Newsletter

Zdrowie i styl życia

Prawo.pl: pacjenci mogą, ale nie muszą, korzystać z opieki koordynowanej

02.11.2022, 10:23aktualizacja: 02.11.2022, 10:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Model opieki koordynowanej zakłada, że cały proces leczenia w jej ramach odbywa się w POZ. Ma to zapewnić pacjentowi szybsze, skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwić dostęp do specjalisty. Korzystanie z takiej opieki nie jest jednak dla pacjenta obowiązkowe, nawet jeśli przychodnia ma w tej sprawie podpisaną umowę z NFZ – podaje Prawo.pl.

Opieka koordynowana ma za zadanie stworzyć dla pacjenta szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Będzie można wykonać badania na czterech ścieżkach: kardiologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej i pulmonologicznej. Tzw. budżet powierzony sfinansuje oddzielną diagnostykę, poza zwykłym finansowaniem świadczeń w POZ przez NFZ.

Leczenie będzie oparte na indywidualnym planie leczenia (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

Jak podaje Prawo.pl, pierwsza umowa na opiekę koordynowaną została podpisana 21 października 2022 r. w śląskim oddziale NFZ, a zarządzenie prezesa NFZ 124/2022/DSOZ ją wprowadzające obowiązuje od 1 października. Według serwisu lekarze wciąż mają wiele wątpliwości, co do zasad wdrażania opieki skoordynowanej i gotowych jest na to niewiele przychodni POZ – jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród przychodni to tylko ok. 10 proc. podmiotów.

Prawo.pl informuje, że pacjenci nie mają obowiązku korzystania z opieki skoordynowanej, jest to dobrowolne, na co wskazuje też NFZ.

„Lekarz POZ proponuje pacjentowi w ramach Indywidualnego Planu Opieki Medycznej możliwość realizacji konsultacji u danego lekarza specjalisty, co oznacza nie przymus, a dobrowolność skorzystania z takiej porady. Podstawą prawną jest rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej” – odpowiada Stowarzyszeniu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) na pytanie w tej kwestii Anna Miszczak, p.o. dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w NFZ, cytowana przez serwis.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/opieka-koordynowana-wyjasnienia-nfz,518000.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.11.2022, 10:23
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii