Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Premierę książki Małgorzaty Rozenek-Majdan „In vitro. Rozmowy intymne” poprzedziła konferencja prasowa z udziałem autorki oraz specjalistów, którzy poświęcają czas i doświadczenie tym parom, a zwłaszcza kobietom, które zmagają się z niepłodnością. Szacuje się, że problem z płodnością dotyczy w Polsce nawet półtora miliona par. Książka Małgorzaty Rozenek-Majdan opowiada właśnie o nich – o ich marzeniach posiadania dziecka, o drodze, którą przechodzą, kiedy decydują się na skorzystanie z metody in vitro, i o wynikających z tego problemach natury medycznej, proceduralnej, psychologicznej, społecznej, zawodowej i finansowej. Małgorzata Rozenek-Majdan dzięki in vitro urodziła dwóch synów. Na konferencji prasowej wyznała, że stara się o trzecie dziecko: „Znam radość sukcesu i smutek porażki. Teraz doświadczam trudnych momentów, kiedy efekty nie są takie jak bym chciała… Jeszcze!”.
Trzynaście rozmów zawartych w książce ukazuje problem niepłodności i jej leczenia w pełnym spektrum: są rozmowy m.in. z lekarzami, embriologami, seksuologami, a także z kobietami i mężczyznami, którzy zdecydowali się skorzystać z metody in vitro, ale ich doświadczenia i historie były różne – od radosnych po bolesne. Książka zawiera też wywiad z duchownym o stosunku do in vitro Kościoła katolickiego, który ma wielki wpływ na ton debaty publicznej wokół tego tematu.
Na konferencji wiele miejsca poświęcono właśnie temu, jak wiele niezdrowych emocji i niepotrzebnych kontrowersji budzi w Polsce temat in vitro. Wpływa to na decyzje Polek i Polaków, których dotyka problem niepłodności.
„W Polsce około 10-15% par w wieku rozrodczym nie może począć dziecka” – podkreślił na konferencji ginekolog i położnik dr Piotr Lewandowski.
„Poziom lęku i depresja, z jaką może borykać się niepłodna para są porównywalne do tych, jakie przechodzi się w chorobie nowotworowej” – dodała psycholog Dorota Gawlikowska.
„Napisałam tę książkę, aby odczarować temat in vitro. Merytoryczne i empatyczne podejście do leczenia niepłodności jest niezwykle potrzebna” – podsumowała Małgorzata Rozenek-Majdan. Książka, wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka, ukazuje się 14 maja 2019 r.
KONTAKT:
Mira Olejarska
Specjalista ds. Promocji i PR
tel. kom. +48 695 026 612, 606 366 927
tel. (22) 27 81 715
e-mail: miraolejarska@proszynskimedia.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.05.2019, 15:59 |
Źródło informacji | Wydawnictwo Prószyński i S-ka |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Raport: niezbędna powszechna profilaktyka zakażeń RSV dla dzieci do 2 lat PAP
W Polsce potrzebna jest uniwersalna profilaktyka zakażeń RSV, obejmująca wszystkie noworodki, niemowlęta i małe dzieci, która powinna być realizowana przed i w trakcie sezonów zachorowań - wskazują autorzy raportu, opracowanego przez Koalicję na rzecz profilaktyki zakażeń RSV. Eksperci przypominają, że obecnie dostępna profilaktyka jest skierowana głównie do wcześniaków oraz dzieci z chorobami współistniejącymi, co oznacza, że większość dzieci nie jest objęta ochroną.- 23.01.2025, 13:22
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Debata w Okręgowej Izbie Lekarskiej: lekarz każdej specjalizacji powinien być także geriatrą PAP
Starość jest czymś, czego większość z nas osobiście doświadczy. Ponieważ żyjemy w społeczeństwie, które szybko się starzeje, lekarz każdej specjalizacji powinien być również przeszkolony w zakresie geriatrii - uważają specjaliści uczestniczący w debacie w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, dotyczącej tego problemu. Jej uczestnicy poznali także 10 „Złotych zasad opieki senioralnej”.- 23.01.2025, 11:54
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Rzecznik Praw Pacjenta: dobre praktyki wzmacniają bezpieczeństwo pacjentów PAP
Wdrażanie dobrych praktyk w przychodniach i szpitalach usprawnia funkcjonowanie tych placówek i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa u pacjentów oraz komfort pracy medyków - uważa Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, i zachęca placówki medyczne do tworzenia i wdrażania kolejnych tego typu rozwiązań.- 21.01.2025, 10:07
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom