Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Spirobusy w pięciu polskich miastach
W drugiej połowie maja w pięciu miastach firma Angelini Pharma Polska zorganizowała bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje z ekspertami w zakresie POChP. Badania odbyły się w Nowym Sączu, Rabce-Zdroju, Nowej Rudzie, Toruniu oraz Olsztynie. Badanie spirometryczne jest najważniejszym z badań czynnościowych układu oddechowego, czyli badań, które pozwalają na obiektywną ocenę czynności płuc. Podczas spirometrii ocenia się objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc.
Podczas akcji „Przywracamy Oddech” przebadano 492 pacjentów. 65% badanych miało wyniki w normie i nie wymagało dalszej konsultacji. Wyniki 14% pacjentów były doskonałe i nie wskazywały na żadne obciążenia w zakresie chorób płuc. Spośród wszystkich pacjentów aż 70% stanowiły kobiety. Co piąty badany pacjent wymagał pilnej konsultacji lekarza pulmonologa i szerszej diagnostyki. To pokazuje, że problem związany z zaburzeniami czynności płuc może dotyczyć aż 20% Polaków. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka.
Podpisz petycję w sprawie bezpłatnych badań przesiewowych
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest problemem globalnym i narastającym. Szacuje się, że aż 75% chorych nie ma postawionej prawidłowej diagnozy, co uniemożliwia szybkie podjęcie leczenia. Tylko wczesna diagnoza jest szansą na zatrzymanie epidemii chorób płuc. Firma Angelini Pharma Polska postanowiła zaangażować się w rozwiązanie tego problemu. Od ubiegłego roku prowadzi akcję, której celem jest promocja ogólnopolskiej petycji kierowanej do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wdrożenia systemowych działań profilaktycznych. Dzięki nim zostałyby zniesione ograniczenia w dostępności do badań płuc, np. spirometrii. Dotychczas petycję do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wprowadzenia programu wsparcia pacjentów rzucających palenie oraz powszechnych badań diagnozujących POChP podpisało ponad 1100 osób. Projekt ten można poprzeć, podpisując petycję na stronie: www.przywracamyoddech.pl/petycja.
Przyczyny POChP - jak zapobiegać?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to choroba układu oddechowego, charakteryzująca się postępującym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Jest nieuleczalna, ale możliwa do kontrolowania i spowalniania jej postępu. Najczęstszą przyczyną POChP jest palenie papierosów oraz długotrwałe narażenie na wdychanie zanieczyszczonego powietrza.
Palenie tytoniu przyczynia się do 80-90% przypadków POChP. Rzucenie nałogu poprawia rokowanie w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ryzyko śmiertelności z powodu POChP jest 13-krotnie wyższe u palaczy niż u osób niepalących. Drugą przyczyną zachorowań na POChP jest smog. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów o najgorszej jakości powietrza. Z tego powodu umiera w naszym kraju nawet 30 tys. osób rocznie.
W Polsce już dziś mamy 2 mln zdiagnozowanych chorych. Na podstawie przeprowadzonych badań przesiewowych możemy szacować, że leczeniem powinno zostać objętych nawet 5 mln obywateli naszego kraju (20 proc. z 27 mln dorosłych Polaków). Dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie szerokiego dostępu do badań profilaktycznych, które pozwolą wychwycić chorobę we wczesnym stadium. Nie czekaj i już dziś podpisz petycję na www.przywracamyoddech.pl/petycja.
Źródło informacji: Angelini Pharma
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.06.2024, 11:53 |
Źródło informacji | Angelini Pharma |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Kolonoskopia budzi strach. Co zamiast niej?
- 01.04.2025, 12:04
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Hydrex Diagnostics
-
Image
Czas na działanie: są proste metody na poprawę zgłaszalności Polek na mammografię i cytologię PAP
- 31.03.2025, 10:59
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ