Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Obowiązek sporządzania raportu o stanie jednostki samorządu terytorialnego (JST) wprowadziła ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych ze stycznia 2018 roku.
Sprawozdanie, które przygotowują wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, zarządy powiatów i województw, ma obejmować podsumowanie działalności organu wykonawczego w roku poprzednim. Dokument powinien być przedłożony radzie lub sejmikowi do końca maja.
Według cytowanego przez Prawo.pl Jakuba Kłosińskiego, radnego rady miejskiej w Siechnicach, uczestnika Akademii Samorządowej Fundacji Batorego i Stowarzyszenia POLITES „raport nie może być laurką, ale powinien informować rzetelnie również o zagrożeniach czy o słabych stronach gminy, tak, aby wszyscy mieli świadomość, nad czym należy nadal pracować i przed jakimi wyzwaniami stoi gmina". Jak podaje portal, w ubiegłorocznym raporcie włodarze często chwalili się sukcesami, a o problemach zapominali.
Piotr Derejczyk, wójt gminy Miedźno pytany przez Prawo.pl o opinię ocenia, że „pozytywne jest umożliwienie mieszkańcom zabierania głosu na sesji, kiedy raport jest przedstawiany". „To cenna informacja zwrotna, chyba niemożliwa do pozyskania w inny sposób” – dodaje wójt.
Według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl w czasie epidemii mogą pojawić się problemy z dyskusją na temat raportu, bo „jest to niezwykle trudne” wobec obowiązujących ograniczeń w zakresie liczby osób uczestniczących w posiedzeniu rad samorządowych. Ich zdaniem rozwiązaniem może być stanowisko komputerowe w urzędzie gminy, zorganizowane z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa.
Pełen tekst artykułu na: https://www.prawo.pl/samorzad/raport-o-stanie-samorzadu-powinien-informowac-tez-o-problemach,500270.html
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.05.2020, 14:50 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |