Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W dniach 1-8 września 2024 r. w Aleksandrii w Egipcie odbyły się zawody 36. Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. W zawodach wzięło udział 362 uczniów reprezentujących 91 krajów. Każdy kraj mógł wystawić reprezentację składającą się z maksymalnie czworga zawodników.
Reprezentację Polski stanowiło czterech zawodników, którzy zajęli najwyższe miejsca w krajowej Olimpiadzie Informatycznej w roku szkolnym 2023/24. Byli to: Adam Gąsienica-Samek, uczeń XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie; Jan Gwiazda, absolwent XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, Rafał Mańczyk, absolwent XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, oraz Kajetan Ramsza, absolwent XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.
Tegoroczne zawody Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej zakończyły się fantastycznym wynikiem Polaków. Adam Gąsienica-Samek zajął drugie miejsce na świecie i zdobył złoty medal zawodów. Złoty medal (19. miejsce) uzyskał też Rafał Mańczyk. Dwaj pozostali polscy reprezentanci - Kajetan Ramsza i Jan Gwiazda - zdobyli srebrne medale, plasując się tuż za złotym podium na miejscach odpowiednio 32. i 34. W zawodach Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej złoty, srebrny i brązowy medal zdobywa kolejno 1/12, 1/6 i 1/4 zawodników; w tym roku przyznano łącznie 30 złotych medali. Indywidualnie pierwsze miejsce w zawodach zdobył Kangyang Zhou z Chin. W nieoficjalnej klasyfikacji medalowej krajów Polska zajęła 3 miejsce ex-aequo z Japonią; pierwsze dwa miejsca zajęły USA i Izrael.
W rozegranych dotychczas 36 edycjach Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej polscy uczniowie zdobyli łącznie 44 złote medale, 52 srebrne medal i 35 brązowych medali, co w klasyfikacji wszech czasów daje Polsce piąte miejsce po Chinach, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Zawodnicy z Polski dwukrotnie triumfowali w tych zawodach; byli to Filip Wolski w roku 2006 i Tomasz Kulczyński w 2007 roku. Tegoroczny sukces Adama Gąsienicy-Samka jest więc trzecim najlepszym wynikiem Polaka w historii Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Warto wspomnieć, że tata Adama, Andrzej Gąsienica-Samek, sam zdobył na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej 4 medale - 3 złote i 1 srebrny - w latach 1996-99.
Reprezentacja Polski wyłaniana jest w zawodach krajowej Olimpiady Informatycznej, która jest organizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Fundację Rozwoju Informatyki, pod patronatem Ministra Cyfryzacji. Partnerem strategicznym Olimpiady jest NASK - PIB.
Źródło informacji: Fundacja Rozwoju Informatyki
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.09.2024, 09:57 |
Źródło informacji | Fundacja Rozwoju Informatyki |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
GPB: chcemy, aby to polskie firmy napędzały morską transformację energetyczną PAP
„Dążymy do roli dostawcy kategorii Tier-1 w projektach morskiej energetyki wiatrowej, ale ambicje mamy znacznie większe. Wspólnie z ARP chcemy wspomóc odbudowę polskiego przemysłu na Pomorzu i uczynić z Gdańska, Gdyni i Szczecina przemysłowy hub dla projektów MEW. Grupa Przemysłowa Baltic ma tu do odegrania istotną rolę” - mówił Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic (GPB), podczas konferencji Offshore Wind Poland.- 21.11.2024, 10:31
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prof. Michał Wolański z SGH: AI nie zmieni radykalnie sposobu naszego podróżowania PAP
Wpływ sztucznej inteligencji na to, w jaki sposób podróżujemy, wcale nie będzie aż tak znaczący, jak się przypuszcza - wskazuje prof. Michał Wolański, dyrektor Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności Szkoły Głównej Handlowej. „Pojawiają się pojazdy autonomiczne, ale, o dziwo, one wcale nie korzystają dużo ze sztucznej inteligencji. Nie każda automatyzacja jest sztuczną inteligencją” - mówi ekspert.- 20.11.2024, 15:56
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom