Pobierz materiał i Publikuj za darmo
30. ognisko stwierdzono na podstawie badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach w gospodarstwie położonym w gminie Ciechanów, (powiat Ciechanów), w województwie mazowieckim.
Gospodarstwo to znajduje się na obszarze zagrożenia. Służby weterynaryjne wdrożyły procedury związane z likwidacją choroby.
Od stycznia do końca lipca 2018 r. odnotowano 80 ognisk tej choroby, a w poprzednich latach tj. od lutego 2014 r. - 104 ogniska.
Ogniska ASF dotychczas wystąpiły na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. W tych województwach znajdowane są dziki zarażone wirusem. W tym roku chorobę stwierdzono u 1392 sztuk zwierząt.
"Od momentu pojawienia się wirusa ASF w Polsce w lutym 2014 obserwujemy sukcesywne rozprzestrzenianie się choroby na coraz nowe obszary w kierunku zachodnim. Z roku na rok liczba przypadków ASF u dzików rośnie, a wraz z nim ilość wirusa w środowisku (...) Co prawda w 2019 roku odnotowaliśmy mniejszą liczbę ognisk choroby u trzody chlewnej, ale w zwalczaniu wirusa ASF u dzików nie widać żadnych postępów" - czytamy w komentarzu na stronie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. (PAP)
autor: Anna Wysoczańska
awy/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.07.2019, 21:16 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |