Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W polskiej branży kolejowej pracuje około 100 tys. osób. Zarządcy infrastruktury zatrudniają około 40 tys., przewoźnicy towarowi 27 tys., a pasażerscy - 24 tys. Blisko 26 tys. z tych osób stanowią kobiety. Wiele z nich zajmuje stanowiska administracyjne, ale są też pracownice związane z ruchem kolejowym.
„W przewozach pasażerskich wśród kasjerek dominują kobiety stanowiąc 90-93 proc. Jest też ponad połowa konduktorek. Zawodem z tendencją wzrastającą jest kierownik pociągu. Już 36 proc. z nich to kobiety” - wyliczała Małgorzata Kalata, dyrektor generalny Urzędu Transportu Kolejowego.
W polskich kolejach są 52 maszynistki, a kolejne 42 panie uczą się tego zawodu.
„Statystyki potwierdzają, że liczba kobiet kolejarzy wzrasta. Od 2017 r. liczba zatrudnionych kobiet w gronie pracowników PKP Intercity wzrosła o ponad 20 proc.” - zaznaczyła Ewa Boguszewska, dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, pełnomocnik zarządu ds. pracowniczych i korporacyjnych PKP Intercity.
W lokomotywach PKP Intercity pierwsza maszynistka zasiadła w 2017 r., dziś regularnie jeździ osiem kobiet, a kolejnych kilkanaście jest w czasie stażu.
„Zatrudniamy trzy pokolenia pań, młode kobiety wychodzą poza stereotypy. Wspieramy kobiety m.in. poprzez możliwość specjalnych szkoleń >>miękkich<<, czy też zapewniając im specjalne, wygodniejsze sorty mundurowe” - wyliczała Ewa Boguszewska.
PKP Cargo przygotowało pierwszy w sektorze raport zrównoważonego rozwoju. Znalazła się w nim część poświęcona równości pracowników.
„Zachęcamy kobiety do rozwoju, różnorodność to droga do rozwoju firmy. Staramy się wskazywać, że kobietom na kolei dobrze się pracuje” - przekonywała Martyna Gileta, p.o. dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PKP Cargo.
Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych, twierdziła, że tam, gdzie działają zespoły zróżnicowane płciowo, obserwowane są lepsze wyniki, także finansowe. Pracownicy są bardziej kreatywni.
PKP S.A. przyjęła politykę równości skierowaną do różnych grup, m.in. do kobiet, do osób z niepełnosprawnościami.
„Teraz uczymy się, jak ją wdrożyć. Jednym z pierwszych działań było umożliwienie ruchomego czasu pracy czy pracy hybrydowej. Wierzymy, że to stanie się naszą przewagą na rynku, która ściąga pracowników i pokazuje, że jesteśmy nowocześni, elastyczni” - informowała Jolanta Dębiak, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych PKP.
Ekspertki doszły do wniosku, że rynek kolejowy nie da sobie rady bez kobiet.
„Należy podawać prawdziwe informacje, że nie każdą pracę może wykonać kobieta. Jednak tam, gdzie to możliwe, konkurujmy kompetencjami. Likwidujmy bariery i pokazujmy, że można je pokonywać” - apelowała Ewa Boguszewska.
Debata „Kobiety w sektorze kolejowym - wyrównywanie szans - możliwości i przeszkody” odbyła się podczas trwających od 19 do 22 września 15 Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.09.2023, 09:10 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Syracuse Lemon PGI: 102 million consumers reached in Italy, Poland and Romania
Good results for the first year of the LemOn campaign, the project for promoting the Syracuse IGP Lemon, co-financed by the Consortium for the Protection of Syracuse IGP Lemon and the European Union.- 28.03.2025, 15:23
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GlobeNewswire
-
Image
Nowa strategia EXATEL S.A.: spółka chce stać się głównym partnerem technologicznym polskich firm i instytucji publicznych PAP
Cyberbezpieczeństwo i wzmacnianie odporności cyfrowej, technologiczne wsparcie biznesu oraz sektora publicznego, rozwój sieci 5G i infrastruktury telekomunikacyjnej, zrównoważony rozwój: to tylko niektóre z elementów nowej strategii spółki EXATEL na lata 2025-2027. Firma chce również wykorzystać swój globalny zasięg, autorskie systemy informatyczne i unikalne kompetencje, aby jeszcze skuteczniej angażować się m.in. w walkę z dezinformacją czy ochronę infrastruktury krytycznej.- 28.03.2025, 15:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Bezpieczeństwo i konkurencyjność gospodarki w dobie geopolitycznych zawirowań - już wkrótce na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
Uznane autorytety, decyzyjni politycy, menedżerowie dużych firm i przedsiębiorcy, wyraziste osobowości, eksperci, naukowcy i ludzie mediów - już za miesiąc, w terminie 23-25 kwietnia br., to opiniotwórcze grono spotka się w Katowicach na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC - European Economic Congress). Co znaczy działać razem dla bezpiecznej przyszłości i w jaki sposób podnieść konkurencyjność i niezależność europejskiej gospodarki - te kwestie będą myślami przewodnimi tegorocznej debaty, organizowanej pod patronatem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.- 28.03.2025, 13:35
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ