Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak podkreśliła Rulkiewicz, skoordynowanie działań przynosi ogromne korzyści całemu systemowi opieki medycznej, ponieważ pacjenci poszukujący właściwej ścieżki nie wydłużają kolejek do specjalizacji, których w danym momencie nie potrzebują. "Korzyści są więc namacalne zarówno dla pojedynczego pacjenta, jak i całego systemu opieki zdrowotnej" - zaznaczyła prezes Grupy LUX MED.
Potrzeba koordynacji ścieżki leczenia pacjenta była tematem jednego z paneli Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Jak wskazywano podczas debaty, jednym z podstawowych problemów polskich pacjentów jest poczucie zagubienia w systemie opieki zdrowotnej.
Uczestnicząca w dyskusji Anna Rulkiewicz zwróciła uwagę, że bardzo często pacjenci zmagający się z istotnymi problemami zdrowotnymi krążą od lekarza do lekarza, poszukując właściwej diagnozy.
"Nawet po udanym zabiegu operacyjnym bardzo często brakuje właściwej ciągłości leczenia i np. brak odpowiedniej rehabilitacji niweczy pracę chirurgów. Poszczególne odcinki procesu leczniczo-terapeutycznego działają w oderwaniu od siebie, co odbija się na wyniku końcowym, czyli zdrowiu pacjenta" - wskazała.
Jej zdaniem warunkiem koniecznym do zapewnienia koordynacji opieki zdrowotnej jest pełna informatyzacja placówek medycznych. "Informacja na temat stanu zdrowia pacjenta musi za nim cały czas podążać i być dostępna w wielu miejscach jednocześnie. Tym samym, elektroniczna historia leczenia stanowi niezbędne minimum" - przekonywała prezes Grupy LUX MED.
Zaznaczyła przy tym, że w podmiotach prywatnych koordynacja już funkcjonuje. "Duże podmioty budują zespoły, które pracują z pacjentem, mają koordynatorów, zintegrowane systemy informatyczne i dokumentację medyczną w systemie" - wyliczyła.
W opinii Rulkiewicz bardzo korzystnym rozwiązaniem wspierającym jest telemedycyna, która ułatwia właściwe pilotowanie poczynań pacjenta, umożliwia także szybkie uzyskanie drugiej opinii medycznej. "Z powodzeniem wdrożyliśmy to narzędzie w LUX MED i rozwijamy je z myślą o wsparciu procesu koordynacji leczenia i zwiększeniu dostępności opieki medycznej" - powiedziała.
Organizatorami panelu "Koordynowana Opieka Zdrowotna - wpływ na jakość i dostępność świadczeń" była Grupa LUX MED i EY. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, Porozumienia Zielonogórskiego i Bupa.
Grupa LUX MED to największa sieć medyczna w Polsce, jest częścią grupy Bupa.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.09.2016, 10:46 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei