Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Jest wiele obszarów w medycynie i biotechnologii, które czeka dynamiczny wzrost. Ogromny potencjał rozwoju mają przed sobą m.in. projekty z dziedziny cybersecurity (zabezpieczanie urządzeń i danych medycznych), nanotechnologii (zwłaszcza rozwój nanorobotów), diagnostyki medycznej (innowacyjne urządzenia i technologie do wykrywania chorób), jak również farmaceutyki (opracowywanie i testowanie nowych leków lub ich poszczególnych cząsteczek)” – ocenia Adam Broncel, partner zarządzający Funduszu Venture Capital Biomed Innovations, który jest jednym z głównych organizatorów konferencji EU-MED Summit 2019 w Łodzi.
W czasie tego wydarzenia, po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy, w jednym miejscu spotkają się przedstawiciele wszystkich istotnych dziedzin branży life science. Będą to z jednej strony naukowcy i eksperci nauk klinicznych oraz technicznych, a z drugiej specjaliści związani z częścią biznesową life science, czyli m.in. rozwojem i finansowaniem nowych projektów czy też ochroną własności intelektualnej.
Organizatorzy EU-MED Summit 2019 podkreślają, że impreza ta adresowana jest przede wszystkim do innowacyjnych polskich start-upów, które mają potencjał i możliwości rozwoju na globalnym rynku, a także do inwestorów z kraju i zagranicy (m.in. funduszy venture capital i aniołów biznesu).
Perspektywy komercjalizacji rozwijanych w Polsce projektów biomedycznych na światowych rynkach, na bazie bogatych doświadczeń własnych i licznych historii sukcesu, przybliżą uczestnikom konferencji m.in. liderzy tej branży z Izraela. Na imprezie będzie można spotkać np. przedstawicieli Grupy Shizim, która należy do wiodących inkubatorów i akceleratorów technologii medycznych w Izraelu.
„Izrael nie bez powodu nazywany jest „Start-up Nation”. To kraj, który jest dziś obok USA światowym liderem w rozwijaniu i finansowaniu start-upów z dziedziny nowych technologii, w tym także biotechnologii i medycyny” – podkreśla Adam Broncel, który nie ukrywa, że konferencja EU-MED Summit w Łodzi wzorowana jest na podobnych wydarzeniach organizowanych od lat w Izraelu.
W tym kontekście warto dodać, że w Łodzi od lat rozwijane są innowacyjne projekty z branży life science, które trafiły do tego miasta właśnie dzięki współpracy z Izraelczykami. Nazwa jednego z nich to CogniGuard – projekt związany z leczeniem choroby Alzheimera. Inny przykład to StimuLep – projekt związany z leczeniem lekoopornych padaczek.
W obydwu przypadkach projekty zainicjowane zostały w Izraelu, lecz później zostały przetransferowane do Polski (do spółek zarejestrowanych i działających na terenie Łodzi). Obecnie ich rozwój przebiega w całości w Polsce, we współpracy z łódzkimi uczelniami medycznymi i politechnicznymi, ale także podmiotami z innych miast naszego kraju. Mało kto wie o tym, że w ramach jednego z tych projektów został opracowany prototyp stymulatora mózgu.
„Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla rozwoju tego typu projektów. Dysponujemy doskonałymi kadrami naukowo-badawczymi i medycznymi, a także nowoczesnym zapleczem wraz ze światowej klasy laboratoriami. Wsparciem są również dostępne fundusze unijne dla projektów B+R. To wszystko w połączeniu z konkurencyjnymi, bo 2-3 razy niższymi niż w krajach zachodnich, kosztami pracy wysoko wykwalifikowanych kadr naprawdę warto zagospodarować” – mówi Adam Broncel, który we współpracy z władzami Łodzi i działającym już tam Bionanoparkiem, chce uczynić z tego miasta stolicę branży life science w Polsce.
Kolejnym, bardzo ważnym krokiem w realizacji tego planu ma być właśnie konferencja EU-MED Summit 2019.
„Nasze podejście jest wielokierunkowe. Chcemy z jednej strony przyciągać i wspierać w rozwoju ciekawe start-upy z Polski, ale z drugiej też pozyskiwać innowacyjne projekty zza granicy, aby rozwijać je potem w Polsce i komercjalizować na rynkach światowych. Najpierw musimy jednak pokazać inwestorom zagranicznym, że projekty rozwijane w Polsce są najwyższej klasy światowej, takiej samej jak te z Japonii, Niemiec czy Izraela. Myślę, że jest tylko kwestią czasu, kiedy jeden z naszych projektów odniesie pierwszy, globalny sukces. Byłoby nim np. wejście na nowojorski NASDAQ” – ocenia Adam Broncel.
Warto dodać, że reprezentowany przez niego fundusz inwestycyjny (Biomed Innovations VC), specjalizujący się w rozwijaniu projektów z branży life science, ma siedzibę właśnie w Łodzi. Fundusz powstał w 2019 r. i dysponuje kapitałem o wartości powyżej 70 mln zł. Jego inwestorami są zarówno podmioty polskie (głównie Polski Fundusz Rozwoju), jak i zagraniczne (m.in. ze Stanów Zjednoczonych).
Choć plany funduszu Biomed Innovations VC są bardzo ambitne, to jednak nie chce on zdominować rynku start-upów biotechnologicznych w Polsce.
„Cieszymy się, gdy zyskujemy współinwestorów, bo zmniejszamy wtedy nasze ryzyko. Projekty medyczne wymagają naprawdę dużych nakładów kapitałowych, czasu i cierpliwości. Dlatego każdy nowy inwestor jest mile widziany. W tym obszarze nie ma konkurencyjności, lecz raczej synergia” – konkluduje Adam Broncel.
Szczegółowe informacje na temat konferencji EU-MED Summit 2019, która odbędzie się w dniach 24-25 września w Łodzi, można znaleźć na stronie: https://eu-med.kenes.com.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.09.2019, 18:06 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Nagroda główna dla HEUTHES w rankingu IT@BANK2024
Firma HEUTHES po raz pierwszy w historii swojej działalności zwyciężyła w prestiżowym rankingu głównym IT@BANK organizowanym przez Miesięcznik Finansowy BANK. Tym samym w tegorocznej, dziewiętnastej edycji rankingu firma uzyskała tytuł najbardziej wszechstronnej firmy IT. Warto podkreślić, iż nagrodę firma HEUTHES zdobyła w jubileuszowym roku 35-lecia istnienia.- 22.11.2024, 11:09
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: HEUTHES sp. z o.o.
-
Image
Thorium Space i SWISSto12 podpisali strategiczną umowę na produkcję nowoczesnego payloadu dla programu HummingSat ESA PAP
W dniu 21 listopada b.r., Thorium Space S.A. podpisało przełomową umowę ze szwajcarską firmą SWISSto12, liderem w programie HummingSAT Europejskiej Agencji Kosmicznej. Umowa, obejmująca opracowanie i produkcję w pełni elastycznego i sterowanego cyfrowo payloadu dla platformy satelitarnej na orbitę GEO HummingSat, otwiera nowe możliwości dla polskiego sektora kosmicznego i europejskiego rynku telekomunikacyjnego. Kompleksowa realizacja projektu, potrwa cztery lata i przyniesie Thorium Space co najmniej 33 mln EUR.- 22.11.2024, 10:56
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom