

Firma Merck uznaje potencjalne korzyści płynące z prowadzenia odpowiednio opracowanych badań nad edycją genomu ze względu na potencjalnie przełomowe możliwości tego typu leczenia. Dlatego też firma Merck popiera prowadzenie badań nad edycją genomu z zachowaniem odpowiednich zastrzeżeń etycznych i prawnych. Firma powołała Panel Doradczy do spraw Etyki przy Merck w celu pozyskiwania odpowiednich porad dotyczących badań, w które zaangażowana jest firma Merck, w tym badań dotyczących edycji genomu oraz wykorzystujących tę technikę.

Wszystkie komunikaty informacyjne firmy Merck są przekazywane przy pomocy poczty e-mail oraz udostępniane na stronie firmy. Aby dokonać rejestracji w trybie online, zmienić wybór lub przerwać korzystanie z usługi należy udać się na stronę www.merckgroup.com/subscribe.

O Merck

Merck jest wiodącą firmą naukowo-technologiczną w zakresie służby zdrowia, nauk przyrodniczych i wydajności materiałów. Około 50 000 pracowników firmy zajmuje się opracowywaniem rozwiązań technologicznych zwiększających żywotność i jakość życia - od terapii biofarmaceutycznych w leczeniu raka lub stwardnienia rozsianego, najnowocześniejszych systemów w zakresie badań naukowych i produkcji do ciekłych kryształów w smartfonach i telewizorach LCD. W 2016 r. sprzedaż firmy Merck wyniosła 15 mld euro w 66 krajach.

Założona w 1668 roku firma Merck jest najstarszą na świecie firmą farmaceutyczną i chemiczną, a rodzina założycieli pozostaje właścicielem większościowym tej notowanej na giełdzie grupy korporacyjnej. Firma posiada globalne prawa do nazwy i marki firmy Merck, jedyne wyjątki to Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie firma działa jako EMD Serono, MilliporeSigma i EMD Performance Materials.

Źródło: Merck

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.10.2017, 16:31
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ