Pobierz materiał i Publikuj za darmo
To już trzecia edycja plebiscytu, w którym wyróżnione zostały najciekawsze projekty, inicjatywy oraz trendy związane z tematyką onkologiczną mijającego roku. Oto finaliści:
- Nowe leki onkologiczne w refundacji
W 2016 roku do refundacji wprowadzono 10 nowych leków onkologicznych. Ministerstwo Zdrowia objęło refundacją m.in. dwie nowoczesne cząsteczki immunoonkologiczne w leczeniu 1 i 2 linii zaawansowanego czerniaka u dorosłych: niwolumab i pembrolizumab. Lekarze i eksperci wiążą z immunoterapią nowotworów wielkie nadzieje.
- Projekt Centrum Naukowo-Przemysłowego
To jedna z najważniejszych tegorocznych inicjatyw w krajowej onkologii. Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz firma Roche Polska tworzą Centrum Naukowo-Przemysłowe, pierwszy w Polsce onkologiczny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz (I-II).
- "Jeszcze jeden oddech" - Paul Kalanithi
Poruszająca historia cenionego neurochirurga, który sam został pacjentem onkologicznym poruszyła serca czytelników na całym świecie. Ta wzruszająca, mądra i ambitna opowieść o walce ze śmiertelną chorobą i o odchodzeniu w zgodzie ze sobą i ze światem ukazała się w polskim przekładzie we wrześniu 2016 roku.
- Debiut urządzenia Braster
Polki zyskały w 2016 roku nowego sprzymierzeńca w temacie profilaktyki raka piersi. Braster to pierwsze na świecie urządzenie do badania piersi w warunkach domowych z wykorzystaniem termografii kontaktowej. Sprzęt stanowi uzupełnienie tradycyjnych metod badań obrazowych (mammografia, ultrasonografia) i pomaga wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania.
- Centrum Leczenia Chorób Trzustki w Katowicach
Na początku czerwca br. oficjalnie otwarto Centrum Leczenia Chorób Trzustki w Katowicach. Nowy ośrodek powstał przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego i został wyposażony w 47 w pełni zautomatyzowanych łóżek.
- Akcja "Wylosuj Anioła"
Członkowie fundacji "Gdy Liczy się Czas" postanowili zainicjować akcję pisania kartek dla chorych dzieci "Wylosuj Anioła", która ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów. Akcja jest bezterminowa.
- Innowacyjny zabieg: wymrażanie guzów nowotworowych (krioablacja)
Krioablacja polega na zamrożeniu tkanki, a tym samym na spowodowaniu martwicy guza nowotworowego. Zabieg stosowany jest w przypadku guzów o wielkości do 3-5 cm oraz u pacjentów, u których istnieją przeciwwskazania do klasycznej operacji. Pierwszym ośrodkiem w Polsce, który realizuje zabiegi krioablacji guzów nerki, wątroby oraz guzów piersi jest Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku.
- Interwencyjne Centrum Neuroterapii
W warszawskim Szpitalu Bródnowskim otwarto Interwencyjne Centrum Neuroterapii (ICN). Inicjatorem jego utworzenia jest prof. Mirosław Ząbek, kierownik kliniki neurochirurgii. W ośrodku przeprowadzane są wyjątkowo precyzyjne operacje mózgu, monitorowane w czasie rzeczywistym z użyciem najnowszej generacji rezonansu magnetycznego 3.0 Tesla.
- Fundacja Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
Na szczególne wyróżnienie zasługuje całoroczna praca Fundacji Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, która przygotowała trzy wyraziste kampanie onkologiczne: "Celuj w Raka", "Potrzeba trochę szczęścia" i "Miasta kontra Czerniak". Nowoczesne oraz przystępne formy tych kampanii każą z uznaniem patrzeć na pracę Instytutu.
- Kategoria Osobowość - dr Maciej Wieczorek
Skutecznie buduje etos przedsiębiorcy naukowca. Założyciel biotechnologicznego Mabionu (rozwija leki onkologiczne biopodobne) i firmy farmaceutycznej Celon Pharma (realizuje m.in. projekt CELONKO, w ramach którego poszukuje kandydatów na nowe leki dla chorych na rak płuc, pęcherza i żołądka). Dzięki dr. Maciejowi Wieczorkowi o polskiej biotechnologii i farmacji znów jest głośno na świecie.
Tegoroczny plebiscyt Onkologiczna Top Dziesiątka skomentował Jarosław Gośliński, redaktor naczelny portalu ZwrotnikRaka.pl: "To był ciekawy rok dla polskiej onkologii. Nie brakuje projektów czy miejsc, które warto nagłaśniać. Powstaje sporo nowych inwestycji, które - mam nadzieję - wpłyną na poprawę sytuacji pacjentów. Należy też zauważyć decyzje Ministerstwa Zdrowia, które uruchomiło w tym roku kilka ważnych programów lekowych. To, co jednak martwi, to zmora dnia codziennego pacjenta onkologicznego, czyli kolejki. Rządzący mają o czym myśleć".
Pełna lista laureatów dostępna jest na portalu onkologicznym ZwrotnikRaka.pl
KONTAKT:
Jarosław Gośliński
redaktor naczelny
e-mail: j.goslinski@zwrotnikraka.pl
http://www.zwrotnikraka.pl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.12.2016, 10:25 |
Źródło informacji | Zwrotnik Raka |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei