Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Bank, jako pionier finansowania transformacji energetycznej w Polsce, w dalszym ciągu chce być instytucją pierwszego wyboru dla MŚP, samorządów terytorialnych, a także agrobiznesu - dla wszystkich, którzy planują inwestycje proekologiczne. Chcąc jeszcze lepiej i aktywniej wspierać swoich klientów, bank przygotował publikację, w której dzieli się ekspercką wiedzą, o tym jak rozwijać firmy i planować inwestycje z uwzględnieniem wymogów odpowiedzialności społecznej i środowiskowej.
„Przewodnik to kompendium wiedzy i wsparcie dla wszystkich przedsiębiorców. Odpowiada na większość trudnych pytań związanych z transformacją energetyczną i nie tylko. Zawiera też przegląd i wnioski dla MŚP wynikające z najważniejszych aktów prawnych - w tym unijnych - oraz przedstawia praktyczne przykłady z życia codziennego firm, które zdecydowały się już dzisiaj działać w tym kierunku. Jak sobie radzić z wyzwaniami transformacji? Zachęcamy do lektury Przewodnika” - mówi Anna Burza, p.o. dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej, ESG i Taksonomii.
Historyczny rys zmian prawnych i rynkowych, mapa drogowa wymogów dla MŚP, zasady raportowania niefinansowego, taksonomii UE, należytej staranności, śladu węglowego oraz źródła finansowania zrównoważonego rozwoju - to wszystko znajdziemy w Przewodniku. Przewodnik porusza również temat greenwashingu i podpowiada, jak nie narazić firmy na działania generujące ryzyka biznesowe, prawne oraz reputacyjne, np. poprzez nieumyślne wprowadzenie w błąd opinii publicznej.
Bank pod lupę bierze również najważniejsze sektory, których transformacja dotyczy szczególnie: energetyczny, budownictwa i nieruchomości, transportowy, chemiczny, spożywczy oraz gospodarki komunalnej. Przedstawiono liczne przykłady, w których klienci banku prezentują swoje doświadczenia w przekształcaniu swojej działalności biznesowej na zrównoważoną i innowacyjną.
„Przewodnik dla rynku to prawdziwe kompendium informacji potrzebnych do zrównoważonego rozwoju firm. BOŚ przekazuje publikację, skierowaną do wszystkich uczestników rynku zielonej transformacji. Zdajemy sobie sprawę, że szczególnie dla przedsiębiorców to nie musi być najłatwiejszy czas. Mamy tu na myśli szczególnie firmy z sektora MŚP. Nasza publikacja może ich wspomóc w zrozumieniu wielu przepisów związanych z wprowadzeniem proekologicznych rozwiązań. Przybliża najważniejsze akty prawne tak, aby przedsiębiorcy mogli przygotować się do nadchodzących zmian i przeprowadzić z sukcesem modernizację swoich biznesów - dodaje Krzysztof Łabowski, wiceprezes zarządu BOŚ.
Ogromna wiedza ekspertów BOŚ to w tej chwili znany i lubiany przez klientów portal Przystanek EKO Biznes. Teraz bank przygotował materiał, który pomaga zrozumieć jak ESG można realizować w praktyce.
„Kierunek rozwoju gospodarki jest i będzie zielony. Publikując „Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP” chcemy w przyjazny sposób wesprzeć naszych klientów w przygotowaniu do nadchodzących zmian” - dodaje Łabowski, wiceprezes zarządu BOŚ.
BOŚ zaprasza do lektury publikacji: Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP.
O BOŚ
BOŚ wspiera przedsiębiorców w poprawie efektywności energetycznej firm oferując, we współpracy z BGK, produkty wykorzystujące środki unijne z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Są to: kredyt ekologiczny i kredyt z gwarancją Ekomax. Wspólnie z BGK, BOŚ jest także operatorem pożyczek OZE w województwie lubelskim. Te niskooprocentowane pożyczki skierowane są na budowę instalacji OZE w szkołach, szpitalach, budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. BOŚ - także jako jeden z niewielu w Polsce - może sfinansować z unijnego grantu ELENA 90% kosztów dokumentacji technicznej (w tym audytu energetycznego), którą muszą przygotować firmy i samorządy ubiegające się o finansowanie tego typu inwestycji.
Jeden z flagowych projektów BOŚ to program „Mój elektryk”, który właśnie otrzymał dodatkowe wsparcie 60 mln zł z NFOŚiGW. BOŚ jest jedynym bankiem-operatorem ścieżki leasingowej tego programu i współpracuje obecnie z 30 firmami leasingowymi. Od początku realizacji programu wpłynęło ponad 20 tyś. wniosków - z czego NFOŚiGW zaakceptował dotychczas 18 tys. na łączną kwotę ponad 592 mln zł. Dopłaty leasingu objęły prawie 20 tys. „elektryków”. Najwięcej dopłat (około 14 tys.) dotyczyło samochodów osobowych.
Źródło informacji: BOŚ
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 16.07.2024, 09:04 |
Źródło informacji | BOŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Under the Patronage of HRH the Crown Prince, Saudi Arabia is readying to Host Landmark World Investment Conference (WIC) 2024 in Riyadh
This year’s conference theme: ‘Harnessing Digital Transformation and Sustainable Growth: Scaling Investment Opportunities’.- 25.11.2024, 16:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Pięć nowych koncesji dla ORLEN Neptun, lidera morskiej energetyki wiatrowej PAP
„ORLEN pozyskał pięć nowych koncesji w drugiej fazie morskiej energetyki wiatrowej. Szacuje się, że te projekty będą miały łączną moc 5,2 GW. Nasz największy projekt - Baltic East - jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku” - powiedział Janusz Bil, prezes zarządu ORLEN Neptun, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024.- 25.11.2024, 12:34
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Allegro: czujemy ogromną radość, gdy możemy komuś pomóc PAP
"Etyczne prowadzanie biznesu to jest przede wszystkim transparentność i przestrzeganie pewnej umowy społecznej" – mówiła Marta Mikliszańska, dyrektorka ds. polityki publicznej i ESG w Grupie Allegro, podczas panelu na temat etycznego współdziałania w obliczu wyzwań cywilizacyjnych.- 25.11.2024, 11:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom