Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: fiskus interpretuje nową ulgę na zabytki korzystnie dla podatników

16.08.2022, 11:24aktualizacja: 16.08.2022, 11:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wprowadzona z początkiem 2022 roku ulga w PIT na zakup i remonty zabytkowych nieruchomości pozwala na znaczne unowocześnienie starych budynków, na przykład położenie ogniw fotowoltaicznych na dachu, o ile tylko zgadza się na nie konserwator zabytków. Z wydanych ostatnio interpretacji można wyczytać, że ulga ta nie zniknie w ciągu najbliższych lat. Jednak nie ma co liczyć na jej stosowanie do nieruchomości zakupionych przed 2022 rokiem - informuje Prawo.pl.

Z wydanej 28 lipca interpretacji (nr 0113-KDIPT2-1.4011.394.2022.2.KO) wynika, że ulga dotyczy nawet takich remontów, które z zabytku czynią nowoczesny budynek. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odpowiedział na pytanie podatnika, który jest właścicielem starego młyna i chce w nim nie tylko odgrzybić i pomalować ściany, ale też zainstalować nowoczesne urządzenia, o których nie śniło się dawnym młynarzom. Chodzi np. o zewnętrzną pompę ciepła i ogniwa fotowoltaiczne - czytamy w serwisie Prawo.pl.

Jak podaje Prawo.pl, w wydanej interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że przy zachowaniu wymogów ustawowych (m.in. potwierdzenie wydatków na remonty fakturami VAT ) taka modernizacja daje prawo do ulgi. W innym przypadku podatnik zaplanował remonty w zabytkowym budynku dopiero za kilka lat. Zadał zatem pytanie, czy będzie mógł rozliczyć wydatki na remont, który rozpocznie się w 2026 roku. W wydanej interpretacji (nr 0115-KDIT3.4011.365.2022.4.AD) dyrektor KIS potwierdził, że będzie to możliwe. Nie odniósł się przy tym do ewentualnych przyszłych zmian prawa, lecz do obowiązujących dziś przepisów. Nie przewidują one żadnej daty, gdy ulga na remont miałaby przestać obowiązywać.

Jak zauważa, na łamach Prawo.pl, dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy, interpretacje potwierdzają, że zakres ulgi jest bardzo szeroki, zwłaszcza że ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie jakiegokolwiek limitu kwotowego.

„Można odliczać 50 proc. poniesionych wydatków niezależnie od ich wysokości, a przy tym nie ma żadnego znaczenia wysokość dochodu uzyskiwanego przez podatnika” - zauważa ekspertka portalu Prawo.pl.

Jak przypomina Prawo.pl, zgodnie z art. 26hb ustawy o PIT, do skorzystania z odliczenia konieczne jest jedynie pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich, prac restauratorskich lub robót budowlanych.

Więcej: https://www.prawo.pl/podatki/ulga-na-zabytki-szeroko-interpretowana,516641.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.08.2022, 11:24
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ