Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W mijającym tygodniu nie zaszły zmiany w pogodzie, które mogłyby dać nadzieję na zmniejszenie suszy rolniczej. Znaczący niedobór wody jest w pasie centralnej Polski - od województwa lubuskiego po lubelskie, czyli w głównych rejonach produkcji warzyw i owoców.
Brak wody najbardziej odczuwają warzywa gruntowe, o najsłabszym systemie korzeniowym, ale także krzewy jagodowe - maliny, borówki, porzeczki, jeżyny. Rolnicy muszą ponosić dodatkowe koszty z powodu konieczności nawadniania, a to także wpływa na ceny.
Mazowieccy kupcy i sprzedawcy bazarowi narzekają na słaby handel warzywami i owocami z powodu wakacji. Natomiast znacznie więcej na rynku w Broniszach kupują handlarze obsługujący miejscowości turystyczne; często nabywają oni towar w dużych ilościach, "ogałacając rynek i doprowadzając do dużych wahań podażowo-cenowych" - zaznaczył ekspert.
Utrzymują się wysokie ceny warzyw. Drogie są warzywa kapustne - kalafior kosztuje 5-7 zł/sztukę, a kapusta biała 4-6 zł/szt. Nieco potaniała fasolka szparagowa (do 8-9 zł/kg), ale pochodząca z upraw gruntowych ma niską jakość kulinarną, jest włóknista i ma twarde ziarna.
Krzewy pomidorów i ogórków nadal "odpoczywają", a przez to ich ceny są dość wysokie: pomidory kosztują 5-8 zł/kg, a ogórki około 4 zł/kg. Krajowe ziemniaki są nadal drogie, trzeba za nie zapłacić nawet 2,33 zł/kg. (PAP)
autor: Anna Wysoczańska
awy/ pad/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.07.2019, 09:31 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |