Newsletter

Nauka i technologie

Oficjalna inauguracja projektu pilotażowego dotyczącego neutralności węglowej w strefie współpracy Chiny - UE w zakresie zielonych i cyfrowych innowacji w mieście Taicang

09.08.2023, 16:55aktualizacja: 09.08.2023, 16:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/China-EU Carbon Neutrality Cooperation Office (CECCO)
PR Newswire/China-EU Carbon Neutrality Cooperation Office (CECCO)

PEKIN, 9 sierpnia 2023 r. PRNewswire/ -- 8 sierpnia 2023 r. w Pekinie miało miejsce spotkanie inaugurujące projekt pilotażowy dotyczący neutralności węglowej w strefie współpracy Chiny - UE w zakresie zielonych i cyfrowych innowacji w mieście Taicang. Organizatorami wydarzenia było Biuro Współpracy Chińsko-Unijnej na Rzecz Neutralności Węglowej (China-EU Carbon Neutrality Cooperation Office - CECCO), Centrum Międzynarodowej Współpracy Gospodarczo-Technologicznej przy Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacyjnej (MIIT) oraz Urząd Miasta Taicang. Jako wyraz poparcia dla realizacji pilotażowego projektu w spotkaniu inauguracyjnym wzięli udział urzędnicy MIIT, Ministerstwa Ekologii i Środowiska (MEE), rządu prowincji Jiangsu, Urzędu Miasta Suzhou oraz Urzędu Miasta Taicang, jak również przedstawiciele biznesu i przemysłu w Chinach i Europie reprezentujący sektory: energetyczny, surowcowy, przemysłowy, finansowy, cyfryzacyjny i certyfikacyjny.

Trzon projektu stanowi „Cyfrowy park przemysłowy o zerowej emisji CO2" położony w mieście Taicang w prowincji Jiangsu w przylegającym do Szanghaju regionie delty Jangcy. W obszarze startupów mieszkać będzie ok. 150 tyś. osób, a celem będzie osiągnięcie neutralności węglowej do 2028 r. poprzez zastosowanie cyfrowego systemu śledzenia emisji na całym obszarze.

Założenia pilotażowego projektu realizowanego w Taicang przez Chiny i UE obejmują osiem kluczowych obszarów tematycznych: planowanie, zarządzanie cyfrowe, energetyka, recykling, przemysł, budownictwo, mobilność i logistyka oraz styl życia. Całość obszaru stanie się swoistym laboratorium miejskim, w którym dążenia do neutralności węglowej będą opierać się na szeregu projektów cząstkowych w zakresie m.in. ekologicznej infrastruktury energetycznej, gospodarki o zamkniętym obiegu, stylu życia 1,5 stopnia, zrównoważonych społeczności oraz w pełni cyfrowego i transparentnego zarządzania śladem węglowym. Jak dotąd opracowano plan realizacji celu neutralności węglowej, który stanowi efekt wspólnych wysiłków instytucji partnerskich z Chin i Europy - w tym China Institute of Building Standard Design and Research (CBS) of China Construction Technology Group (CCTC), Power China HuaDong Engineering Corporation (HDEC), Roland Berger (Germany), Dassault (France) i TÜV Rheinland (Germany).

Projekt pilotażowy w Taicang stanowi wspólne przedsięwzięcie klimatyczne partnerów z sektora prywatnego z Chin i UE prowadzone przy wsparciu sektora publicznego i organizacji społecznych z myślą o realizacji do 2030 r. celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Przedstawiciele projektu zapraszają do współpracy kolejne przedsiębiorstwa i instytucje z Chin i Europy w celu wspólnego kreowania rozwojowego rynku poprzez projekty pilotażowe oraz tworzenia innowacji w obszarze globalnych działań klimatycznych.

Kontekst

W drodze konsensusu osiągniętego w rozmowach wysokiego szczebla na linii Chiny - UE utworzono komitet ekspercki specjalizujący się w różnych aspektach zrównoważonego rozwoju, który ma kierować organizacją chińsko-unijnych projektów pilotażowych współpracy w dziedzinie innowacji (funkcjonujących pod nazwą „China-EU Pilot Projects") na bazie istniejących platform wymiany, dialogu i współpracy w różnych obszarach zrównoważonego rozwoju oraz w ramach „Konferencji Zielonego i Zrównoważonego Rozwoju" („Green and Sustainable Development Conference").

Za pośrednictwem platformy Green and Sustainable Development Conference uruchomiono inicjatywę „Earth Aspiration Action (E2A)", w której udział bierze ponad 40 agencji rządowych, organizacji społecznych, jednostek badawczych, instytucji finansowych i czołowych przedsiębiorstw m.in. z Chin, Niemiec, Francji, Włoch, Danii i Szwecji, w tym ABB (Szwajcaria), EDF (Francja), RINA (Włochy), Deutsche Börse Group (Niemcy). W ramach powstałej w ten sposób sieci międzynarodowi partnerzy tworzą korzystne dla wszystkich możliwości współpracy, w tym w ramach 28 wybranych projektów pilotażowych (2022 r.) obejmujących 13 państw, wśród nich Chiny i UE (m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Finlandia).

Sekretariat Chińskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Zielonego Rozwoju (China Green Sustainable Development Association – CGSDA) prowadzi aktualnie nabór projektów pilotażowych i partnerów na rok 2024. Zgłoszenia mogą składać podmioty z całego świata.

W celu uzyskania dodatkowych informacji należy nawiązać kontakt mailowy: secretariat@cgsda.org.

China Green Sustainable Development Association (CGSDA)

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2182317/image_5003946_25985199.jpg 

Źródło: China-EU Carbon Neutrality Cooperation Office (CECCO)

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.08.2023, 16:55
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii