Newsletter

PKO Bank Polski wesprze finansowo program atomowy ORLEN Synthos Green Energy

19.04.2023, 11:08aktualizacja: 19.04.2023, 11:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PKN Orlen
PKN Orlen
Bank Gospodarstwa Krajowego, Pekao, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska będą współpracować przy zapewnieniu finasowania na budowę małych reaktorów jądrowych, tzw. SMR-ów, która została zaplanowana przez ORLEN Synthos Green Energy. Będą wspólnie pracować nad przygotowaniem optymalnego modelu finansowania i zabezpieczeniem środków na ten projekt.

Reaktory BWRX-300 - to instalacje klasy SMR - Small Modular Reactor (małe reaktory modułowe) projektu GE Hitachi Nuclear Energy.

„Największe banki w Polsce uwierzyły w nasz projekt i są gotowe wziąć udział w finansowaniu transformacji energetycznej naszego kraju. Skala naszych inwestycji plasuje je wśród największych w kraju, ale grono partnerów, z którymi zamierzamy to zrobić, jest gwarancją sukcesu” - zapowiada Jarosław Grodzki, przewodniczący Rady Nadzorczej ORLEN Synthos Green Energy (OSGE).

Atom jako stabilne, bezpieczne i niezależne od pogody źródło energii postrzegany jest jako przyszłość polskiej energetyki.

„Doskonale rozumiemy jego rolę i potrzebę zwiększenia udziału atomu w naszym miksie energetycznym. Jako polski bank rozwoju chcemy angażować się w projekty, które zwiększą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo strategiczne naszego kraju, a także dają przemysłowi możliwość pozyskania taniej i zeroemisyjnej energii” - przekonuje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Polska energetyka stoi przed ogromnym wyzwaniem - transformacją w stronę efektywnych i bezemisyjnych technologii. Zdaniem Leszka Skiby, prezesa Banku Pekao S.A. „dobrą odpowiedzią na to wyzwanie jest na pewno energetyka jądrowa, a mniejsze, rozproszone reaktory mogą być relatywnie szybszą i prostszą do wdrożenia formą rozbudowy mocy”.

Zielona transformacja oraz uniezależnienie się energetyczne są krytyczne dla Polski. Jak podkreślił Lech Gałkowski, członek zarządu Santander Bank Polska, kierujący Pionem Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej, instytucje finansowe chcą zapewnić polskiej gospodarce „niski koszt pozyskiwania energii”. „Tym bardziej cieszymy się, że wspólnie z OSGE zrobiliśmy dzisiaj ważny krok w rozwoju tego obszaru” - dodał Gałkowski.

Sygnowanie przez PKO Bank Polski umowy o współpracy to kolejny krok, który wpisuje się w strategię rozwoju banku na lata 2023-2025, a także wspiera dążenie do niezależności energetycznej Polski i transformacji polskiej gospodarki w kierunku zeroemisyjności.

„Jednocześnie dzięki stabilnym i zdywersyfikowanym źródłom energii stworzone będą warunki do dalszego dynamicznego rozwoju i zachowania konkurencyjności gospodarki w środowisku dynamicznych zmian na rynku” - zapewnia Andrzej Kopyrski, wiceprezes PKO Banku Polskiego, nadzorujący Obszar Bankowości Firm i Przedsiębiorstw oraz Bankowości Korporacyjnej.

Współpraca między OSGE i bankami ma uwzględniać możliwe wsparcie ze strony amerykańskich rządowych instytucji finansowych. Podpisanie umowy odbyło się 17 kwietnia. W trakcie uroczystości ogłoszono wsparcie finansowe amerykańskich instytucji finansowych - EXIM Banku oraz U.S. International Development Finance Corporation (DFC) dla planów OSGE. EXIM i DFC to rządowe instytucje finansujące rozwój amerykańskiej gospodarki i ekspansję amerykańskich przedsiębiorstw. Wspierając wdrożenie technologii BWRX-300 w Polsce, instytucje te potwierdzają duży potencjał budowy reaktorów GE-Hitachi, a jednocześnie wysyłają pozytywny sygnał dla innych podmiotów branży finansowej.

OSGE ogłosiło pierwsze lokalizacje, w których powstać mają reaktory BWRX-300. To Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie (Oświęcim), Warszawa, Kraków-Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza oraz Tarnobrzeg-Stalowa Wola (Specjalna Strefa Ekonomiczna).

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.04.2023, 11:08
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ