Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ekspertka przypomniała, że każdy rok trwania wojny w Ukrainie niweczy trzyletnie wysiłki wszystkich państw unijnych w obszarze polityki klimatycznej. Nie chodzi tylko o tysiące litrów ropy spalanej każdego dnia przez czołgi czy samoloty, ale również o celowe działania rosyjskich wojsk, które doprowadziły już do blisko 300 katastrof ekologicznych, takich jak wycieki z elektrowni czy dewastacja ekosystemu Morza Czarnego.
„Środowisko naturalne to cicha ofiara tego konfliktu. Bez jak najszybszego wyparcia agresora z obszaru Ukrainy osiągnięcie ambitnego celu, jakim jest neutralna klimatycznie Unia w 2050 roku, stoi pod wielkim znakiem zapytania” - podkreśliła Dorota Macieja.
Odpowiadając na tytułowe pytanie debaty: „Czy agresja Rosji wykolei czy przyspieszy politykę klimatyczną UE?”, jej uczestnicy zgodzili się, że z pewnością zmusi ona polityków do ponownego przemyślenia optymalnego tempa zmian, zwłaszcza w kontekście innych kryzysów, jakich w ciągu ostatnich lat doświadczyła globalna gospodarka.
„Dyskutujemy o wojnie, ale na płaszczyźnie ekonomicznej wciąż nie wyszliśmy z pandemii COVID-19. Ceny podstawowych surowców są kilkukrotnie wyższe w stosunku do okresu sprzed jej wybuchu, a największy na świecie port cargo w Szanghaju uruchomiono zaledwie kilka tygodni temu, nie można więc mówić o pełnej odbudowie łańcuchów dostaw” - zaznaczył Paweł Cioch, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
„Dlatego priorytetem wszystkich politycznych decydentów powinna być ochrona domowych budżetów i płynności finansowej wszystkich odbiorców energii” - dodał.
Zdaniem uczestników debaty, w coraz większej liczbie europejskich stolic i instytucji zaczyna być rozumiane polskie stanowisko w kwestii realizowania strategii transformacji energetycznej. Zakłada ono konieczność natychmiastowego uniezależnienia się od importu surowców ze wschodu przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności dostaw energii po cenach akceptowalnych zarówno dla konsumentów prywatnych, jak i przedsiębiorców.
„Nowy plan Komisji Europejskiej - RePowerEU to 300 miliardów euro, jakie mają umożliwić Europie odcięcie się od rosyjskich surowców. W dokumencie pojawiają się postulaty, które dotychczas formułowała w zasadzie jedynie Polska, to znaczy przedłużenie wykorzystywania konwencjonalnych źródeł energii, aby do czasu pełnego rozwinięcia infrastruktury zeroemisyjnej zachować suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne” - podkreślił Mariusz Samordak, dyrektor zarządzający BOŚ Bank S.A.
Jak wskazywała Dorota Macieja, nikt nie neguje sensu stałego zwiększanie udziału OZE w polskim miksie energetycznym poprzez kontynuowanie rekordowych inwestycji w zieloną energetykę, jakie w ostatnim czasie realizowane są na lądzie i morzu. Sama Grupa PZU zaangażowana jest w szereg dużych projektów wiatrowych onshore, przeznaczając na nie dotychczas blisko 420 mln zł. W ramach wspierania transformacji energetycznej polskiej gospodarki PZU wdrożył też nowatorskie na polskim rynku ubezpieczenia przeznaczone specjalnie dla indywidualnych i korporacyjnych właścicieli urządzeń i instalacji fotowoltaicznych lub wiatrowych.
„Jednak w pierwszej kolejności musimy myśleć o perspektywie najbliższej zimy, a nie dekady, i zapewnić naszym obywatelom ciepło oraz prąd w ich domach czy miejscach pracy. Realizacja wielkich inwestycji w OZE czy elektrownie jądrowe wymaga czasu, którego zwyczajnie nie posiadamy, gdyż z przyczyn historycznych Polska wciąż musi nadganiać kraje zachodniej Europy” - powiedziała przedstawicielka PZU Życie SA.
„Wobec galopujących cen surowców oraz wojny na Ukrainie może warto na jakiś czas zwolnić tempo reform i jeszcze przez jakiś czas korzystać z mniej ekologicznych, lecz pewnych źródeł energii, by móc następnie włączyć >>piąty bieg<< transformacji” - konkludowała Dorota Macieja.
W podwarszawskim Nadarzynie trwa 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich”, stanowiąca platformę dialogu pomiędzy politykami, naukowcami i przedsiębiorcami z Polski, regionu Trójmorza i całego kontynentu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Andrzej Duda, prezydent RP.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.06.2022, 17:27 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Wybory prezydenckie: kto zdecyduje - my czy hakerzy?
- 14.05.2025, 11:06
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Softserve
-
Image
Mana prezentuje Hotmeal: pierwszy gorący, pikantny i pełnowartościowy posiłek o kosmicznym pochodzeniu
Firma Mana, spółka technologiczna działająca w dziedzinie biotechnologii i zaawansowanego, pełnowartościowego żywienia, wprowadza na rynek swoją najnowszą innowację – Mana Hotmeal. To pierwszy gorący, słony posiłek o wartości 400 kcal, z teksturą w formacie dania w 500 ml kubku, który dostarcza żywienia na poziomie badań kosmicznych, komfortu nowoczesnego stylu życia oraz korzyści przekraczających oczekiwania. Hotmeal kontynuuje ponad dekadę rozwoju produktów Mana i rozszerza jej kultowe portfolio Mark 8 – ósmej generacji receptury opartej na naukowo potwierdzonym żywieniu, zaawansowanych biotechnologiach i zrównoważonym rozwoju.- 13.05.2025, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Mana
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ