Newsletter

Zdrowie i styl życia

Polacy nie dbają o higienę jamy ustnej. Czy wyręczy nas sztuczna inteligencja?

23.02.2024, 11:15aktualizacja: 23.02.2024, 11:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zwraca uwagę na niewystarczającą higienę jamy ustnej wśród Polaków. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia w raporcie „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” wynika, że problem próchnicy dotyczy 99% dorosłych osób. W obliczu tego wyzwania, najnowsze technologie przeznaczone do higieny jamy ustnej wykorzystują sztuczną inteligencję, a specjaliści upatrują w nich możliwość znaczącej poprawy stanu zdrowia naszych zębów.

Przeciętny Polak ma próchnicę aż w kilkunastu zębach, natomiast u 16% z nas rozpoznaje się zaawansowane zapalenie przyzębia. Wynika to przede wszystkim z zaniedbań higienicznych, niepoprawnego mycia zębów czy braku regularnych wizyt profilaktycznych u specjalistów, który w dużej mierze wynika z ograniczonego dostępu i zakresu świadczeń opieki stomatologicznej.

„Faktycznie stan zdrowia jamy ustnej Polaków jest zatrważający pomimo wysokiego zaawansowania technologicznego gabinetów, a co za tym idzie praktycznie bezbolesnego leczenia. Zakorzeniona przez lata świadomość bólu podczas leczenia stomatologicznego powoduje to, że z pokolenia na pokolenia przekazywana jest fobia strachu w postaci prostego przekazu w stylu: >>nie boj się, nie będzie bolało<<. Nasza podświadomość jako przyszłego pacjenta, wytwarza obrazy związane z bólem, których należy się obawiać. Które dziecko w takiej sytuacji usiądzie spokojnie na fotel? Nie pomoże tu nawet zawansowana technologia, bo strach jest tak duży, że jest górą nad rozsądkiem” - mówi profesor dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, członkini Komitetu Edukacyjnego Światowej Federacji Dentystycznej FDI. - Poza tym złe nawyki w postaci spożywania dużej ilości cukru, nawet jako przekąski pomiędzy posiłkami, słodkie i gazowane napoje oraz oczywiście zastąpienie wieczornego szczotkowania zębów zjedzeniem jabłka. To wszystko z niewłaściwymi nawykami higienicznymi, ograniczeniem dostępu do lekarza powoduje taki wysoki odsetek zębów z próchnicą w naszej populacji” - dodaje.

Taniej zapobiegać niż leczyć. Najdroższa prewencja tańsza od leczenia

Z roku na rok portfolio produktów do domowej higieny jamy ustnej znacznie się powiększa. Wykorzystywana technologia pozwala czyścić jamę ustną w coraz bardziej zaawansowany sposób, a cała gama profesjonalnych szczoteczek stworzonych z opatentowanych włókien czy urządzeń do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych pozwala na osiąganie efektów niemalże zbliżonych do wizyty u higienistów. Co więcej - rynek coraz bardziej stawia na wykorzystanie w produktach nowoczesnych technologii, takich jak na przykład sztuczna inteligencja (AI).

Technologia może sprawić, że czyszczenie jamy ustnej będzie nie tylko atrakcyjnym zajęciem, ale przede wszystkim pozwoli na wykonywanie tej czynności dokładnie i eliminowanie bakterii przy każdym szczotkowaniu, nie dopuszczając tym samym do chorób jamy ustnej. To głównie zasługa wyświetlaczy już nie tylko w aplikacji telefonu, ale i na korpusie szczoteczek, które skanują jamę ustną podczas każdorazowej higieny i na bieżąco pokazują czy nie zostały pominięte żadne obszary. Nowe urządzenia mogą być także wyposażone w voice-boty, które nawigują nas w trakcie pracy w jamie ustnej czy nasza siła nacisku na ząb i technika są właściwe, a także posiadają zaprogramowane timery, które dbają dokładnie o czyszczenie przez 2 minuty, czyli czas rekomendowany przez środowisko stomatologiczne. Technologia może też działać jak asystent - personalizując program mycia po analizie jamy ustnej danej osoby, odpowiada na jej problemy i sprawia, że czyszczenie jest jeszcze dokładniejsze i dostosowane do potrzeb danej osoby.

„Rozwijając portfolio produktowe, szczególnie przyglądamy się temu, w jaki sposób technologia może poprawić stan zdrowia jamy ustnej. Polacy właściwie od lat borykają się z podobnymi problemami, a przyczyną wielu z nich jest niedostateczna higiena bądź niepoprawne mycie. Zauważyliśmy, że nie wystarczy już mówić i przekonywać ich argumentami o dokładnym czyszczeniu. Zainwestowaliśmy więc w technologię opartą m.in. na AI, która na bieżąco daje informację zwrotną na temat stanu czystości jamy ustnej i prowadzi konsumenta przez cały proces czyszczenia za pomocą wskazówek głosowych oraz inteligentny ekran, który daje bieżący feedback o stanie czystości zębów. Liczymy, że skorzystanie z dobrodziejstwa technologii zachęci Polaków do regularnego szczotkowania zębów, co przełoży się na ogólną poprawę stanu zdrowia jamy ustnej” - podsumowuje Roger Yu, President, Oclean European Region.

Źrodło informacji: Biuro prasowe Oclean

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.02.2024, 11:15
Źródło informacji Biuro prasowe Oclean
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii