Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Umowa dotyczyła nabycia dwóch działek o powierzchni 13 ha na terenie lotniska. To właśnie tam powstanie centrum serwisowe. Już w 2022 roku naprawiane będą w nim samoloty wąsko i szerokokadłubowe z całego świata. „To zwieńczenie naszych długich poszukiwań miejsca, w którym będziemy mogli przeprowadzać długoterminowe naprawy naszych samolotów. Na lotnisku w Warszawie nie mamy już przestrzeni do takiego rozwoju, dlatego chcieliśmy znaleźć alternatywną lokalizację” - mówi Rafał Milczarski, prezes Polskiej Grupy Lotniczej, prezes PLL LOT.
Tylko w ramach pierwszego etapu budowy rzeszowskiej bazy, zainwestowanych zostanie około 150 mln zł, a zatrudnienie znajdzie ponad 300 wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów. Docelowo inwestycje sięgną 500 mln zł, a poziom zatrudnienia wyniesie około 1600 osób.
„Stworzenie nowoczesnej bazy technicznej związanej z serwisowaniem samolotów to dla Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka szansa na zacieśnienie współpracy z narodowym przewoźnikiem. Nie ukrywam, że w konsekwencji liczymy na zwiększenie liczby połączeń. Z drugiej strony to również realizacja naszej strategii związanej z dywersyfikacją źródeł przychodów” - mówi Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka.
Docelowo cała infrastruktura centrum serwisowego będzie składała się z trzech hangarów do serwisowania i napraw statków powietrznych oraz jednego przystosowanego do malowania samolotów. Projekt zakłada utworzenie zaplecza warsztatowego, magazynowego, technicznego, socjalnego i biurowego. Dodatkowo, oprócz obsługi samolotów, LOTAMS planuje utworzenie i funkcjonowanie działów wspierających działalność produkcyjną: planowanie, inżyniering, logistyka, narzędziownia, badania NDT, obsługa komponentów, warsztaty strukturalne, warsztaty awio-elektro, estetyka.
Przy założeniach takiej skali przedsięwzięcia, spółka LOTAMS będzie mogła wykonywać jednoczesną obsługę techniczną 4 samolotów szerokokadłubowych, dwusilnikowych typu Boeing 787 Dreamliner wraz z 5 wąskokadłubowymi maszynami (np. Boeing 737) lub alternatywnie 15 samolotów wąskokadłubowych, a nawet 20 samolotów regionalnych (np. Embraer 195).
Rzeszów został wybrany na tego typu inwestycje, ponieważ region Podkarpacia jest siedzibą stowarzyszenia Dolina Lotnicza i klastra przemysłowego o tej samej nazwie. Skupiają one firmy przemysłu lotniczego, ośrodki naukowo-badawcze oraz zaplecze edukacyjne i szkoleniowe.
„Tutaj są wykwalifikowane kadry. Już dziś zaczynamy szukać pracowników i to nie tylko mechaników lotniczych, ale i również pracowników planowania, inżynieringu, obsługi warsztatowej i logistyków. Mam nadzieję, że Polska Grupa Lotnicza razem ze spółką LOTAMS rozwinie na Podkarpaciu swoją działalność w sposób dynamiczny a za parę lat będziemy dumni z tego, co tutaj zostanie zrealizowane już do 2022 roku” – mówi Aleksandra Juda, prezes LOTAMS.
LOTAMS zajmuje się obsługą techniczna samolotów, jest liderem w Europie Środkowo - Wschodniej. Spółka zatrudnia ponad 1000 pracowników. Swoje placówki spółka ma nie tylko w Warszawie, ale także i w Wilnie i Budapeszcie.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.10.2019, 18:34 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu