Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Historia PZWL rozpoczęła się 75 lat temu, w czerwcu 1945 r., kiedy z inicjatywy prof. Stanisława Konopki w Ministerstwie Zdrowia został utworzony Wydział Naukowo-Wydawniczy. 1 kwietnia 1946 r. w jego miejsce powołano, pod wspólnym kierownictwem, Główną Bibliotekę Lekarską i Lekarski Instytut Naukowo-Wydawniczy. Głównym zadaniem tych instytucji była odbudowa polskiego zaplecza naukowo-wydawniczego w dziedzinie medycyny i nauk pokrewnych. Należy podkreślić, że było to nie lada wyzwanie, bo podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo prawie 80% zbiorów.
Kolejne lata intensywnej pracy prof. Konopki i jego współpracowników zaowocowały stworzeniem sieci bibliotek lekarskich na terenie całego kraju, zabezpieczeniem tysięcy zbiorów naukowych i księgozbiorów oraz wznowieniem działalności naukowo-wydawniczej w sektorze czasopism i książek medycznych.
5 listopada 1949 r. na mocy zarządzenia ówczesnego ministra zdrowia – dr Tadeusza Michejdy, Lekarski Instytut Naukowo-Wydawniczy został przekształcony w samodzielny Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich (PZWL) i pod tą nazwą przez ponad 40 lat dbał o zapewnienie pokoleniom Polaków dostępu do rzetelnej wiedzy. Po przemianach ustrojowych, w 1993 r. państwowe przedsiębiorstwo przekształciło się w prywatną spółkę , która w 1998 r. stała się częścią Grupy PWN. Zmiany kapitałowe uwolniły nowy potencjał i wyznaczyły nowe standardy upowszechniania fachowej wiedzy medycznej, przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji.
Zakres działalności
Publikacje PZWL towarzyszą zarówno studentom, rozpoczynającym swoją przygodę z medycyną, jak i profesjonalistom, rozwijającym wiedzę praktyczną. Oprócz książek, PZWL to także czasopisma, czyli dobrze znana „Położna. Nauka i Praktyka”, czy popularne serie, takie jak „Analiza Przypadków” oraz „W Gabinecie Lekarza Specjalisty”, tworzone przez najznakomitszych specjalistów w swoich dziedzinach i dostarczające najnowszej wiedzy z praktyki klinicznej. Wydawnictwo posiada również ofertę szkoleniowo-edukacyjną, w ramach której przygotowuje bezpłatne webinaria oraz akademie online dla środowiska medycznego, a jej uzupełnieniem są także portale internetowe dla profesjonalistów, takie jak nursing.com.pl, czy wirtualna biblioteka IBUK Libra, która udostępnia ponad 30 tysięcy publikacji online zarówno studentom uczelni medycznych, jak i kadrze naukowej. Czytelnia online IBUK Libra wspiera środowisko akademickie materiałami do nauki zdalnej, zapewniając streaming medycznych treści naukowych i zaawansowane narzędzie do pracy z tekstem. Platforma jest partnerem większości uczelni medycznych w Polsce i stała się nieocenionym wsparciem, gdy z dnia na dzień funkcjonowanie uniwersytetów i instytucji badawczych przeniosło się do przestrzeni wirtualnej. Należy dodać, że PZWL dba również o pacjentów i rodziców przygotowując dla nich wiarygodne poradniki.
„W jubileuszowym roku 75-lecia czujemy się szczególnie odpowiedzialni za tradycję największego wydawcy medycznego, przekazującego całemu środowisku najbardziej wartościową literaturę naukową. Złote publikacje PZWL są obecne na stałe w świadomości pokoleń lekarzy, pielęgniarek oraz przedstawicieli zawodów medycznych jako pierwsze źródło wiedzy medycznej.
Ostatnie lata były dla PZWL przełomowe i pozwoliły nam rozszerzyć obszary działalności. Obok aktywności wydawniczej, zostaliśmy uznanym organizatorem akademii oraz kongresów, a także wydawcą naukowych i specjalistycznych czasopism medycznych i raportów. Dla klientów biznesowych oraz instytucji związanych z rynkiem medycznym jesteśmy zaufanym partnerem usług wydawniczych i edukacyjnych. We wszystkich podejmowanych aktywnościach stawiamy czoła rozwojowi nauk medycznych, zmianom form kształcenia oraz innowacjom w zakresie wykonywania zawodów medycznych. Dzięki współpracy z najlepszymi specjalistami w niemal wszystkich dziedzinach medycyny nasze produkty i usługi wyróżniają się najwyższym poziomem jakości i wiarygodnością. Mamy nieoceniony przywilej pracy z wybitnymi polskimi lekarzami i naukowcami. Wspólnie z całym zespołem szczególne jubileuszowe podziękowania kierujemy właśnie do naszych autorów, prelegentów oraz redaktorów i tłumaczy.
Tak szeroki zakres działań to powód do dumy i jednocześnie ogromne zobowiązanie oraz odpowiedzialność. Jestem przekonana, że przed nami kolejne, nowe rozdziały w dynamicznie zmieniającym się świecie medycyny”.
Natalia Wojciechowska
Prezes Zarządu PZWL
Dorobek wydawniczy
PZWL Wydawnictwo Lekarskie wydaje każdego roku ponad 100 nowych publikacji i do tej pory opublikowało już ponad 15 tysięcy tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 320 mln egzemplarzy. Dorobek PZWL jest wynikiem zaangażowania kilku pokoleń wybitnych autorów i wydawców oraz współpracy z najważniejszymi instytucjami medycznymi, naukowymi i wydawniczymi w kraju i za granicą. Są wśród nich m.in.: Narodowy Instytut Onkologii, Narodowy Instytut Kardiologii, Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Matki Polki, Centrum Zdrowia Dziecka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH oraz uczelnie medyczne, a także wydawnictwa zagraniczne: Masson z Francji, Georg Thieme Verlag, Springer-Verlag, Schattauer z Niemiec, McGraw-Hill i Lippincott Williams & Wilkins z USA oraz Blackwell Publishing i Oxford University Press z Wielkiej Brytanii.
Złote tytuły PZWL
Do najważniejszych tytułów PZWL należy przede wszystkim „Anatomia człowieka” Adama Bochenka i Michała Reichera. Jest to legendarny podręcznik, systematycznie wznawiany i aktualizowany od ponad 100 lat, z którego do dziś uczą się nowe pokolenia lekarzy. Łącznie książka ta ukazała się w 750 tys. egzemplarzy. Należy dodać, że „Anatomia człowieka” wraz z „Nauką o chorobach wewnętrznych” Witolda Orłowskiego zostały uznane w 2005 r. przez Stowarzyszenie Autorów Książek Medycznych, skupiające najznakomitsze autorytety w dziedzinie medycyny, za najlepsze książki medyczne XX w.
Ponadczasowym bestsellerem oficyny jest również „Domowy poradnik medyczny”, napisany przez zespół autorów pod redakcją Kazimierza Janickiego, który sprzedał się w ponad 500 tysiącach egzemplarzy.
75-lecie PZWL Wydawnictwa Lekarskiego – świętuj z nami!
W ramach obchodów 75. rocznicy powstania naszego wydawnictwa przygotowaliśmy dla wszystkich naszych czytelników specjalną, jubileuszową ofertę, z którą można się zapoznać na stronie https://bit.ly/75-lat-pzwl oraz w naszych mediach społecznościowych, do czego serdecznie zachęcamy.
PRZYDATNE LINKI:
Strona akcji 75-lecia PZWL - https://bit.ly/75-lat-pzwl
Facebook PZWL - https://bit.ly/Facebook-PZWL
Czasopisma PZWL - https://bit.ly/Czasopisma-PZWL
Bezpłatne webinary PZWL - https://bit.ly/Bezpłatne-Webinary-PZWL
Portal Nursing.com.pl - https://bit.ly/Portal-Nursing-PZWL
Czytelnia online IBUK Libra - https://bit.ly/Wirtualna-Biblioteka-iBUK-PZWL
KONTAKT:
Jakub Strzeliński
Koordynator Projektów Marketingowych PZWL
tel.: 508204290
e-mail: jakub.strzelinski@pwn.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.06.2020, 13:50 |
Źródło informacji | PZWL Wydawnictwo Lekarskie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
NCCN przyłącza się do światowych organizacji na rzecz walki z rakiem na pierwszym międzynarodowym spotkaniu szkoleniowo-mentorskim w sprawie planów leczenia onkologicznego
Stowarzyszenie National Comprehensive Cancer Network z siedzibą w USA znalazło się wśród przedstawicieli nawet 75 krajów biorących udział w Cancer Planners Forum w Genewie w Szwajcarii.- 14.05.2025, 13:46
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PR Newswire
-
Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie PAP
Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.- 14.05.2025, 09:11
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Diagnostyka onkologiczna nadal kuleje. Eksperci alarmują: „Rozwiązania potrzebne na wczoraj”
„Już po pierwszym miesiącu funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej widzimy konkretne bariery, szczególnie w obszarze diagnostyki. Ale wiemy też, co można i trzeba zmienić” - mówił prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, otwierając konferencję online poświęconą najpilniejszym potrzebom systemowym. Brak możliwości rozliczania badań molekularnych z krwi w trybie ambulatoryjnym, niepełne rozpoznania w SOLO-3, przesadna biurokracja i zbyt długie ścieżki decyzyjne - to tylko niektóre z problemów wskazanych przez ekspertów. Kluczowe jest odblokowanie finansowania, uproszczenie procedur, wprowadzenie jednoczasowego skierowania na badania patomorfologiczne i molekularne (warunkowego) oraz przywrócenie akredytacji dla zakładów patomorfologii. „Nie możemy dłużej udawać, że diagnostyka molekularna to dodatek. To warunek skutecznej diagnostyki i leczenia” - podkreśli wielokrotnie eksperci.- 13.05.2025, 16:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polskie Towarzystwo Onkologiczne
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ