Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Trwałymi przeciwwskazaniami są czasami pewne choroby przewlekłe, które wymagają przewlekłego leczenia i mają istotny wpływ ogólnie na stan zdrowia człowieka. Tak jak każdy zabieg medyczny, to też jest w pewien sposób zabieg, wiąże się z jakimś ryzykiem, który musimy brać pod uwagę. Z jednej strony jest to ryzyko ewentualnie dla dawcy, czyli osoby, która oddaje te komórki i my przede wszystkim skupiamy się na tym, żeby dla dawcy to było superbezpieczne" - tłumaczy.
Z dawstwa wykluczają m.in. poważne choroby sercowo-naczyniowe, neurologiczne, wiele autoimmunologicznych czy też endokrynologicznych.
Są też czynniki, które tymczasowo uniemożliwiają dawstwo. To m.in. stan zapalny czy leczenie poważnych chorób.
"Są pewne grupy leków, które mogą mieć wpływ na układ krwiotwórczy, tutaj też na to zwracamy uwagę" – dodaje lekarz.
jw, zdrowie.pap.pl
Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.01.2021, 08:00 |
Źródło informacji | Serwis Zdrowie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |