Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zwróciła na nie uwagę psycholog dr Sabina Zalewska podczas konferencji „Skazani na on-line” zorganizowanej przez szkoły STRUMIENIE i ŻAGLE Stowarzyszenia STERNIK. Dr Zalewska wskazała na wielką rolę realnych relacji między członkami rodziny.
„Poświęć codziennie dwie minuty, aby spojrzeć w oczy swojemu dziecku i powiedzieć mu w czym (naprawdę, bez udawania) widzisz jego wartość” - zachęcała rodziców.
Z kolei dr Maciej Dębski, prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG zauważył, że obecnie na kuli ziemskiej więcej osób ma dostęp do internetu niż do pasty i szczoteczki do zębów. W tym kontekście podkreślił rolę higieny cyfrowej jako skutecznego środka profilaktycznego wobec zagrożeń.
„Kontroluj czas przed ekranem, odkładaj smartfon, szczególnie w czasie pracy lub nauki, wyłącz powiadomienia, relaksuj się bez urządzeń ekranowych, szukaj zainteresowań poza siecią, 1-2 godziny przed snem nie miej kontaktu z ekranem, dbaj o relacje” - to niektóre z zasad higieny skutecznie zabezpieczającej przed uzależnieniem. „Cokolwiek chcecie robić wobec waszych dzieci z nowymi technologiami, musicie to robić sami” - apelował socjolog do rodziców, wskazując, że dzisiejsi dorośli są pokoleniem granicznym: „Po naszej śmierci nie będzie nikogo, kto zna świat bez internetu”.
Najnowsze badania wskazują, że co roku średni czas korzystania z internetu w Polsce wzrasta o 20 minut i obecnie wynosi 6 godzin 44 minuty na dobę. Czas ten jest zabierany przede wszystkim ze snu oraz z relacji. Co roku o 10 procent przybywa osób korzystających z mediów społecznościowych.
Konkurencja między „realem” a „wirtualem” jest trudna, ponieważ jego użytkownicy znajdują w nim to wszystko, czego brakuje im w życiu. Młody człowiek o wiele łatwiej może zostać bohaterem (choćby na krótki czas) w sieci niż w szkole lub w domu. W sieci pozornie łatwiej zaspokoi też potrzeby bezpieczeństwa i przynależności. W ten sposób wchodzi na drogę do uzależnienia. Jej główne etapy to: chcę więcej przyjemności, odczuwam nagrodę, mam nawyk, źle reaguję na brak (dostępu do mediów cyfrowych), czuję przymus, tracę kontrolę.
„Nie wierzę w programy kontroli cyfrowej - mówił dr Dębski - wierzę w bezpieczeństwo w sieci tych, u których dba się o rozwój wartości i o relacje”.
Konferencja odbyła się 30 października 2021 r. w Józefowie k. Otwocka.
Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny STERNIK od 2004 roku prowadzi przedszkole oraz szkoły STRUMIENIE I ŻAGLE w podwarszawskich miejscowościach: Józefów, Falenica i Międzylesie. Misją placówek jest ścisła współpraca z rodzicami w edukacji i wychowaniu dzieci. Jej głównym narzędziem jest tutoring rodzinny. Szkoły realizują pełen program dydaktyczny od edukacji zintegrowanej (klasy 0-3) przez starszą podstawówkę (klasy 4-8) po licea. Przy przedszkolu działa także żłobek STRUMYK.
Źródło informacji: Stowarzyszenie STERNIK
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 04.10.2021, 09:31 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie STERNIK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wigilijne stoły w Polsce. Opowieść o warzywach, które tworzą świąteczną magię
Wigilijny wieczór to nie tylko czas spotkań rodzinnych, ale także moment, kiedy polskie domy zapełniają się zapachami tradycyjnych potraw. Od wieków, mimo ograniczonego dostępu do świeżych warzyw w zimie, nasze babcie i prababcie potrafiły wykorzystać to, co dostępne - kiszonki, susze, przechowywane w piwnicach korzenie - tworząc z nich wyjątkowe dania, które do dziś są symbolem polskiej Wigilii.- 23.12.2024, 09:55
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Brandmates
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom