Newsletter

Risen Energy: pierwsze na świecie, podwójne, pasywacyjne ogniwo Fab AIOx PERC w skali GW w produkcji masowej

23.11.2018, 10:16aktualizacja: 23.11.2018, 10:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Średnia wydajność przekracza 22,19%, tym samym przekraczając oczekiwania ITRPV.

NINGBO, Chiny, 22 listopada 2018 r. /PRNewswire/ - Na 14. Chińskiej Konferencji Krzemu Solarnego i Rozwiązań Fotowoltaicznych (CSPV) w Xi'an w prowincji Shaanxi w Chinach firma Risen Energy Co., Ltd. wygłosiła mowę kluczową skupiającą się na najnowszej aktualizacji obejmującej podwójne, pasywacyjne ogniwo AIOx PERC. Konferencja organizowana jest wspólnie przez Chińskie Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Instytut Energii Solarnej na uczelni Shanghai Jiaotong University oraz Instytut Systemów Energii Solarnej przy Sun Yat-sen University oraz laboratorium State Key Lab of Silicon Materials na uniwersytecie Zhejiang. Ponad 1000 badaczy, ekspertów branżowych oraz liderów biznesu spotkało się w celu podjęcia dogłębnych dyskusji na temat najnowszych rozwiązań w technologiach fotowoltaicznych, a także aktualizacji polityk i trendów rynkowych.

Zmniejszenie kosztów i zwiększenie wydajności stało się priorytetem w całej branży wraz z nadejściem parytetu sieci dla rozwiązań fotowoltaicznych. Ogniwa PERC (Passivated Emitter Rear Contact) cieszą się coraz większą popularnością ze względu na liczne zalety, w tym między innymi wysoką konwersję, niski współczynnik termalny oraz wysoką generację energii. Zgodnie z wytycznymi International Technology Roadmap for Photovoltaic (ITRPV), rozwiązania PERC już wkrótce mają zdominować rynek energii solarnej. Wydajność produkcji masowej ogniw PERC sięgnęła 21,6% w pierwszej połowie roku 2018, a do roku 2020 ma przekroczyć 22%, jak przewiduje ITRPV.

Szacunki te są jednak bazowane głównie na jednostronnej technologii pasywizacji AIOx, która wykorzystuje metodę chemicznego osadzania z fazy lotnej wspomaganej plazmą, tzw. metodę PECVD. Jest to pojedyncza warstwa pasywacyjna znajdująca się na tylnej stronie ogniwa PERC. Jako technologiczny lider w branży firma Risen Energy chce się wyróżnić i podjąć wyzwania opracowania najbardziej obiecującej technologii dwustronnej pasywacji AIOx z zastosowaniem metody powłok atomowych (ALD) pomimo problemów związanych z tym rozwiązaniem. Metoda ta wykorzystuje AIOx do pasywacji obu stron ogniwa PERC w tym samym czasie.

Firma Risen Energy jako pierwsza na świecie osiągnęła produkcję dwustronnych ogniw PERC AIOx w skali 2 GW w roku 2018 w wyniku optymalizacji procesów w selektywnej emisji, utleniania, pasywacji i metalizacji. Firmie w końcu udało się dokonać ważnego przełomu w wydajności produkcyjnej dwustronnych, pasywacyjnych ogniw PERC AIOx. Obecnie średnia wydajność produkcyjna dwustronnych, pasywacyjnych ogniw PERC AIOx firmy Risen Energy przekracza 22,19%, a najwyższa wydajność na linii produkcyjnej sięgnęła 22,51%.

Nowa technologia ogniw PERC firmy Risen Energy nie tylko zwiększa wydajność ogniw, ale także znacząco zmniejsza degradację spowodowaną działaniem światła i wysokich temperatur (LeTID), zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że ogniwa PERC są szczególnie narażone na LeTID w wyniku działania wysokich temperatur. W warunkach testowych z temperaturą 75°C i oświetleniem 1000 W/m2 przez 200 godzin nowe ogniwa PERC firmy Risen Energy wykazały się doskonałą odpornością na degradację świetlną z najwyższym wskaźnikiem tłumienia w okolicach 1%. W porównaniu do standardowych warunków testowych w branży przy 25°C i 1000W/m2 przez 200 do 5 godzin testy firmy Risen Energy są znacznie bardziej rygorystyczne i naukowo uzasadnione.

Wykorzystując możliwości zmiany technologii w branży, firma Risen Energy szybko wysunęła się na pozycję lidera w wysoko wydajnych ogniwach i modułach solarnych PERC, dwustronnych, podwójnie przeszklonych modułach, modułach solarnych z połowicznymi ogniwami oraz innych przełomowych technologiach na świecie. W październiku 2017 r. wysoko wydajne moduły z połowicznymi ogniwami firmy Risen zostały wykorzystane w projekcie „Top runner" w Yangquan w Shanxi. Natomiast w październiku roku 2018 białe, dwustronne, podwójnie przeszklone, wysoko wydajne moduły 370 W firmy Risen wykorzystano w projekcie „Top runner" w Baicheng w Jilin. Firma Risen Energy planuje dalsze ulepszanie produktów PERC przez zasilenie badań i rozwoju w metalizacji i opracowywaniu nowych struktur ogniw, a także zwiększenie innowacji w modułach. Dwustronne moduły 400 W mają trafić do produkcji masowej w roku 2019.

Źródło: Risen Energy Co., Ltd

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.11.2018, 10:16
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ