Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Edukacja seksualna podejmuje problematykę wszystkich aspektów seksualności człowieka w tym przede wszystkim obraz własnego ciała, orientację seksualną, podejmowanie świadomych decyzji dotyczących aktywności seksualnych, komunikacji w relacjach z partnerem, metody kontroli urodzeń, a z punktu widzenia dermatologa i wenerologa także wiedzę o zakażeniach przenoszonych drogą płciową i metodach ich zapobiegania.
Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zapadalność na choroby przenoszone drogą płciową w tym przede wszystkim zakażenie HIV i kiłę uległa w Polsce podwojeniu (dane epidemiologiczne Narodowego Instytutu Zdrowia. Państwowego Zakładu Higieny). Świadczy to o bardzo niskiej świadomości społecznej w aspekcie metod zapobiegania tym zakażeniom.
Projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (zawartej w druku sejmowym nr 3751, zwanej dalej Ustawą) wprowadza penalizację edukacji seksualnej skierowanej wobec dzieci i młodzieży – czyli grup wymagających szczególnie rzetelnej i profesjonalnej wiedzy z zakresu seksualności człowieka. Do odpowiedzialności karnej mogą zostać pociągnięci także lekarze dermatolodzy-wenerolodzy, zajmujący się na co dzień pacjentami (w tym małoletnimi) zakażonymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, jeżeli podejmą się edukacji seksualnej małoletniego pacjenta np. w zakresie zapobiegania chorobom wenerycznym, czy w związku ze stosowanym leczeniem, zalecając konieczność stosowania skutecznej metody antykoncepcji.
W opinii Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) i Zarządu Sekcji Wenerologicznej PTD zapisy Ustawy są szkodliwe społecznie i stoją w sprzeczności ze standardami edukacji seksualnej rekomendowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Edukacja seksualna jest podstawowym działaniem zmniejszającym zapadalność na choroby przenoszone drogą płciową, co wykazano w wielu badaniach naukowych. Tym samym wejście w życie zapisów Ustawy, może przyczynić się do jeszcze większego wzrostu zachorowań na choroby weneryczne w Polsce. Już w tej chwili powikłania nieleczonej kiły, kiła wrodzona u noworodków, infekcje HIV i inne choroby przenoszone drogą płciową stanowią ogromny problem publicznej ochrony zdrowia. W tym miejscu warto także podkreślić, że wiele chorób wenerycznych (m.in. zakażenia chlamydialne, czy rzeżączka), jeśli nie są odpowiednio diagnozowane i leczone skutkują niepłodnością, co obniża poziom zdrowia reprodukcyjnego.
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Zarząd Sekcji Wenerologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego jest zdecydowanie przeciwny stawianiu na równi edukacji seksualnej z propagowaniem pedofilii (nowe przepisy mają wejść w skład art. 200b Kodeksu karnego, który dotyczy propagowania pedofilii). Należy podkreślić, że edukacja seksualna jest jednym z ważnych elementów przeciwdziałania pedofilii.
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Zarząd Sekcji Wenerologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego są zdecydowanie przeciwne uchwaleniu Ustawy wprowadzającej zakaz profesjonalnej edukacji seksualnej skierowanej do osób młodych.
W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego w składzie:
- prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka (prezes),
- prof. dr hab. n. med. Anna Wojas-Pelc (wiceprezes, przewodnicząca Sekcji Wenerologii PTD),
- prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek (wiceprezes),
- prof. dr hab. n. med. Zygmunt Adamski (skarbnik),
- prof. dr hab. n. med. Adam Reich (sekretarz),
- prof. dr hab n. med. Barbara Zegarska (członek prezydium),
- prof. dr hab. n. med. Ligia Brzezińska-Wcisło (członek prezydium),
- prof. dr hab. n. med. Roman Nowicki (członek pezydium),
- prof. dr hab. n. med. Grażyna Chodorowska,
- prof. nadzw. dr hab. n. med. Rafał Czajkowski,
- prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz,
- dr n. med. Joanna Czuwara,
- prof. dr hab. n. med. Iwona Flisiak,
- dr n. med. Monika Kapińska-Mrowiecka,
- prof. dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba,
- prof. dr hab. n. med. Cezary Kowalewski,
- prof. dr hab. n. med. Dorota Krasowska,
- prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak,
- prof. dr hab. med. Joanna Maj,
- prof. dr hab. n. med. Sławomir Majewski,
- prof. dr hab. n. med. Romuald Maleszka,
- prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt,
- prof. nadzw. dr hab. n. med. Witold Owczarek,
- prof. dr hab. n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło,
- prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski,
- prof. dr hab. n. med. Anna Woźniacka,
oraz z upoważnienie Zarządu Sekcji Wenerologicznej PTD (autorów projektu stanowiska):
- prof. dr hab. n. med. Anna Wojas-Pelc (przewodnicząca),
- dr hab. Maciej Pastuszczak (sekretarz),
- dr hab. Beata Serwin (wiceprzewodniczący),
- Beata Młynarczyk-Bonikowska (wiceprzewodniczący).
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.10.2019, 11:18 |
Źródło informacji | Polskie Towarzystwo Dermatologiczne |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Raport: niezbędna powszechna profilaktyka zakażeń RSV dla dzieci do 2 lat PAP
- 23.01.2025, 13:22
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Debata w Okręgowej Izbie Lekarskiej: lekarz każdej specjalizacji powinien być także geriatrą PAP
- 23.01.2025, 11:54
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Rzecznik Praw Pacjenta: dobre praktyki wzmacniają bezpieczeństwo pacjentów PAP
Wdrażanie dobrych praktyk w przychodniach i szpitalach usprawnia funkcjonowanie tych placówek i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa u pacjentów oraz komfort pracy medyków - uważa Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, i zachęca placówki medyczne do tworzenia i wdrażania kolejnych tego typu rozwiązań.- 21.01.2025, 10:07
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom