Newsletter

Kluczowa rola systemów montażowych dla elektrowni słonecznych

29.01.2019, 10:42aktualizacja: 29.01.2019, 10:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

K2 Systems - logo
K2 Systems - logo
System montażowy (składający się z szyn, systemów mocowań, śrub itp.) często nie jest uważany za istotny w procesie planowania elektrowni słonecznej (PV). Jest to nieuzasadnione, biorąc pod uwagę fakt, że systemy montażowe odgrywają kluczową rolę nie tylko jeśli chodzi o bezpieczeństwo modułów fotowoltaicznych, ale także bezpieczeństwo ludzi i mienia wokół nich.

Na dachach systemy montażowe stanowią podparcie dla modułów fotowoltaicznych i muszą wytrzymać wszystkie obciążenia pochodzące z otoczenia przez cały okres eksploatacji, który wynosi co najmniej 30 lat.

Odpowiedzialne projektowanie i planowanie systemów montażowych wymaga w pierwszej kolejności przeglądu budynku: pokrycia dachu, konstrukcji dachu podtrzymującego pokrycie dachu oraz parametrów lokalizacyjnych projektu. Mówiąc o obciążeniach, mamy na myśli przede wszystkim obciążenie wiatrem (m/s) oraz obciążenie śniegiem (kN/m2). W każdym kraju obowiązują oficjalne normy dotyczące obciążenia wiatrem i śniegiem, które muszą być brane pod uwagę przy obliczaniu wytrzymałości systemu mocowania. Ponieważ obciążenia różnią się w zależności od lokalizacji, obliczone systemy montażowe będą miały różną wielkość i wytrzymałość, dlatego nie ma jednolitego typu systemu montażowego dla tego samego typu dachu w dwóch różnych lokalizacjach w Polsce. Przykładowo, obciążenie śniegiem w województwie podlaskim jest o ok. 80% wyższe niż w Warszawie, a obciążenie wiatrem w województwie pomorskim jest co najmniej 20% wyższe niż w województwie mazowieckim. W związku z tym zastosowany system montażu musi być mocniejszy.

W K2 Systems zalecamy strukturalne sprawdzanie systemów montażowych dla każdego projektu z osobna - aby to ułatwić, K2 Systems opracowało oprogramowanie projektowe, za pomocą którego można szybko i łatwo stworzyć dokument zgodnie z normą Eurocode, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo systemu montażowego.

Oprócz obciążenia śniegiem i wiatrem, odporność poszczególnych systemów montażowych zależy również od następujących kluczowych parametrów:

- wysokość budynku (im wyższa, tym większe będzie bezpośrednie obciążenie wiatrem),

- nachylenie dachu,

- rozpiętość belek i płatwi tworzących dach,

- kategoria terenu na podstawie normy Eurocode (im bliżej obszarów miejskich znajduje się budynek, tym mniejsze są obciążenia bezpośrednie),

- wysokość attyki dachowej.

Niezwykle istotny będzie również profesjonalny montaż, w tym prawidłowe termiczne rozdzielenie profili aluminiowych ze względu na rozszerzalność cieplną materiału.

Ostatecznie, odpowiedzialny i profesjonalny projekt systemów montażowych, który jest dokumentowany dla każdego projektu poprzez stworzenie weryfikacji statycznej, jest podstawą do ustalenia uprawnień do ewentualnych roszczeń gwarancyjnych i/lub odszkodowawczych zgłaszanych do firm ubezpieczeniowych w przypadku wystąpienia szkód.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.01.2019, 10:42
Źródło informacji K2 Systems
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ