Newsletter

Zdrowie i styl życia

Dzieci w pandemicznym zamknięciu. Konferencja szkół Stowarzyszenia STERNIK

04.10.2021, 09:31aktualizacja: 04.10.2021, 14:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny STERNIK (1)
Fot. Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny STERNIK (1)
Niska samoocena, apatia i myślenie depresyjne, nadwrażliwość na krytykę i działania autoagresywne - to niektóre ze zjawisk, które w dramatyczny sposób nasiliły się wśród młodzieży podczas pandemii.

Zwróciła na nie uwagę psycholog dr Sabina Zalewska podczas konferencji „Skazani na on-line” zorganizowanej przez szkoły STRUMIENIE i ŻAGLE Stowarzyszenia STERNIK. Dr Zalewska wskazała na wielką rolę realnych relacji między członkami rodziny.

„Poświęć codziennie dwie minuty, aby spojrzeć w oczy swojemu dziecku i powiedzieć mu w czym (naprawdę, bez udawania) widzisz jego wartość” - zachęcała rodziców.

Z kolei dr Maciej Dębski, prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG zauważył, że obecnie na kuli ziemskiej więcej osób ma dostęp do internetu niż do pasty i szczoteczki do zębów. W tym kontekście podkreślił rolę higieny cyfrowej jako skutecznego środka profilaktycznego wobec zagrożeń.

„Kontroluj czas przed ekranem, odkładaj smartfon, szczególnie w czasie pracy lub nauki, wyłącz powiadomienia, relaksuj się bez urządzeń ekranowych, szukaj zainteresowań poza siecią, 1-2 godziny przed snem nie miej kontaktu z ekranem, dbaj o relacje” - to niektóre z zasad higieny skutecznie zabezpieczającej przed uzależnieniem. „Cokolwiek chcecie robić wobec waszych dzieci z nowymi technologiami, musicie to robić sami” - apelował socjolog do rodziców, wskazując, że dzisiejsi dorośli są pokoleniem granicznym: „Po naszej śmierci nie będzie nikogo, kto zna świat bez internetu”.

Najnowsze badania wskazują, że co roku średni czas korzystania z internetu w Polsce wzrasta o 20 minut i obecnie wynosi 6 godzin 44 minuty na dobę. Czas ten jest zabierany przede wszystkim ze snu oraz z relacji. Co roku o 10 procent przybywa osób korzystających z mediów społecznościowych.

Konkurencja między „realem” a „wirtualem” jest trudna, ponieważ jego użytkownicy znajdują w nim to wszystko, czego brakuje im w życiu. Młody człowiek o wiele łatwiej może zostać bohaterem (choćby na krótki czas) w sieci niż w szkole lub w domu. W sieci pozornie łatwiej zaspokoi też potrzeby bezpieczeństwa i przynależności. W ten sposób wchodzi na drogę do uzależnienia. Jej główne etapy to: chcę więcej przyjemności, odczuwam nagrodę, mam nawyk, źle reaguję na brak (dostępu do mediów cyfrowych), czuję przymus, tracę kontrolę.

„Nie wierzę w programy kontroli cyfrowej - mówił dr Dębski - wierzę w bezpieczeństwo w sieci tych, u których dba się o rozwój wartości i o relacje”.

Konferencja odbyła się 30 października 2021 r. w Józefowie k. Otwocka.

Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny STERNIK od 2004 roku prowadzi przedszkole oraz szkoły STRUMIENIE I ŻAGLE w podwarszawskich miejscowościach: Józefów, Falenica i Międzylesie. Misją placówek jest ścisła współpraca z rodzicami w edukacji i wychowaniu dzieci. Jej głównym narzędziem jest tutoring rodzinny. Szkoły realizują pełen program dydaktyczny od edukacji zintegrowanej (klasy 0-3) przez starszą podstawówkę (klasy 4-8) po licea. Przy przedszkolu działa także żłobek STRUMYK.

Źródło informacji: Stowarzyszenie STERNIK

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.10.2021, 09:31
Źródło informacji Stowarzyszenie STERNIK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.