Newsletter

MSWiA: najwięcej nieruchomości w Polsce kupują Ukraińcy, Białorusini i Niemcy

14.06.2019, 15:09aktualizacja: 14.06.2019, 15:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Najwięcej nieruchomości w Polsce kupują Ukraińcy, Białorusini, Niemcy i Holendrzy - wynika z przedstawionego w piątek w sejmie sprawozdania ministra spraw wewnętrznych i administracji za rok 2018 r. ws. realizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

"W 2018 roku cudzoziemcy uzyskali łącznie 241 zezwoleń na nabycie 302 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ponad 25,48 ha, w tym 41 zezwoleń na nabycie nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 14,19 ha" - poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew, który przedstawił w piątek w sejmie sprawozdanie z realizacji w 2018 r. ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Wiceminister SWiA dodał, że wydano 89 zezwoleń na nabycie 109 lokali mieszkalnych oraz użytkowych o łącznej powierzchni 5 668,63 metra kwadratowego i 5 zezwoleń na nabycie udziałów w spółkach, będących właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w Polsce o powierzchni 6,82 ha.

"Zezwolenia dotyczyły najczęściej nieruchomości położonych w województwach: mazowieckim, małopolskim, pomorskim, dolnośląskim i śląskim. Wśród podmiotów, którym wydano zezwolenia, dominowały te reprezentujące obywatelstwo lub kapitał z Ukrainy i Białorusi" - przekazał Tułajew.

W 2018 roku minister wydał ponadto 8 decyzji odmawiających cudzoziemcom udzielenia zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowej, lokali oraz akcji lub udziałów.

"Wynikało to z niewykazania przez cudzoziemców trwałych więzi z Polską, bądź braku spełnienia innych ustawowych przesłanek uzasadniających wydanie zezwolenia" - poinformował Tułajew. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar

akuz/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.06.2019, 15:09
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ