Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zdrowe życie to długie życie

07.10.2021, 15:33aktualizacja: 07.10.2021, 15:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Kluczem do długiego i zdrowego życia jest odpowiednia profilaktyka. Każdy może zmienić nawyki związane z niewłaściwą dietą czy ze zbyt niską aktywnością fizyczną. Medycyna naprawcza powinna być ostatecznością – zgodzili się uczestnicy panelu dyskusyjnego „Mam wpływ na swoje życie i zdrowie”, który odbył się w ramach Kongresu 590.

Panel rozpoczęła Aleksandra Agatowska, prezes zarządu PZU Życie, która zaprezentowała raport: „Masz wpływ na swoje życie”. Dokument powstał we współpracy z PZU Zdrowie, a patronatem objęło go Ministerstwo Zdrowia. Przedstawia najciekawsze wnioski z „Badania o życiu i zdrowiu Polaków", przeprowadzonego w maju 2021 r. na zlecenie PZU Życie przez agencję badawczą IQS na próbie 1500 Polaków w wieku lat 18-65. Wynika z nich m.in., że co piąty Polak nie robi badań profilaktycznych, a tylko połowa z nas przestrzega prawidłowej diety.

Dodatkowo raport zawiera porady ekspertów z różnych w zakresie profilaktyki prozdrowotnej.

„Mam nadzieje, że przyczyni się on do zmiany naszych nawyków społecznych. Każdy ma wpływ na swoje zdrowie, ale i zdrowie całego społeczeństwa. Jeżeli będę dbała o moje zdrowie, to będzie dbała o nie także moja rodzina, bo funkcjonujemy w określonym środowisku” – powiedziała Aleksandra Agatowska.  

Według niej należy rozpocząć ogólnonarodową dyskusje nad wytworzeniem nowych postawy wśród naszego społeczeństwa, tak aby dbanie o zdrowie, nie było tylko funkcją systemu opieki zdrowotnej, ale kwestią wpisaną w codzienne działania.

„Mam nadzieję, że dzięki temu poziom życia i zdrowia się poprawi. A okres życia w zdrowiu – wydłuży” – mówiła prezes PZU Życie.

Poprawie ogólnego stanu zdrowia Polaków mają służyć programy profilaktyczne, np. „Profilaktyka 40+”, jednak nie reagujemy na nie entuzjastycznie – stwierdził ze smutkiem  minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Wskaźniki przesiewowe, czyli uczestnictwa w publicznych programach, są u nas najniższe w Europie. Wynika to w dużej mierze stąd, że dbanie o zdrowie utożsamia się w Polsce z medycyną naprawczą, czyli z konkretnymi badaniami, pójściem do lekarza, szpitala. A nie tym, co w dużej mierze decyduje o naszym zdrowiu”- powiedział Adam Niedzielski.   

Opowiadając o świadomym wyborze prozdrowotnego stylu życia minister posłużył się własnym przykładem

„Zanim zostałem ministrem i szefem NFZ ważyłem ponad 100 kilogramów. Widziałem moich rodziców, którzy byli bardzo otyli, jak wygląda stan ich zdrowia, jakie mają problemy. Zdecydowałem się zrobić krok w stronę aktywności i zmiany nawyków. W ciągu dwóch lat systematycznej pracy udało mi się przebiec maraton” – powiedział Adam Niedzielski.  

Do wcześniejszych słów ministra nawiązał w swojej wypowiedzi dr Tomasz Maciejewski, dyrektor naczelny Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

„Medycyna naprawcza płaci za nasze zaniedbana. Źle się odżywiając, powielając zły styl życia generujemy koszty leczenia chorób np. sercowo-naczyniowych czy nowotworowych. Jeśli zadbamy o siebie od najmłodszych lat będziemy zdrowsi i żyli dłużej, nie generując kosztów społecznych, czyli kosztów opieki medycznej” – powiedział dr Tomasz Maciejewski.

W swojej wypowiedzi przywołał również przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie badania, z których wynika, że jeśli matka uprawia sport, to dzieci też są aktywne, znacznie częściej niż wtedy, gdy sportowcem-amatorem jest tylko ojciec. Według niego rola matki w kreowaniu właściwych nawyków jest nie do przecenienia, zwłaszcza, że zazwyczaj i ona odpowiada za codzienne posiłki.

W panelu brała udział również Joanna Bensz, prezes zarządu Longevity Center, kliniki specjalizującej się profilaktyce zdrowotnej, medycynie stylu życia.

„Skupiamy się nad >>healthy longevity<<, czyli długim życiu w dobry zdrowiu. Nie zajmujemy się tematem długowieczności po 60-ce, bo wtedy mamy dużo mniejszy wpływ na finalny efekt. Większość naszych klientów jest koło 30-tki, 40-tki, kiedy mamy jeszcze bardzo duży wpływ na to co możemy w kwestii długowieczności zrobić” – mówiła  Joanna Bensz.

Przywołała jednocześnie badania naukowe, z których wynika, że geny mogą mieć zaledwie 10-15 proc. wpływu na nieodwracalne zmiany w naszym zdrowiu. Reszta może być regulowana przez procesy epigenetyczne, czyli ujmując w dużym skrócie warunki zewnętrzne: to co jemy, ile śpimy, ile negatywnego/pozytywnego stresu jest w naszym życiu, jakie środowisko - czyste/zanieczyszczone - nas otacza.  

„Ostatnio opublikowano wyniki  badań genetycznych, podczas których sztuczna inteligencja przeanalizowała 252 gatunki ssaków, pod kątem zapisanej w genach długość życia. Długość życia człowieka, jaka jest zapisana w naszych genach wynosi 38 lat. A ludzie żyją średnio ponad 80 lat" – powiedział dr Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Według niego dowodzi to, że czynniki epigenetyczne mają ogromne znaczenie w naszym życiu.    

Zdrowy tryb życia, dobrostan pracowników stał się w dobie pandemii kluczowy również dla wielu pracodawców. Aleksandra Agatowska mówiła o tym, że wiele firm pyta ubezpieczycieli o wskazówki związane z tymi kwestiami.

„W kontekście ubezpieczycieli pandemia zaowocuje zmianą produktów ubezpieczeniowych. Nie będziemy już tylko firmą oferującą ubezpieczenia, ale i całe kompendium wiedzy na temat tego jak zadbać o siebie tu i teraz” – powiedziała prezes PZU Życie.  

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 07.10.2021, 15:33
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii