Newsletter

Zdrowie i styl życia

PAP uruchamia nowe narzędzie do weryfikacji fake newsów!

10.07.2020, 14:49aktualizacja: 10.07.2020, 14:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Chatbot #FakeHunter
PAP/ Chatbot #FakeHunter
Sztuczna inteligencja - pod postacią #FakeHunter Chatbot - będzie pomagać internautom w sprawdzaniu prawdziwości i rzetelności uzyskiwanych informacji. Nowa usługa Polskiej Agencji Prasowej to kolejny zdecydowany krok w walce z zalewem dezinformacji związanej z SARS-CoV-2.

Za pomocą innowacyjnego narzędzia, jakim jest #FakeHunter Chatbot, każdy zainteresowany może dosłownie w ciągu kilku chwil zweryfikować prawdziwość informacji dotyczących nowego koronawirusa oraz wywołanej przez niego pandemii COVID-19.

„To nowatorskie narzędzie, oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, które cały czas się uczy i rozwija. W praktyce, działa więc tym lepiej, im częściej i intensywniej jest używane: dzięki interakcji z użytkownikami oraz danym, które są do niego wprowadzane. Chatbot będzie istotnym wzmocnieniem projektu #FakeHunter. Został on zresztą stworzony na zasadach pro publico bono przez partnera projektu, firmę Objectivity” - informuje Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej.

Chatbot działa m.in. w oparciu o mechanizm przetwarzania języka naturalnego NLP oraz rozwiązania z zakresu usług w chmurze, dostarczane przez Google Cloud i Amazon AWS.

W praktyce, dostęp do nowej, bezpłatnej usługi PAP będzie możliwy – przynajmniej na początku – za pośrednictwem komunikatora internetowego Facebook Messenger.

Zasada działania #FakeHunter Chatbot przewiduje następujące kroki:

1. Użytkownik za pomocą czata @PAPFakeHunter zadaje pytania w formie zamkniętej;

2. Chatbot analizuje pytanie rozpoznając intencję użytkownika i przygotowuje najbardziej adekwatną odpowiedź, w oparciu o bazę danych z serwisu fakehunter.pap.pl;

3. Użytkownik otrzymuje natychmiastową odpowiedź w oknie chata z werdyktem (potwierdzającym lub zaprzeczającym) dotyczącym zgłoszonej do sprawdzenia, konkretnej informacji. Otrzymuje też linki do pogłębionych raportów dotyczących danego zagadnienia;

4. W sytuacji, gdy zgłoszone pytanie dotyczy jakiegoś nowego i trudnego do weryfikacji zagadnienia, będzie ono automatycznie przekazywane do redakcji serwisu fakehunter.pap.pl. Po przeanalizowaniu zgłoszonego zapytania przez ekspertów werdykt na temat jej autentyczności w niedługim czasie zostanie opublikowany w serwisie fakehunter.pap.pl.

W projekcie #FakeHunter sprawdzaniem prawdziwości informacji zajmują się specjalnie przeszkoleni społeczni weryfikatorzy, a także eksperci Polskiej Agencji Prasowej. Ich werdykty wraz z uzasadnieniem w formie raportów z podaniem źródeł publikowane są w serwisie fakehunter.pap.pl.

#FakeHunter to nowy, stworzony w 2020 r., społeczny projekt internetowy mający na celu demaskowanie nieprawdziwych informacji dotyczących wirusa SARS-CoV-2 oraz wywołanej przez niego epidemii COVID-19.

Został uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska.

Korzystaj z serwisu fakehunter.pap.pl! Dołącz do walki z fake newsami!

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.07.2020, 14:49
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ