Newsletter

Zdrowie i styl życia

Polscy naukowcy opracowali nowy standard opieki kardiologicznej

12.12.2019, 13:16aktualizacja: 12.12.2019, 13:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Karpeno (1)
Karpeno (1)
Telerehabilitacja kardiologiczna jest nowoczesną formą rehabilitacji pacjentów kardiologicznych - daje szansę poprawy wydolności fizycznej i jakości życia. Jej możliwości oceniono w ramach Polskiego Projektu TELEREH-HF - pierwszego w świecie, randomizowanego, wieloośrodkowego badania zrealizowanego z udziałem pacjentów z niewydolnością serca. W czasie tegorocznego kongresu Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne wyróżniło autorów nagrodą dla najwyżej ocenionego projektu naukowego z Polski w 2019 roku.

Hybrydowa kompleksowa telerehabilitacja kardiologiczna to nowoczesna forma rehabilitacji, która pozwala na nadzorowanie i realizowanie kompleksowej rehabilitacji na odległość, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii medycznych i telekomunikacyjnych. Jej pierwszy etap jest realizowany w szpitalu lub ambulatorium, gdzie przeprowadzana jest ocena kliniczna pacjenta oraz wykonywane są badania w celu zaplanowania optymalnego procesu terapeutycznego. Pacjent jest edukowany w zakresie planowanego leczenia i rehabilitacji. Zostaje wyposażony w sprzęt do telemonitorowania (EKG, ciśnieniomierz, waga), uczy się go obsługi tego sprzętu oraz planuje się dla niego indywidualny trening fizyczny i przeprowadza treningi szkoleniowe.

Kolejny etap pacjent realizuje w domu - wykonuje zalecone ćwiczenia pod zdalną kontrolą, czyli realizuje telemonitorowaną rehabilitację kardiologiczną, współpracując interaktywnie z Centrum Telekardiologii.

Polskie Badanie TELEREH-HF

Projekt TELEREH-HF to pierwsze w świecie randomizowane, wieloośrodkowe, prospektywne badanie, które oceniało kompleksową hybrydową telerehabilitację (uwzględniającą także teleopiekę i zdalne monitorowanie urządzeń wszczepialnych) w grupie 850 pacjentów z niewydolnością serca w przeciwieństwie do opieki standardowej.

Jest bezpieczna i organizacyjnie możliwa do realizacji oraz akceptowana przez pacjentów bez względu na wiek i płeć. Jest neutralna w aspekcie wpływu na śmiertelność i hospitalizacje w obserwacji długoterminowej (14-26 miesięcy już po zaprzestaniu interwencji) z wyjątkiem dwóch ośrodków, w których odnotowano zmniejszenie śmiertelności całkowitej i z przyczyn sercowo-naczyniowych (Instytut Kardiologii, Warszawa) oraz redukcję hospitalizacji (Gdański Uniwersytet Medyczny).

Ostatecznie wykazano, że telerehabilitacja hybrydowa może być alternatywą dla tradycyjnych form realizacji rehabilitacji w grupie pacjentów z niewydolnością serca. Jej możliwości techniczno-organizacyjne pozwolą na zwiększenie dostępu do rehabilitacji, a także przyczynią się do wyrównania istniejących w Polsce rażących dysproporcji regionalnych w tym obszarze. Telerehabilitacja kardiologiczna prowadzi do poprawy wydolności fizycznej i jakości życia, co zwiększa szansę szybszego powrotu do aktywności życiowej, społecznej i zawodowej.

Projekt TELEREH-HF prowadzony był przez Konsorcjum w składzie: Instytut Kardiologii w Warszawie - lider, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz partnera przemysłowego, firmę Pro-PLUS S.A. przy współfinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Pro-PLUS S.A. jest polską firmą, która wyprodukowała urządzenie pomiarowe wykorzystywane w omawianym procesie rehabilitacyjnym.

„Opracowanie standardu hybrydowej telerehabilitacji kardiologicznej, które jeszcze kilka lat temu było wyzwaniem, teraz stało się faktem. Pacjenci z niewydolnością serca, z chorobą wieńcową, po przebytych zawałach serca mają szansę uczestniczenia w programie kompleksowej hybrydowej telerehabilitacji w warunkach domowych. Jako jedyni na świecie opracowaliśmy spójny system telemedyczny, który obejmuje pacjenta opieką telemedyczną w wymiarze indywidualnym, a do tego jest finansowany przez NFZ” - komentuje dr hab. n.med. Ewa Piotrowicz z Instytutu Kardiologii w Warszawie, kierownik projektu TELEREH-HF.

Szczegóły dotyczące projektu TELEREH-HF znajdują się na stronie: https://telereh-hf.ikard.pl.

Więcej informacji udziela Biuro Projektu TELEREH-HF, tel. (022) 3434397.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.12.2019, 13:16
Źródło informacji Karpeno
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii