Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Inicjatywa Trójmorza jest jednym z największych projektów geopolitycznych w naszej części świata. Obejmuje współpracą 12 państw Unii Europejskiej położonych pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Są wśród nich: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Słowenia, Chorwacja, Rumunia oraz Bułgaria. Obszar tych państw stanowi 1/3 obszaru UE i mieszka na nim 112 mln ludzi (ponad 20 proc. wszystkich obywateli Wspólnoty). Region ma PKB na poziomie ok. 2 tys. mld euro (niecałe 10 proc. PKB UE). Celem Trójmorza jest zmniejszenie dysproporcji infrastrukturalnych i ekonomicznych wspólnego rynku europejskiego oraz stworzenie regionalnego forum dialogu na tematy istotne dla państw członkowskich, zwłaszcza w zakresie infrastruktury transgranicznej.
„W ostatnich latach to właśnie państwa należące do Inicjatywy Trójmorza zaliczały się do najszybciej rozwijających się państw UE. Ważna jest nie tylko infrastruktura i biznes, ale konieczna jest także współpraca i wymiana wartości kulturowych. Mieszkańcy Trójmorza muszą lepiej się poznać i lepiej się rozumieć i temu właśnie służą takie inicjatywy jak konferencja GenFree. Liczę na to, że przedsięwzięć o takim charakterze będzie coraz więcej zarówno w Polsce, jak i w innych krajach naszego regionu” – mówi premier RP Mateusz Morawiecki, gość specjalny konferencji „GenFree: Three Seas Generation Freedom”.
Głównym tematem konferencji, którą patronatem objął Minister Spraw Zagranicznych jest przyszłość regionu Trójmorza w kontekście cywilizacyjnym, technologicznym i biznesowym. Prelegentami oraz panelistami będą osoby bezpośrednio zaangażowane w budowę Inicjatywy Trójmorza z Polski i z zagranicy oraz uznani międzynarodowi eksperci specjalizujący się w zagadnieniach geopolitycznych. Wydarzenie ma stworzyć przestrzeń do dialogu na temat kierunków rozwoju oraz pogłębienia relacji gospodarczych i politycznych między sygnatariuszami porozumienia z Dubrownika.
Jednak Inicjatywa Trójmorza to nie tylko kwestie ekonomiczne, to również pole do tworzenia silnych więzi opartych na wzajemnej znajomości kultury zrzeszonych państw i poszanowaniu wspólnych wartości. Dlatego podczas konferencji nie zabraknie również rozmów dotyczących tego, w jaki sposób sprawić, by obywatele krajów Trójmorza nie tylko lepiej się rozumieli i nawiązali bliższe relacje, ale również, by zaczęli mieć „apetyt” na smakowanie piękna regionu, poznawanie zabytków, kuchni i dorobku kulturalnego poszczególnych narodów. Mogą temu służyć takie inicjatywy jak wspieranie turystyki, wymiana młodzieży oraz różnego rodzaju akcje promocyjne.
Wśród prelegentów uczestniczących w konferencji znajdą się m.in. Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych i pełnomocnik rządu RP ds. Inicjatywy Trójmorza, Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego i przewodnicząca Rady Nadzorczej Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza, Ian J. Brzeziński, Senior Fellow w Atlantic Council, były zastępca asystenta sekretarza obrony USA ds. Europy i polityki NATO, Velina Tchakarova, dyrektor w Austriackim Instytucie Polityki Europejskiej i Bezpieczeństwa, Madalina Vicari, ekspertka ds. geopolityki energetycznej i geoekonomii oraz dr Solomon Passy, założyciel i prezes Klubu Atlantyckiego Bułgarii, były minister spraw zagranicznych Bułgarii i były przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Konferencja podzielona jest na dwa bloki tematyczne. Pierwszy - będzie skoncentrowany na dyskusji o mocnych stronach państw regionu i dalszych możliwościach, jakie przed nimi widnieją. Nawiązując do tzw. Azjatyckich Tygrysów paneliści spróbują odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu kraje Trójmorza je przypominają i czy mogą uniknąć błędów, które tamte państwa popełniły.
Drugi blok skupia się na możliwych scenariuszach rozwoju Europy Środkowej w kluczowych obszarach, takich jak energetyka, zrównoważony rozwój, zmiany technologiczne i społeczne, w tym cyfryzacja, transport itp.
Tytuł konferencji „Pokolenie Wolności” odnosi się pokolenia urodzonego po 1989 roku, które nigdy nie doświadczyło komunizmu, a którego najstarsi przedstawiciele mają już po trzydziestce. To pokolenie, które stanie się dominującą siłą w środkowoeuropejskiej polityce, biznesie, mediach, będzie decydowało o kształcie regionu Trójmorza w ciągu najbliższego pół wieku.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.09.2021, 12:03 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |