Newsletter

Rozwój sieci drogowej - najważniejsze liczby

19.06.2020, 14:30aktualizacja: 19.06.2020, 14:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

GDDKiA/fot. Krzysztof Nalewajko - S7 Lubień-Rabka
GDDKiA/fot. Krzysztof Nalewajko - S7 Lubień-Rabka
W procesie rozwoju sieci drogowej w Polsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiedzialna jest za przygotowanie inwestycji od etapu koncepcyjnego do etapu końcowego, czyli nadzoru nad budową, a w następnej kolejności zapewnienie płynności ruchu i bezpieczeństwa podróżnych poprzez odpowiednie utrzymanie. GDDKiA zarządzą siecią dróg krajowych o łącznej długości blisko 17800 km, w tym drogami szybkiego ruchu o długości 4153 km, na co składa się 1693,8 km autostrad i 2459,2 km dróg ekspresowych.

Obecnie w przygotowaniu jest 230 zadań o łącznej długości 3422,7 km. W trakcie postępowań przetargowych jest 21 zadań o łącznej długości 253 km, a w realizacji 98 zadań o łącznej długości 1227,8 km.

W pierwszej kolejności domykane są ciągi komunikacyjne, aby sieć była spójna, a połączenie między konkretnymi miastami i regionami kompletne. Budowane są ostatnie odcinki A1 w województwach śląskim i łódzkim, aby najważniejsze drogowe połączenie w Polsce na osi północ-południe było zakończone.

Kończona jest również budowa odcinków A2 między Warszawą a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Na południowy wschód od Warszawy domykamy ekspresowe połączenie między stolicą Polski a Lublinem w ciągu S17. Prowadzone są również prace budowlane na S3, dzięki czemu porty w Szczecinie będą połączone z południową granicą z Czechami.

Intensywne prace w terenie trwają na ponad 70-kilometrowym odcinku S7 od granicy województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego do obwodnicy Płońska. Ukończenie prac na tych odcinkach pozwoli uzyskać ekspresowe połączenie z Gdańska do Płońska.

Na południe od Warszawy również prowadzone są prace, aby ekspresowe połączenie z Krakowem było kompletne. Nie sposób nie wspomnieć o S19 i intensywnych działach przy realizacji tej drogi w województwach: podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i podlaskim.

Obecnie nie tylko pracujemy nad domknięciem najważniejszych połączeń autostradowych i ekspresowych, ale przygotowujemy całkowicie nowe inwestycje w ciągu S5, S10 i S11.

Intensywnie rozwijamy infrastrukturę drogową i jeszcze wiele pracy przed nami. Realizujemy założone plany, podobnie jak to miało miejsce w ciągu ostatnich kilku, kilkunastu miesięcy. W listopadzie ubiegłego roku, rekordowego zresztą pod względem oddania nowych dróg do ruchu, bo było ich aż 460 km, przekroczyliśmy liczbę 4000 km dróg szybkiego ruchu w Polsce.

Budowa dróg to długi i skomplikowany proces. Nie da się przygotować i wybudować drogi w kilka miesięcy. Każdy etap powstawania drogi jest niezwykle istotny, dlatego ten rok będzie obfitował w kolejne ważne działania w zakresie budowy polskich dróg. Obecny sezon budowlany miał niewątpliwie wyjątkowe otwarcie, jednak sytuacja z koronawirusem nas nie zatrzymała.

Pracujemy dalej zgodnie z harmonogramami. Efekty można było zobaczyć chociażby w kwietniu br., kiedy w ciągu niespełna 30 dni podpisaliśmy 6 umów na realizację odcinków o łącznej długości 94 km i wartości ponad 2,85 mld złotych.

Od początku roku do ruchu oddaliśmy obwodnicę Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28 w woj. podkarpackim oraz obwodnicę Szczuczyna w ramach S61.

Do końca roku planujemy udostępnić kierowcom jeszcze ponad 100 km nowych tras oraz osiągnąć rzecz niezwykle trudną, czyli połączyć autostradą A1 na zasadach tymczasowej organizacji ruchu Tuszyn z Częstochową.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.06.2020, 14:30
Źródło informacji GDDKiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii