Newsletter

Biogaz rolniczy umożliwia transformację energetyczną wsi z korzyścią dla mieszkańców

12.05.2025, 14:41aktualizacja: 12.05.2025, 14:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UPEBBI (1)
UPEBBI (1)
Transformacja energetyczna na obszarach wiejskich może się odbyć z korzyścią dla mieszkańców wsi poprzez wykorzystanie bioodpadów z produkcji rolnej i przemysłu rolno-spożywczego do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej (prąd i ciepło z biogazu) lub paliwa odnawialnego (biometan). „Wykorzystanie materii organicznej z rolnictwa jako substratu na cel energetyczny stabilizuje dochody gospodarstw rolnych” - mówił Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W trakcie konferencji „Biogaz rolniczy jako droga transformacji energetycznej obszarów wiejskich”, zorganizowanej przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego (UPEBBI), która odbyła się 9 maja podczas Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi w Poznaniu, wypowiadali się eksperci z organizacji pracodawców, praktycy biznesu biogazowego, akademicy specjalizujący się w biogazie oraz przedstawiciele sektora bankowego, oferujący dotacje i kredyty na inwestycje.

Artur Zawisza, prezes UPEBBI podkreślił, że w trakcie konferencji wybrzmiały najważniejsze dla sektora kwestie.

„Menedżerowie - prezes Stowarzyszenia Małych Biogazowni Rolniczych i przedstawiciel Polskiej Grupy Biogazowej, zgodzili się, że jest miejsce na polskim rynku zarówno dla biogazowni przy gospodarstwach rolnych i hodowlanych, jak i dla sieciowych biometanowni, gdzie inwestorami są korporacje krajowe i zagraniczne. Naukowcy - profesorowie Krzysztof Pilarski i Piotr Kwiatkiewicz - poruszyli kwestię bezpieczeństwa energetycznego, dla którego podstawą jest stabilna energetyka rozproszona, nawołując przy tym do realistycznych planów inwestycyjnych. Natomiast przedstawiciele sektora finansowego wskazywali, że można i trzeba łączyć finansowanie dotacyjne z finansowaniem dłużnym, co akcentowała Beata Matecka, prezes Business Consulting Group specjalizująca się w pozyskiwaniu dotacji” - powiedział Artur Zawisza.

W opinii ekspertów biogazownie rolnicze stanowią czynnik bezpieczeństwa środowiskowego (utylizacja odpadów), gospodarczego (dywersyfikacja dochodów) i narodowego (instalacje rozproszone). Biogazownie rolnicze utylizują odpady z rolnictwa i hodowli oraz przetwórstwa mięsnego, warzywnego i owocowego, redukując szkodliwe emisje do atmosfery. Wytwarzają energię albo na potrzeby własne - jako źródło oszczędności, albo na sprzedaż - jako dodatkowe przychody.

„Biogaz stanowi znaczący element głównego tematu polskiej prezydencji, czyli bezpieczeństwa, zarówno żywnościowego, jak i energetycznego, bo możliwość wykorzystania materii organicznej w rolnictwie jako substratu na cel energetyczny jest najprostszym sposobem stabilizacji dochodu gospodarstw rolnych. To jest też element suwerenności energetycznej poprzez włączenie społeczności lokalnych w produkcję energii” - podkreślił Adam Nowak, podsekretarz stanu w MRiRW.

W ocenie przedstawiciela resortu sektor biogazowy oczekuje rozwiązań legislacyjnych, które pozwoliłyby gospodarstwom rolnym zarabiać na produkcji energii, również poprzez łączenie się w spółdzielnie energetyczne, a także włączenie samorządu terytorialnego, zwłaszcza gmin wiejskich, w ten proces.

Adam Nowak wskazał, że MRiRW stawia również na kształcenie w obszarze biogazu w szkołach rolniczych w ramach branżowych centrów umiejętności (BCU), w szczególności tych dedykowanych bioenergetyce w powiecie parczewskim na Lubelszczyźnie i powiecie tczewskim na Pomorzu.

„Mamy pierwszą w Polsce biogazownię rolniczą przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie w powiecie łowickim i to jest też pewien sygnał dla uczennic, dla uczniów, zwłaszcza kierunków rolniczych, jak może wyglądać modelowe gospodarstwo” - zaznaczył podsekretarz stanu w MRiRW.

W opinii samorządowców, aby sektor biogazu i metanu się rozwijał, należy po pierwsze umożliwić tanie, dostępne i proste kredyty na inwestycje. Po drugie, wprowadzić stałą cenę za wyprodukowany prąd czy ilość gazu w okresie spłaty kredytu, co zagwarantowałoby opłacalność inwestycji.

„Polska wieś pięknieje. Polska wieś się zmienia. Polscy rolnicy są ambitni i coraz lepiej wykształceni. Wcale nie trzeba ludzi namawiać, bo oni szybko robią biznesplany, dogadują się, tworzą spółdzielnie. Przeszkodą jest ten brak stabilności. Bo niby dlaczego rolnik ma się za szybko wzbogacić? I dlatego ten wzrost jest wciąż zbyt powolny. Dlatego apeluję do rządu: stwórzmy odpowiednią zachętę i stabilne finansowanie” - wskazał Stanisław Jastrzębski, prezes Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

O możliwościach bankowego finasowania inwestycji biogazowych i biometanowych wypowiadał się Krzysztof Łabowski, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska.

„BOŚ ma biometanownie wpisane jako jeden z podstawowych elementów tzw. zielonej transformacji w Polsce, ponieważ oprócz produkcji energii czy paliwa wpisują się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego, gospodarki wodno-ściekowej czy gospodarki odpadami. Tu mogą być dystrybuowane środki publiczne z programów ogólnopolskich, środki unijne z Europejskiego Banku Inwestycyjnego poprzez gwarancję InvestEU, a także szereg środków regionalnych w poszczególnych województwach dedykowanych na rozwój OZE” - powiedział Krzysztof Łabowski.

Ekspert wskazał, że BOŚ wygrał już przetargi, żeby zostać operatorem tych środków w województwach: lubelskim, podlaskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim oraz jest na etapie postępowania końcowego w województwie mazowieckim.

Wiceprezes BOŚ dodał, że bank jest też obecnie na etapie finalizacji finansowania inwestycji dwóch biometanowni, w których producenci zapewniają dostawę substratów.

„Nie chcemy i nie myślimy o finansowaniu jakichś gigantycznych projektów kilku albo kilkunastu megawatowych, bo w to do końca nie wierzymy. Wierzymy natomiast w instalacje przy gospodarstwach rolnych, które są niezależne jako spółki prawa handlowego” - zaznaczył Krzysztof Łabowski.

Konferencja „Biogaz rolniczy jako droga transformacji energetycznej obszarów wiejskich” została zorganizowana przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego (UPEBBI). UPEBBI powstała w 2012 roku i skupia przedsiębiorstwa prowadzące, projektujące, budujące i serwisujące biogazownie i biometanownie oraz podmioty z otoczenia biznesu. Nadrzędnym celem UPEBBI jest udzielanie członkom wszechstronnej pomocy i ochrony prawnej oraz kształtowanie jednolitego stanowiska we wszystkich sprawach związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.05.2025, 14:41
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ