Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: pijany kierowca płaci odszkodowanie z własnej kieszeni

15.07.2021, 10:29aktualizacja: 15.07.2021, 10:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jeżeli z winy sprawcy prowadzącego auto po alkoholu doszło do wypadku, to zgodnie z obowiązującym prawem ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie, a następnie występuje do sprawcy z roszczeniem regresowym. Świadczenia te obejmują też rentę alimentacyjną dla dzieci ofiar śmiertelnych wypadków - przypomina serwis Prawo.pl.

W 2020 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 1656 wypadków – podaje Komenda Główna Policji. Pomimo ograniczonego na skutek pandemii ruchu, na jeździe pod wpływem alkoholu „wpadło” prawie 100 tys. kierowców, a liczba wypadków z ich winy niemal nie zmieniła się w porównaniu z 2019 rokiem. O 12,5 proc. wzrosła natomiast liczba ich ofiar.

Jeżeli z winy pijanego sprawcy doszło do wypadku, ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie, ale finalnie kosztami obciążony będzie sprawca.

„Sprawcę czeka przeprawa w sądzie – niewykluczone, że zakończona karą więzienia i wysoką grzywną. To jednak nie wszystko: pijanego kierowcy nie chroni obowiązkowa polisa OC. Ubezpieczyciel do sprawcy kieruje żądanie zwrotu odszkodowania – to tzw. regres ubezpieczeniowy. Nie ma taryfy ulgowej, każdego roku prowadzimy kilkaset takich spraw” – mówi cytowany przez Prawo.pl Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensie.

Podobnie jest w innych firmach ubezpieczeniowych. „W ostatnich latach mieliśmy na przykład klienta, który spowodował wypadek za granicą pod wpływem alkoholu. Potracił kilka osób, z których jedna zmarła. Wypłaciliśmy poszkodowanym i ich rodzinom ponad 5 mln zł, a następnie zgłosiliśmy się z regresem do sprawcy takiego zdarzenia” - podaje Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.

Obecne prawo nakazuje również pełną rekompensatę wyrządzonej szkody, czyli także świadczenia związane z wydatkami na życie osób małoletnich.

„Jeśli w wypadku zginą rodzice, dzieci mogą liczyć na przykład na wypłatę jednorazowego zadośćuczynienia z tytułu śmierci rodziców. Dodatkowo będą mogły ubiegać się o wypłatę renty, gwarantującej im utrzymanie na poziomie, jaki zapewniali im rodzice. Jeśli poszkodowany w wypadku pozostaje w stanie wegetatywnym, to z OC komunikacyjnego, będą pokrywane koszty jego leczenia, rehabilitacji czy codziennej opieki. Również rodzina może kierować do ubezpieczyciela szereg roszczeń” – wyjaśnia dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/z-wlasnej-kieszeni-placi-poszkodowanym-pijany-sprawca-wypadku,509432.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.07.2021, 10:29
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ