Newsletter

Nauka i technologie

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko raka płuca u niepalących kobiet

27.11.2018, 13:49aktualizacja: 27.11.2018, 13:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W badaniu przedstawionym na Światowej Konferencji Raka Płuca w Toronto przeanalizowano wpływ zanieczyszczenia powietrza na występowanie raka płuca u niepalących osób.

W tym celu przebadano 681 chorych na raka płuca, z których 439 było obecnymi albo byłymi palaczami papierosów, zaś 242 nigdy ich nie paliło. Na podstawie miejsca zamieszkania oszacowano narażenie na zanieczyszczenie powietrza dla poszczególnych osób od 1996 roku. W tym celu zbadano stężenie PM 2,5 (pył zawieszony o średnicy mniejszej niż 2,5 µm uznany przez Światową Organizację Zdrowia za najbardziej szkodliwy dla zdrowia składnik zanieczyszczonego powietrza).

Oszacowano, że średnie narażenie na zanieczyszczenie powietrza dla wszystkich chorych wynosiło w przypadku PM 2,5 - 7,1/m3. Spośród osób palących lub palących w przeszłości u 6,1 proc. PM 2,5 wynosiło >10 µg/m3, a spośród niepalących - u 15,1 proc. Wśród chorych na raka płuca z wysokim narażeniem na zanieczyszczenie powietrza (PM 2,5 > 10 µg/m3) 73 proc. stanowiły kobiety, w większości pochodzenia azjatyckiego. Nie wykazano natomiast, aby zanieczyszczenie powietrza stanowiło czynnik ryzyka raka płuca dla niepalących mężczyzn.

- Zanieczyszczenie powietrza na pewno odgrywa swoją rolę w zachorowaniach na raka płuca, bo wdychamy toksyczne substancje, które nie mogą pozostawać obojętne na stan naszego zdrowia. Powodują miejscową reakcję zapalną w pęcherzykach płucnych, a ta przyczynia się do zwiększonej proliferacji komórek co może powodować powstanie zmian zapalnych, również w postaci komórek nowotworowych – mówi prof. Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Zaznacza przy tym, że bardzo ciężko odnieść się do tego doniesienia, bo nie ma szerszych danych statystycznych na ten temat. - Nie chciałbym jednak, aby została przesunięta siła ciężkości z konieczności zaprzestania palenia tytoniu na rzecz zanieczyszczenia środowiska. Czynnik sprawczy raka płuc i innych nowotworów tytoniozależnych jest znany – jest nim tytoń, a szczególnie węglowodory aromatyczne i inne szkodliwe substancje, które znajdują się w spalanym dymie. To one w 95 proc. są odpowiedzialne za występowania raka płuca. Pozostałe 5 proc. to wszystko inne co możemy sobie wyobrazić – poczynając od zakażeń wirusami, poprzez zaburzenia genetyczne, których nie potrafimy zdefiniować, kończąc na szeroko rozumianej diecie i zanieczyszczeniu środowiska – podkreśla specjalista.

(PAP)

Monika Wysocka

źródło: www.ascopost.com

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

www.gov.pl/zdrowie

www.planujedlugiezycie.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.11.2018, 13:49
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ